Reklama

Wspomnienie o śp. ks. Mieczysławie Brzozowskim

Zawsze dawał siebie

3 grudnia Mszą św. w kościele powizytkowskim upamiętniono 15. rocznicę śmierci ks. Mieczysława Brzozowskiego, niezwykłego wychowawcy, kaznodziei i duszpasterza. Eucharystię pod przewodnictwem abp. seniora Bolesława Pylaka koncelebrowali: ks. prał. Franciszek Przytuła, ks. prał. Zbigniew Czerwiński, ks. prał. Tadeusz Kądziołka, o. Ludwik Wiśniewski OP i ks. prof. Alfred Wierzbicki, który wygłosił homilię. Na Mszę św. przyjechali, także spoza Lublina, ci, którzy spotkali ks. Brzozowskiego w różnych życiowych okolicznościach i nadal prowadzą z nim duchowy dialog, przekraczający rzeczywistość śmierci.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Mieczysław Brzozowski urodził się w 31 października 1933 r. we Lwowie. W Jeleniej Górze, gdzie zamieszkał z rodzicami w 1946 r., tęsknił do Kresów. Wstępując do lubelskiego seminarium duchownego, w pamięci miał słowa ojca, który z trudem zaakceptował powołanie jedynaka: „Kimkolwiek zostaniesz, bądź zawsze dobrym człowiekiem”. Tym przesłaniem żył. Rozumiał dobrze, że kapłaństwo nie obowiązuje jedynie w godzinach urzędowania, ale jest „charyzmatem ukierunkowanym na bezinteresowność” i „gotowością podjęcia męczeństwa”.
W książce pod redakcją prof. Aliny Rynio pt. „Zawsze miał nadzieję. Ksiądz Mieczysław Brzozowski. Świadectwa i wspomnienia” znalazły się teksty konferencji, rozważań, fragmenty notatek i korespondencji Księdza, dokumentacja pogrzebu oraz wypowiedzi wielu osób, które zaświadczają o jego geniuszu pedagogicznym, dobroci, głęboko przeżywanym kapłaństwie, odwadze, niepokoju o Polskę. Czytamy tu wypowiedzi abp. Pylaka, współpracowników, kolegów z seminarium i jeleniogórskiego liceum im. S. Żeromskiego, katechety ks. Brzozowskiego ks. prał. Stanisława Turkowskiego, ale i tych, którzy patrzyli na Księdza oczami ministrantów, uczniów czy studentów. To z nimi jako wychowawca budował wspólnotę, swoim optymizmem rozświetlał im ówczesną, trudną rzeczywistość i uczył „w każdym położeniu dziękować”. Z niektórymi dzielił własne mieszkanie przy ul. Podwale i prawdziwie żył ich kłopotami. Później, dawne przyjaźnie i zwyczaj spotkań przeniósł na plebanię przy Narutowicza.
Jako rektor kościoła powizytkowskiego w latach 1976-82 ks. Brzozowski organizował pomoc dla osób represjonowanych w okresie stanu wojennego i podziemia. Słynne stały się comiesięczne Msze św. za Ojczyznę. Gościł międzynarodowe grono młodzieży, którą zabierał na porządkowanie zaniedbanego cmentarza żydowskiego. Jak zapisała Ewa Toruń-Banach, Ksiądz w szafce miał „coś dla głodnych”, a do jego pokoju zawsze można było wejść i po prostu pobyć. Dawna uczennica daje o Katechecie znaczące świadectwo: „Ksiądz szukał w każdej z nas dobra i tę cechę podkreślał. Byłam rozpieszczoną jedynaczką, upartą i rogatą. Nie zapomnę rozpromienionej miny mamy po powrocie z wywiadówki od ks. Brzozowskiego, który powiedział: Ewa jest zawsze bardzo grzeczna. Od tego momentu zaczęłam pracować nad sobą”. Nazywany ojcem, dla wielu pozostał mistrzem budowania autorytetu na bliskości, nie na lęku. Przyciągał spokojem, życzliwością i osobowością „kojącą”. Dziś, wielu może powiedzieć jak prof. Alina Rynio: „będąc świadkiem Boga żywego, był moim mistrzem na drodze wiary, a to znaczy bardzo wiele, a może nawet wszystko”.
Ks. Brzozowski każdą pracę wykonywał z dokładnością i poświęceniem właściwym sobie. W latach 1957-62 był wikariuszem w parafii św. Mikołaja i prefektem Niższego Seminarium na Czwartku. Później rektorem kościoła pw. św. Wojciecha i kapelanem Sióstr Kanoniczek. Pełnił m.in. funkcję referenta diecezjalnego ds. ekumenizmu, diecezjalnego wizytatora nauki religii, kapelana Koła Żołnierzy AK w Lublinie. Był rektorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie w latach 1982-91. Jako profesor KUL-u prowadził Katedrę Homiletyki, przez lata na zlecenie KEP opracowywał konspekty kazań na każdy rok. Sam w homiliach mówił to, co ilustrował swoim życiem: „trzeba dawać, dawać siebie i nigdy nie pytać o to, co się w zamian bierze”. Mianowany delegatem bp. Pylaka do współpracy z wolnym związkiem zawodowym, został później kapelanem regionalnej „Solidarności”. Był członkiem Komisji Zakładowej „Solidarność” na KUL. W 1989 r. znalazł się w Komitecie Obywatelskim Lubelszczyzny. Wieści o podziałach w „Solidarności” nadwyrężały jego zdrowie. Mimo ciężkiej choroby serca, nie przestawał dźwigać ciężkich obowiązków duszpasterskich, pracy w seminarium i ze studentami. Gasł na oczach bliskich, żegnając się pogodnie i z nadzieją. Zmarł 29 listopada 1991 r. w krakowskiej klinice kardiologicznej.
Żywa gotowość do modlitwy za śp. ks. Mieczysława Brzozowskiego jest znakiem, że pamięć o nim stanowczo oparła się upływowi czasu. Pozostała wiara, że nawet wobec ciszy śmierci modlitwa łączy na ziemi i w niebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

2024-05-01 12:21

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Święty mianował księdza prałata Krzysztofa Józefa Nykiela, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, biskupem tytularnym Velia - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst