Reklama

„Muzyczne Misterium Różańcowe”

Niedziela przemyska 51/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod takim tytułem pragniemy zainaugurować III sezon sanockiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzyka Młodych u Franciszkanów”. Nasza wiara w to, że po okresie wakacji będziemy mogli jeszcze zagrać w świątyni franciszkańskiej przemieniła się w rzeczywistość. Wprawdzie z jednomiesięcznym opóźnieniem, spowodowanym renowacją organów, ale pełni radości, że 120-letni instrument lwowskiego organmistrza może na nowo oddychać w pełni „swoimi płucami”.
16 grudnia o godz. 19.15 u Franciszkanów w Sanoku wykonawcami koncertu będą młodzi instrumentaliści wchodzący w skład zespołu muzyki dawnej „Parnassos” - powołanego do wykonywania muzyki okresu przedromantycznego zgodnie z przyjętymi zasadami tzw. wykonawstwa historycznego - a więc grający na kopiach instrumentów właściwych danej epoce z użyciem dostępnych wówczas środków wykonawczych. Piątka młodych muzyków to niedawni absolwenci i studenci uczelni muzycznych w Katowicach, Wrocławiu i Berlinie. Podczas sanockiego koncertu wystąpią jednak w uszczuplonym, czteroosobowym składzie, co w żadnej mierze nie wpłynie na poziom wykonawczy, gdyż przeznaczony na grudniowy koncert repertuar zaaranżowany jest właśnie na czteroosobowy skład zespołu.
Członkowie „Parnassos” są cenionymi w kraju i za granicą muzykami, współpracują z takimi zespołami jak: „Arte dei Suonatori”, „Holland Baroque Society”, „New Dutch Academy”, „Internationales Barockorchester Wurttenberg”, „Dresdner Barockorchester”, „Altri Stromenti”, „Haydn Sinfonietta Wien”, „Concerto Polacco”. W marcu 2004 r. zespół wraz ze współpracującą z nim sopranistką Karoliną Brachman i lutnistą Christophem Barthem zdobył II nagrodę na konkursie muzyki kameralnej „Concerto Barocco” w Wuppertal (Niemcy).
Oprócz wielu niezależnych koncertów, „Parnassos” prezentował swą sztukę na wielu znaczących festiwalach muzycznych m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, II Festiwalu Muzyki Kameralnej w Katowicach, Spotkaniach z Muzyką Dawnych Wieków w Krakowie, Festival Baroque d’Auvergne i Festival de la Vezere we Francji, a zaproszenia do współpracy z zespołem przyjmują tak uznani soliści jak Simon Standage, Barthold Kuijken, Dariusz Paradowski, Jean-Pierre Menuge czy Helga Sambs.
Podczas grudniowego koncertu w Sanoku zespół „Parnassos” wykona m.in. Sonatę Różańcową H. I. F. von Bibera: „Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny”, „Nawiedzenie św. Elżbiety” i „Narodzenie Pana Jezusa”. Będzie także okazja do usłyszenia świeżo odnowionych organów, na których Urszula Jasiecka-Bury wykona pięć chorałów organowych Jana Sebastiana Bacha.
Przez tak skonstruowaną chronologię programu koncertu adwentowego, pragniemy wraz z naszą drogą publicznością w tym jednym wieczorze muzycznym skondensować wydarzenia czterech tygodni - od „Zwiastowania”, przez „Nawiedzenie” aż do „Narodzenia Jezusa”, przeżyć dźwiękami dawnych epok wyrażone pragnienie, tęsknotę i oczekiwanie na Przyjście (wszak takie jest znaczenie słowa „Adwent”) Miłości, Piękna i Dobroci.
Mamy nadzieję, że koncert „Misterium Różańcowego” zrekompensuje Państwu ten długi, niemal półroczny czas oczekiwania na kolejny Festiwal zarówno maestrią wykonania, jak i świeżym, doskonalszym brzmieniem naszych odnowionych sanockich organów we franciszkańskim Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Sanockiej.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: www.mmuf.franciszkanie.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do władz Drogi Neokatechumenalnej: wasza misja jest specyficzna, ale nie wyłączna

2026-01-22 19:55

Vatican Media

Wasza misja jest specyficzna, ale nie wyłączna - powiedział 19 stycznia papież Leon XIV przyjmując na audiencji władze Drogi Neokatechumenalnej. Dodał, że jej szczególny charyzmat „przynosi owoce jedynie w komunii z innymi darami” Ducha Świętego, obecnymi w życiu Kościoła.

Więcej ...

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu chrześcijaństwa

2026-01-22 08:40

Agata Kowalska

Bazylika Świętego Piotra jest coraz bardziej pod lupą. W sobotnie popołudnie doszło do kolejnego aktu profanacji w sercu chrześcijaństwa. Ołtarz Kaplicy Najświętszego Sakramentu uległ zniszczeniu. Mężczyzna wspiął się na ołtarz i zdołał strącić świeczniki, a nawet krzyż. Wszystko to wydarzyło się na oczach zdumionych, modlących się wiernych - czytamy we włoskim portalu ilgiornale.it.

Więcej ...

Św. Jan Paweł II nie jest im obcy

2026-01-23 12:00
Konkurs papieski Trzebicz

Aleksandra Rudkiewicz

Konkurs papieski Trzebicz

Młodzi znawcy nauczania Papieża Polaka spotkali się w Trzebiczu na Powiatowym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: papież zezwolił na opublikowanie dekretów w...

Watykan

Watykan: papież zezwolił na opublikowanie dekretów w...

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Kościół

Bazylika św. Piotra: Kolejny akt profanacji w sercu...

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Niedziela Wrocławska

Co dalej w sprawie ks. Teodora?

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii...

Kościół

Komunikat ws. zmian personalnych w legnickiej kurii...

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ksiądz Popiełuszko nie zginął 19...

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Kościół

Prokurator Witkowski: Ks. Popiełuszko umarł w bunkrze w...

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kościół

Komunikat kurii diecezji radomskiej w sprawie kapłana...

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Wiadomości

Kompromitacja Europy na Grenlandii

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...

Dr Milena Kindziuk: Kwestionuję oficjalną, peerelowską...