Reklama

Dynamizm dojrzałej wspólnoty

Pierwsza informacja o tym, że w Brwilnie znajduje się kościół, pochodzi już z 1220 r. Następne świątynie powstawały w wiekach: XIV, XVI i XVIII. Obecny kościół parafialny konsekrował bp Wojciech Gadomski w 1787 r. Dziś jednak z uwagi na migracje ludności centrum parafialnego życia przenosi się powoli gdzie indziej - do nowo wybudowanej świątyni filialnej w Maszewie Dużym. Kościół ten konsekrował 8 października przy okazji wizytacji kanonicznej bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Brwilnie

Patron parafii: św. Andrzej Apostoł
Kościół parafialny: pw. św. Andrzeja Apostoła
Dekanat: Płock-Zachód
Miejscowości: Biskupice, Brwilno, Ludwikowo, Maszewo Duże, Maszewo n. Wisłą, Płock (część)
Kościół filialny: pw. św. Jadwigi Śląskiej w Maszewie Dużym
Proboszcz: ks. kan. Henryk Lipka
Pomoc duszpasterska: ks. dr Marek Wilczewski
Katecheci: Aneta Mikołajewska, Elżbieta Załęgowska
Organista: Janusz Piotrowski
Zakrystiani: Romuald Dolecki (w Brwilnie), Edward Zalewski (w Maszewie)
W parafii działają: lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca (7), asysta procesyjna, parafialna rada gospodarcza, Papieskie Dzieło Misyjne
Współpracują z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna, Dom Pomocy Społecznej w Brwilnie, drużyny harcerskie
Msze św. w niedziele:
w kościele parafialnym - 9, 17.30
w kościele filialnym - 11, 16

Charakterystyka parafii

Wspólnotę zaprezentował Pasterzowi duszpasterzujący tu od 1986 r. proboszcz ks. kan. Henryk Lipka. Jak poinformował, parafia liczy obecnie 2445 osób. Średnia frekwencja we Mszy św. niedzielnej wynosi 33%, co niedzielę do Komunii św. przystępuje ok. 200 osób.
W dni powszednie w Eucharystii uczestniczy ok. 30 osób. Duża liczba parafian bierze udział w Godzinie św. w I czwartki miesiąca, w I piątki przeważają dzieci. Dobrą frekwencją cieszą się nabożeństwa okresowe: majowe i październikowe. W obu kościołach uczestniczy w nich codziennie ok. 200 wiernych. Majowe odprawiane jest także przy figurach w poszczególnych wioskach. Bardzo dobrze wypadła ostatnia renowacja Misji św., a także doroczne rekolekcje adwentowe i wielkopostne.
Życie duszpasterskie toczy się w dwóch ośrodkach: w Brwilnie i Maszewie Dużym. Z uwagi na zmiany demograficzne w poszczególnych miejscowościach od jakiegoś czasu to właśnie Maszewo - jako największa miejscowość w parafii - przejmuje palmę pierwszeństwa. Świadczy o tym m.in. nowa wspaniała świątynia, konsekrowana podczas wizytacji. Brwilno jednak również tętni życiem - wszak to tu znajduje się oficjalna siedziba parafii i parafialny kościół. Można by zaryzykować twierdzenie, że dojrzała wspólnota z tradycjami „urodziła” nową, dynamiczną część parafii skupioną wokół kościoła w Maszewie Dużym.

