Reklama

Czas łaski

Niedziela kielecka 53/2006

17 grudnia, podczas uroczystej Sumy, biskup kielecki Kazimierz Ryczan konsekrował kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w parafii Wiśniówka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię celebrowali m.in. księża pracujący wcześniej w parafii: ks. Stanisław Fert, ks. kan. Antoni Kwiatkowski, ks. kan. Jerzy Miernik, oraz obecny proboszcz ks. kan. Ryszard Zaborek, ks. Władysław Sowa - rektor WSD, ks. Kanclerz Andrzej Kaszycki, ks. Stanisław Słowik - dyrektor „Caritas” kieleckiej, oraz ks. Tomasz Chałupczak.
W homilii bp Ryczan przypominał zgromadzonym czas kształtowania się parafii Wiśniówka. - Dziś składamy Panu Bogu dziękczynienie za dar 25 lat tej parafii, za każdego kapłana, za każdy sakrament chrztu, bierzmowania, przymierza małżeńskiego, za rozgrzeszenie, za każdy czyn miłosierdzia - zaznaczył bp Ryczan. Podkreślił także ofiarność parafian: - Ściany tej świątyni są zbudowane z tysięcy cegieł nabytych za cenę wyrzeczenia, odmówienia sobie niejednej godziwej rzeczy. Mury tej świątyni umocnione są nieprzeliczonymi cierpieniami ofiarowanymi na spoiwo. Wnętrze tej świątyni przepełnione jest modlitwami składanymi przez matki, dzieci, chorych i życzliwych przechodniów. Biskup Kazimierz stwierdził, że kościół „jest dziełem wiary i dziełem serca” i wezwał parafian do należytego świętowania dnia Pańskiego oraz uczestnictwa w Eucharystii.
Na znak konsekracji świątyni bp Ryczan namaścił ołtarz olejem krzyżma i okadził ołtarz. Ksiądz Biskup poświęcił też nowe stacje drogi krzyżowej.
Ksiądz Proboszcz podziękował Biskupowi Kazimierzowi oraz wszystkim kapłanom za obecność i modlitwę. Dla parafii był to moment podsumowania. - Sądzę, że to wydarzenie pozwoliło nam spojrzeć na naszą wspólnotę bardziej dojrzale i odpowiedzialnie. Wierzę, że te przeżycia pomogą nam umocnić naszą wiarę, by jeszcze bardziej związać się z Kościołem Chrystusowym - powiedział Ksiądz Proboszcz. Podkreślał też znaczenie misji świętych, prowadzonych przez kanclerza ks. Andrzeja Kaszyckiego oraz ks. Dariusza Gącika, które nazwał „czasem szczególnej łaski, szansą i wyzwaniem”.
Bo to nie były zwykłe dni. Do szkół przyszli księża misjonarze ze Słowem Bożym. Przed ołtarzem pary małżeńskie ponownie ślubowały sobie miłość, a dzieci podziękowały za wychowanie swoim rodzicom. Rodziny zostały powierzone Bożemu miłosierdziu. Na cmentarzu parafianie modlili się za bliskich zmarłych i o swoją szczęśliwą śmierć. W sobotę, po sakramencie pokuty i Mszy św., wierni uczestniczyli w procesji z krzyżem misyjnym.
Powstanie parafii związane jest wybudowanym w latach 30. ubiegłego wieku osiedlem robotniczym w Wiśniówce. W 1937 r. istniała tu już kaplica, a w 1965 r. ks. Stanisław Fert został skierowany do Wiśniówki, aby utworzyć tu samodzielny ośrodek duszpasterski. Budowę kościoła rozpoczęto w 1973 r., a dwa lata później bp Jan Jaroszewicz poświęcił kamień węgielny. Parafianie wspominali ten czas. Franciszek Kucypera, pamięta solidarność towarzyszącą mieszkańcom budującym kościół: - Na każdym kroku było widać bezinteresowne zaangażowanie setek ludzi, którzy pracowali w pocie czoła. Jakaż to była dyscyplina! Kościół poświecił bp Stanisław Szymecki 13 grudnia 1981 r., w trudnym dniu ogłoszenia stanu wojennego przez władze komunistyczne. W tym roku minęło 25 lat od tego momentu. - Byliśmy dumni, że mimo tylu trudności udało się i że mamy w końcu własną świątynię. Poczuliśmy się prawdziwą wspólnotą parafialną - wspomina p. Kucypera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Piastunko karmiąca, módl się za nami...

2024-05-13 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Madonna karmiąca, którą w dzisiejszym rozważaniu przypomina nam ks. Jan Twardowski uznawana jest za patronkę domostw. Ludowe przekazy mówiły, że w domu, w którym jest jej obraz, nigdy nie zabraknie chleba.

Więcej ...

Wyjątkowa wystawa w Rzymie

2024-05-14 17:21

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Obok krucyfiksu św. Marcelego wystawiono „Chrystusa Ukrzyżowanego” Salvatora Dalì i szkic św. Jana od Krzyża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania