Reklama

Dzieci - dla nich jesteśmy

Niedziela lubelska 52/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urszula Buglewicz: - Jaki jest cel organizowania Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom?

Ks. Wiesław Kosicki: - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych przez Caritas, które ma na celu pozyskanie środków finansowych, potrzebnych do tworzenia projektów pomocowych skierowanych do dzieci. Oczywiście, wymiar rozprowadzania świec w ramach Wigilijnego Dzieła jest szerszy - to także kwestia zainteresowania wielu osób problemem potrzebujących dzieci. Poprzez nabycie świecy jako symbolu przychodzącego w czasie świąt Bożego Narodzenia Chrystusa i złożenie ofiary, darczyńcy wspierają realizowane przez Caritas dzieła.

- W jaki sposób działa Caritas?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Caritas nie jest instytucją, która działa poprzez jedną akcję. Różne dzieła są prowadzone przez cały rok, a pomoc dzieciom poprzez realizację różnych programów jest prowadzona stale. Mamy taką nadzieję i potwierdzenia, że trafia do najuboższych dzieci: z rodzin wielodzietnych, z rodzin niepełnych, wychowywanych przez jednego tylko rodzica; tam, gdzie panuje choroba i bezrobocie. Poprzez stały kontakt z parafiami i szkołami mamy informacje o tych, którzy potrzebują wsparcia. To lokalne środowiska wyszukują ubogie i potrzebujące różnorodnej pomocy dzieci, dla których po prostu jesteśmy.

- Na czym polega akcja dożywiania dzieci?

Reklama

- Na terenie naszej archidiecezji już od wielu lat finansujemy dożywianie dzieci w szkołach. Dyrekcje szkół we współpracy z parafią przedstawiają nam nazwiska dzieci, które wg ich oceny powinny taką pomoc otrzymać. Szkolni pedagodzy, czasem proboszczowie informują nas o kosztach dożywiania, a my - jeśli posiadamy odpowiednie środki - przesyłamy pieniądze na konto szkoły z przeznaczeniem na wykupienie obiadów dla konkretnego dziecka. Taką akcję prowadzą też inne instytucje, zwłaszcza ośrodki pomocy rodzinie, ale czasem zdarza się, że w ośrodkach brakuje pieniędzy, lub dane dziecko nie spełnia wymogów formalnych i nie kwalifikuje się do otrzymywania świadczeń. Wtedy wkraczają organizacje pozarządowe, dzięki którym najmłodsi mają zagwarantowany gorący posiłek. Obecnie tą formą pomocy objętych jest 72 dzieci.

- Jaka jest rola Caritas w realizacji programu „Skrzydła”?

- Od dwóch lat realizujemy program „Skrzydła”. Udział w tym programie polega na tym, że darczyńcy zobowiązują się do miesięcznego wpłacania na konkretne dziecko określonej sumy pieniędzy (np. skrzydła na co dzień to kwota 147 zł). Rola Caritas polega na wyszukiwaniu darczyńców oraz dzieci wymagających pomocy, przekazywaniu pieniędzy i obsłudze programu. Ofiarodawcy wpłacają pieniądze na konto Caritas, my je przekazujemy dalej. Później do nas wracają faktury i rachunki, na co pieniądze zostały wydane. Ich dysponentem jest Rada Rodziców, która decyduje, czy za nie beneficjent otrzyma nową kurtkę, będzie miał opłacone obiady lub korepetycje, czy też dostanie niewielką sumę kieszonkowego. Później rozliczenie trafia do ofiarodawcy, który swojego podopiecznego zna tylko z imienia. Dzięki tak rozbudowanej procedurze, darczyńca dokładnie wie, w jaki sposób kwota przez niego przekazana została wykorzystana dla wsparcia konkretnego dziecka. W naszej archidiecezji tym programem objęte są 33 osoby.

- Caritas funduje także stypendia socjalne...

Reklama

- Inną formą pomocy jest fundowanie stypendiów socjalnych. Pieniądze na nie zbieramy przy różnych okazjach od sponsorów, darczyńców, osób indywidualnych. Takie stypendia są wypłacane regularnie w roku szkolnym. Nie są to może zbyt wysokie sumy (średnio ok. 100 zł), ale za to wpływają na konto w każdym miesiącu nauki. Praca Caritas charakteryzuje się tym, że pomagamy systematycznie, a nie okazjonalnie.

... oraz organizuje wypoczynek zimowy i wakacyjny dla najmłodszych.

- Znaczna część zgromadzonych przez nas środków służy do zorganizowania wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci. W ubiegłym roku w naszych koloniach (zimowych i letnich) uczestniczyło aż 1150 dzieci. Większość środków zgromadzonych w ramach Wigilijnego Dzieła, a pochodzących ze sprzedaży świec, również posłuży do organizacji kolejnych turnusów wypoczynkowych dla najuboższych dzieci.

- Na jaki cel zostaną przeznaczone zebrane pieniądze?

- Tegoroczna akcja realizowana jest pod hasłem „Dzieciństwo bez przemocy”, które zostało podjęte w wyniku niepokojących informacji medialnych z ostatniego czasu. Ubolewamy nad losem krzywdzonych dzieci, które pochodząc z rodzin ubogich, są dyskryminowane w środowiskach szkolnych, bo są niedożywione, gorzej się ubierają, słabiej uczą, uciekają z lekcji, bo ktoś je prześladuje. Myślimy też o dzieciach, które dokonują aktów przemocy i staramy się podejmować działania, by takim zjawiskom przeciwdziałać. Temu służy przede wszystkim organizowanie turnusów wypoczynkowych, gdzie staramy się pokazać wartość życia, dobro, szacunek dla ludzkiego ciała. Podczas kolonii z Caritas jest czas na modlitwę i mądrą zabawę. Wprawdzie 10 dni w ciągu roku to niewiele, ale z pomocą szkoły i innych organizacji z pewnością możemy uratowaćprawdziwe dzieciństwo.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

2025-07-13 07:14

bpjg

Granice naszego kraju tak samo z zachodu jak i wschodu są zagrożone - mówił bp Wiesław Mering z Włocławka podczas sobotniej wieczornej Mszy św. dla uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Więcej ...

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Francja: zmarł kard. André Vingt-Trois, emerytowany arcybiskup Paryża

2025-07-18 17:26
Katedra Notre-Dame w Paryżu

Vatican Media

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Osiemdziesiąt dwa uderzenia dzwonów we wszystkich kościołach diecezji paryskiej uczczą o godz. 17.00 pamięć o kard. André Vingt-Trois, arcybiskupie Paryża w latach 2005-2017, który zmarł wczesnym popołudniem w wieku 82 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat