Reklama

Wigilijna świeca Caritas

To już po raz 12. Caritas organizuje Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. I za każdym razem oprócz pozyskiwania funduszy na cele statutowe Caritas chce zwrócić uwagę na ważkie problemy społeczne. Tegoroczna akcja będzie przebiegać pod hasłem „Dzieciństwo bez przemocy”. Caritas pragnie w ten sposób zwrócić uwagę na problem dzieci, które z powodu ubóstwa jakie dotknęło ich rodziny, doświadczają różnego rodzaju napiętnowania oraz przemocy w szkole ze strony swoich rówieśników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dramatyczna statystyka

Według badań CBOS, co trzeci uczeń przyznaje, że przemoc w szkole jest poważnym problemem. Przemoc narusza podstawowe prawo każdego dziecka - prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa. Dziecko poddane przemocy w szkole wagaruje, opuszcza się w nauce, jest bardziej nieśmiałe i zamknięte w sobie, zaczyna myśleć, że jest gorsze od swoich rówieśników, izoluje się od otoczenia oraz traci zaufanie do ludzi i wiarę w siebie.
Wykluczenie społeczne w istotny sposób połączone jest z występowaniem ubóstwa w rodzinie. W Polsce jest ponad 650 tys. dzieci, których rodziców nie stać na zakup odzieży, podręczników szkolnych, czy zapewnienie najbardziej fundamentalnej potrzeby - wyżywienia. Skutki ubóstwa mogą być negatywne nie tylko w sensie materialnym, ale również w sensie emocjonalnym, psychicznym i społecznym. Może ono stać się powodem wyobcowania i marginalizacji społecznej dzieci ze środowisk ubogich. A tego nikt nie chce.

Świeca - symbol światła

Ideę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom doskonale tłumaczy symbolika światła i ciemności. Światło kojarzone jest z nadzieją i miłością. Wigilijna świeca jest znakiem gotowości dzielenia się miłością miłosierną z tymi, którzy nie mogą w pełni radości przeżyć świąt Bożego Narodzenia: dziećmi ubogimi, pokrzywdzonymi w wyniku klęsk żywiołowych, sierotami. Celem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest, poza zbieraniem funduszy na pomoc potrzebującym, również uwrażliwienie na potrzeby tych, którzy sami nie mogą poradzić sobie z problemami.

Caritas, Eleos, Diakonia

W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest także po raz 7. wspólnym dziełem trzech organizacji charytatywnych: Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a wigilijne świece będą rozprowadzane głównie przez parafie tych Kościołów. Pozyskane środki finansowe pozostaną w większości w diecezjalnych Caritas, część z nich zasili parafialne zespoły Caritas. 10 groszy z każdej małej świecy Caritas przeznaczy na projekty pomocy dzieciom poza granicami naszego kraju. Do tej pory pomoc została przekazana na projekty w: Rwandzie, Kongo, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Iraku, Sudanie i Czeczenii. Swoistym rekordzistą w rozprowadzaniu świec jest archidiecezja krakowska, która w ubiegłym roku sprzedała 200 348 wigilijnych świec. Dzięki zaangażowaniu parafii, wolontariuszy i ofiarodawców krakowska Caritas rozprowadza najwięcej wigilijnych świec ze wszystkich Caritas diecezjalnych. „Część funduszy pozostanie do dyspozycji parafialnych zespołów charytatywnych i oddziałów Caritas. Te pieniądze są głównie przeznaczone na dożywianie dzieci z ubogich rodzin, pomoc rodzinom wielodzietnym i organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci. Złotówka z każdej świecy pozostaje w Caritas do dyspozycji parafii w ramach tzw. funduszu parafialnego - na pomoc dla najuboższych. Potrzeb jest wiele i na pewno wigilijna świeca wszystkich nie rozwiąże, ale w znacznym stopniu pomoże” - wyjaśnia ks. Stefan Wyporski, szef sosnowieckiej Caritas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Maryi w Pompejach

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do odparcia”?

Więcej ...

Życie na popękanym fundamencie

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 27

Archiwum TK Niedziela

Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.

Więcej ...

Abp Wacław Depo apeluje za papieżem Franciszkiem o "bliskość Chrystusową w Kościele"

2025-05-08 12:55
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

7 maja - dzień Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej i ważnych uroczystości w Kielcach, zbiegł się z rozpoczęciem konklawe w Stolicy Apostolskiej. Mszy św. odpustowej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego, bp. Mariana Florczyka, bp. Andrzeja Kalety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...