Grupy duszpasterskie

O żywotności obu ośrodków świadczą działające w nich grupy duszpasterskie. Papieskim Dziełem Misyjnym funkcjonującym już od 9 lat przy szkole w Maszewie opiekuje się Aneta Mikołajewska. Do koła należą 43 uczniowie i uczennice z klas III-VI. Ich zadaniem jest modlitwa za misjonarzy, czytanie prasy katolickiej, a także pomoc materialna pozyskiwana z kiermaszu misyjnego, loterii, sprzedaży własnoręcznie wykonanych kart oraz kolędy misyjnej. Członkowie koła przygotowują też rozważania różańcowe i medytacje do Drogi Krzyżowej.
W obu ośrodkach działają grupy ministranckie. W Brwilnie do Mszy św. służy 10 chłopców, w Maszewie jest ich 20. Wśród ministrantów jest dwóch lektorów.
Modlitewne zaplecze parafii stanowi 7 kół Żywego Różańca. Niektóre mają swoje wezwania. W Brwilnie działa koło pw. Świętej Trójcy, w Maszewie nad Wisłą - pw. św. Andrzeja, kołom w Maszewie Dużym patronują m.in.: Jan Paweł II, św. Faustyna i św. Teresa z Lisieux. Pośród różnych intencji koła stale modlą się m.in. o nawrócenie zatwardziałych grzeszników. Kilka razy w ciągu roku zamawiają Msze św., zaś niemal wszystkie członkinie Żywego Różańca są w asyście procesyjnej, której zadaniem jest dbanie o właściwą oprawę procesji eucharystycznych.
Kwestie materialne to domena parafialnej rady gospodarczej, w skład której wchodzą reprezentanci poszczególnych miejscowości. Rada spotyka się 2 razy w roku lub w razie bieżących potrzeb. Jej członkowie służą pomocą, angażują się w zbiórkę ofiar na różne cele. „Niejednokrotnie sam ksiądz proboszcz zabiega o wsparcie spoza parafii, za co jesteśmy szczególnie wdzięczni” - mówił przedstawiciel rady, składający sprawozanie z działalności tego gremium. „Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć, bo wybudowaliśmy dom Boży” - dodał.
Podczas spotkania z grupami głos zabrała także dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie, w którym przebywa 120 pensjonariuszy. „Dziękuję dziś za dar jedności i powszechności Kościoła, bo dzięki niemu niepełnosprawni mogą w nim być i funkcjonować” - mówiła.
Z parafią współpracują także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Brwilna i Maszewa, jak również drużyny harcerskie. Pod adresem tych grup ks. Henryk Lipka skierował słowa szczególnego podziękowania.
Koordynacja pracy duszpasterskiej w dwóch ośrodkach, zwłaszcza gdy w grę wchodzi budowa kościoła, to dla jednego kapłana niesłychanie trudne zadanie. Dlatego też przez szereg lat księdzu proboszczowi pomagali diakoni VI roku płockiego Seminarium, zaś od niedawna pomocą służy ks. dr Marek Wilczewski, wykładowca homiletyki w WSD i kapelan DPS w Brwilnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Mimo że prace gospodarcze od długiego czasu koncentrowały się głównie wokół budowy kościoła, to jednak piękna zabytkowa świątynia w Brwilnie nie schodziła wcale na dalszy plan: na kościele zostały wymienione rynny i instalacja odgromowa, wykonano przyłącze energetyczne, zainstalowano alarm. Zabezpieczona została skarpa, której osuwanie zagrażało świątyni. Zakupiono 26 arów ziemi pod parking, poszerzono i ogrodzono cmentarz, prowadzone były także prace nad renowacją kościoła.
Budowa świątyni w Maszewie Dużym pochłaniała lwią część czasu, energii i środków materialnych. Od ostatniej wizytacji kościół wzbogacił się o nowy drewniany sufit, instalację alarmową i elektryczną. Wykonano tynki wewnętrzne, betonową posadzkę, zaś w prezbiterium położono posadzkę granitową o powierzchni 200 m2.
W 2003 r. do nowej świątyni przeniesiono Najświętszy Sakrament, zaś w dniu wizytacji kościół został konsekrowany.

Przebieg wizytacji

Pasterską wizytę rozpoczęło spotkanie z grupami duszpasterskimi w kościele parafialnym w Brwilnie, po czym Ksiądz Biskup odprawił Mszę św. W homilii podkreślił, że polska rodzina jest współcześnie dotykana wieloma zagrożeniami, „a jeśli rodzina będzie chora, państwo nie będzie zdrowe; nie pomogą wtedy nawet najlepsze ustawy” - mówił Pasterz.
Kolejny punkt programu stanowiła Eucharystia sprawowana w kościele w Maszewie, podczas której świątynia została konsekrowana. W homilii Biskup Roman przypomniał, że każdy kościół jest „wyrazem tęsknoty za wieczną prawdą, dobrem i pięknem”. „To owoc waszej miłości do Tego, który jest Panem wszelkiego stworzenia” - podkreślał. Po obrzędzie konsekracji i liturgii eucharystycznej kanclerz Kurii ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski odczytał akt konsekracyjny. Podpisy pod dokumentem złożyli: Ksiądz Biskup i wybrani kapłani, a także świeckie osoby zaangażowane w budowę kościoła na różnych etapach.
Miłym akcentem było wystąpienie prepozyta Kapituły Pułtuskiej ks. inf. Saturnina Wierzbickiego, który odczytał pismo bp. Stanisława Wielgusa, mianujące proboszcza ks. Henryka Lipkę kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. „W szczególny sposób i z całego serca dziękuję za ogromny trud i poniesione wielorakie ofiary przy budowie - wraz z parafianami - wspaniałej świątyni w Maszewie. (...) Wierzę mocno, że to odznaczenie (...) będzie źródłem osobistej satysfakcji, a także zachętą o dalszej owocnej i twórczej pracy dla dobra Kościoła płockiego” - napisał Biskup Stanisław. Słowa listu zostały przyjęte przez wiernych oklaskami. Podobnie zareagowali wierni, gdy ksiądz proboszcz, podsumowując uroczystość, podziękował Pasterzom za „modlitwę i ojcowską miłość”.
W uroczystości wzięli udział liczni goście: kapłani z Kurii Diecezjalnej i innych urzędów centralnych, profesorowie UKSW i WSD, duchowni z dekanatu Płock-Zachód i z diecezji, a także architekci, inżynierowie, inspektorzy nadzoru i bardzo wielu parafian.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania