Reklama

Jaki jesteś, Kościele na Wschodzie?

Od kiedy jeżdżę na Kresy, to mam okazję obserwować, jak i czym żyją ludzie mieszkający za wschodnią granicą Polski. 10 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi Katolickiemu na Wschodzie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponieważ w krajach byłego Związku Radzieckiego praktyki religijne były zakazane bądź ograniczone, dlatego obecnie zauważa się duży wzrost zainteresowania religijnością, choć niekoniecznie tą związaną z Kościołem. Owszem pragnienie Boga, Absolutu jest tam duże po czasach zmasowanej ateizacji, ale tak jak dużo osób garnie się do Kościoła, tak też sporo osób szuka Boga poza Kościołem i są, jak to się mówi, łatwym łupem dla różnego rodzaju grup parareligijnych i sekt.
To, co zwraca uwagę, to fakt, że ludzie na Wschodzie, choć skromnie żyją i ubierają się, nie szczędząc sił i środków, bardzo dbają o swoje miejsce modlitwy, w którym spotykają się z Bogiem. Widać to zwłaszcza na dzisiejszej Ukrainie, gdzie obok zwykłych, nieraz mocno zaniedbanych zabudowań stoją pięknie odnowione kościoły i cerkwie, które nierzadko do lat 90. wyglądały jak ruiny. Przejeżdżając przez jakąkolwiek miejscowość, przy niskiej, często szarej zabudowie, z daleka rzuca się w oczy wspaniale odrestaurowana cerkiew.
W tym roku, jadąc z grupą młodzieży do Lwowa, po przejściu granicy pieszo wsiedliśmy po ukraińskiej stronie do busa (marszrutki), którego właścicielem i kierowcą był młody człowiek.
Może bym nie zwrócił na niego uwagi, ale on nie przejechał obojętnie obok żadnej cerkwi czy przydrożnej kaplicy. Za każdym razem czynił znak krzyża, co u nas w Polsce jest już raczej rzeczą niespotykaną, zwłaszcza u młodego pokolenia.
Na Litwie, w Wilnie jest także dużo pięknych i okazałych kościołów i cerkwi. Widać, jak ludzie dbają o swoje świątynie. Są też i takie mocno zniszczone i zaniedbane, ale one w czasach komunizmu służyły za magazyny i muzea, a obecnie nie ma pieniędzy na ich remont.
Gdy jestem w Wilnie jako opiekun pielgrzymów, zawsze prowadzę ich na Mszę św. do kościoła Ojców Franciszkanów, który przez 50 lat służył jako magazyn. Ludzie są pod wrażeniem gołych i odrapanych ścian, zaciekającego sufitu i zerwanej posadzki, nie było tam żadnych malowideł, obrazów i zdobień, jedyne, co pozostało, to biała figura Matki Bożej, która ocalała dzięki temu, że ją zamurowano. Eucharystia w tym kościele jest głębokim przeżyciem i dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Często miałem okazję być na cmentarzu na Rossie, a także na odpuście z okazji święta Matki Bożej Ostrobramskiej i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem modlitwy tych ludzi. Człowiek właśnie tam może uczyć się miłości do Boga i ojczyzny. Jest to piękna lekcja zawierzenia Bogu i patriotyzmu.
Ludzie na Wschodzie są wielce oddani Bogu i Kościołowi, a duszpasterze mają tam podatny grunt na sianie ziarna Słowa Bożego. Ale czasami, choć nie dają tego po sobie poznać, naprawdę ciężko jest im żyć.
Kilka lat temu zostałem zaproszony na zimowy obóz młodzieżowy do jednej ze szkół. Młodzież była tam bardzo sympatyczna i radosna. Na śniadanie były kromki ciemnego chleba niczym nieposmarowane, na których leżał plasterek pomidora lub ogórka. Nic nie zjadłem, tylko wypiłem herbatę, bo przecież, pomyślałem sobie, nie będę ich objadał. A oni na zakończenie posiłku z wielką radością zaśpiewali: „Panie Boże, nasze słonko, dziękujemy za jedzonko...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Porywanie się na kapłana w imię jakichkolwiek motywów jest szczególnie drastycznym aktem

2025-02-15 16:30
KS. PROF. DR HAB. PAWEŁ BORTKIEWICZ TCHr

Karol Porwich/Niedziela

KS. PROF. DR HAB. PAWEŁ BORTKIEWICZ TCHr

Stajemy w obliczu bardzo różnych wydarzeń. Musi to jednak ustąpić przed wyrazem wielkiego bólu i protestu związanego ze śmiercią kolejnego kapłana w Kłobucku, 59-letniego księdza Grzegorza Dymka. To jest sytuacja, która – jak wspomniał w apelu ksiądz arcybiskup metropolita częstochowski – sprawia, że mamy wrażenie, iż Polska zostaje zdominowana przez kulturę śmierci posuwającą się do brutalnych aktów agresji.

Więcej ...

Watykan/ Historyczna nominacja: siostra Petrini zastąpi hiszpańskiego kardynała

2025-02-15 12:51

EWTN.PL

Papież Franciszek mianował przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego siostrę Raffaelę Petrini - podał w sobotę Watykan. Dotychczas była ona sekretarzem generalnym Gubernatoratu. Włoska zakonnica będzie zajmować najwyższe stanowisko w Watykanie, jakie powierzono dotąd kobiecie.

Więcej ...

Szklanka Dobrej Rozmowy Otrzymuje Srebrny Przycisk YouTube!

2025-02-16 21:20

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Dziś jest wyjątkowy dzień dla naszej społeczności! Otworzyliśmy tajemniczą przesyłkę – długo wyczekiwany srebrny przycisk YouTube! To niezwykłe wyróżnienie, które jest owocem kilkuletniej pracy, wspólnej modlitwy i zaangażowania całej społeczności Szklanki Dobrej Rozmowy

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Bydgoszcz: sprofanowano i zniszczono figurę Matki Bożej

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu:

Wiara

Świadectwo uzdrowionej z nowotworu: "Carlo Acutisie,...

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę