Reklama

Ks. Jan Twardowski patronem nowej szkoły

Ważnym dniem w historii gminy Stary Dzików był 9 listopada br. W dniu tym otwarto nowy obiekt szkolny. Zespół Szkół otrzymał imię ks. Jana Twardowskiego oraz sztandar.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dotychczas nauka odbywała się w kilku budynkach. Stary obiekt, zbudowany w latach 30. i dobudowana do niego część w latach 70. ubiegłego stulecia, wymagały kapitalnego remontu. Ponadto wykorzystywaliśmy pomieszczenia po salach katechetycznych. Świetlica zlokalizowana była w domu kultury, stołówka w suterenach szkoły. Młodzież musiała zmieniać obuwie, ubierać się, przechodząc z budynku do budynku. Budowa szkoły była koniecznością. Nasze oczekiwania spełniły się. Szukaliśmy też patrona, który byłby wzorem dla naszej młodzieży, prezentował wartości wychowawcze zawarte w programie szkoły. Wybór był zgodny - ks. Jan Twardowski. Jego wspaniała poezja pomoże nam wychowywać młode pokolenie” - informuje dyrektor Zespołu Szkół w Starym Dzikowie Kazimiera Tracz.
„Jestem dumna ze zbudowania nowej szkoły, w której znajduje się 14 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, stołówka z jadalnią, biblioteka z czytelnią, szatnie, pomieszczenia socjalno-administracyjne. Do szczęścia brakuje nam tylko sali gimnastycznej. Mam nadzieję, że ją wkrótce zbudujemy” - mówi z satysfakcją wójt gminy Aniela Hulak. Tę radość podzielają uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, biorący udział w otwarciu szkoły, m. in. bp dr Mariusz Leszczyński, wicemarszałek województwa podkarpackiego dr Mirosław Karapyta.
Celebrowanej Mszy św. w parafialnym kościele pw. Trójcy Świętej przewodniczył bp. Leszczyński. W homilii gratulował trafnego wyboru patrona szkoły. Okazał się miłośnikiem jego poezji. Zachwycił wszystkich swoją recytacją z pamięci wierszy i fraszek Księdza Jana, proroka nadziei. Biskup poświęcił również sztandar. Wójt gminy Aniela Hulak odczytała akt przekazania sztandaru ufundowanego przez Akson Studio - wytwórnię filmów, w którym napisano: „...dla upamiętnienia pobytu naszej ekipy realizującej zdjęcia do filmu „Post Mortem. Opowieść katyńska” w reżyserii Andrzeja Wajdy w Starym Dzikowie, aby sztandarem tym, nawiązując do wartości, jakie przekazał nam ks. Jan Twardowski, który w swoich utworach nauczał, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoją pracę, wybór wartości, za swoje czyny, za wypowiedziane słowa, za rodzinę i Ojczyznę”. Pod tym aktem podpisał się m.in. reżyser Andrzej Wajda. Sceny do filmu będą grane w styczniu w cerkwi w Starym Dzikowie. Wówczas społeczność szkolną odwiedzi ten wybitny i popularny reżyser.
Wójt przekazała sztandar dyrektor szkoły Kazimierze Tracz, a ta pocztowi młodzieży. Uczniowie złożyli na sztandar ślubowanie. Biskup poświęcił także krzyże, które zostaną zawieszone w nowych salach lekcyjnych i innych pomieszczeniach. Zebranych w kościele zapoznano z uchwałą Rady Gminy o nadaniu Zespołowi Szkół imienia poety ks. Jana Twardowskiego. W części artystycznej zaprezentowano montaż poetycko-muzyczny. Dalsza część uroczystości odbyła się w nowej szkole. Po oficjalnych przemówieniach, bp M. Leszczyński poświęcił w niej sale lekcyjne i inne pokoje, rozmawiał z uczniami w klasach, rozdawał im obrazki. Księża roznieśli do klas krzyże. Ta podniosła uroczystość zakończyła się spotkaniem zaproszonych gości przy posiłku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Kazimierza Królewicza

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Karol Porwich/Niedziela

Św. Kazimierz Jagiellończyk – królewicz

Nowenna do odprawiania przed świętem św. Kazimierza Królewicza (23 lutego - 3 marca) lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary finansowe na duchownych i świeckich

2026-02-26 19:00

BP KEP

Od 1 marca w Kościele katolickim w Polsce będzie można nakładać kary finansowe na duchownych i świeckich, którzy popełnili przestępstwo kanoniczne. Ich minimalna wysokość nie może być mniejsza niż połowa minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto i nie większa niż 20 kwot takiego wynagrodzenia.

Więcej ...

Twarzą w twarz z Michałem Aniołem. Trwają prace konserwatorskie przy „Sądzie Ostatecznym”

2026-02-28 18:23

Włodzimierz Rędzioch

"Sąd Ostateczny" w Kaplicy Sykstyńskiej

Trwają prace konserwatorskie przy "Sądzie Ostatecznym" w Kaplicy Sykstyńskiej. Przebieg i zakres prac dla portalu niedziela.pl relacjonuje Włodzimierz Rędzioch:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie?"

Watykan: Polak nuncjuszem na Malcie

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem na Malcie

Świadectwo z Jasnej Góry:

Wiara

Świadectwo z Jasnej Góry: "Zostałam uzdrowiona. Te kule...

Izrael zaatakował Iran.

Wiadomości

Izrael zaatakował Iran. "W Teheranie słychać było kilka...

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Wiara

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Kościół

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Czy chcesz stać się zdrowym?"

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Dlaczego zwątpiłeś?"