Reklama

Szopki świata

Niedziela rzeszowska 53/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowanie szopek w świątyniach i w domach rodzinnych jest najpopularniejszym zwyczajem bożonarodzeniowym. Pierwszą w historii szopkę, jak podaje historia franciszkańska, miał zbudować św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. w Grecio. Uczniowie św. Franciszka przekazali ten zwyczaj następnym pokoleniom franciszkanów, który rozprzestrzenił się na cały świat chrześcijański.
Początkowo szopki były skromne. Przedstawiały wnętrze ubogiej szopy, a w niej złożone w żłóbku Dzieciątko Jezus. Po śmierci św. Franciszka zaczęto w kościołach urządzać „Groty Narodzenia Pańskiego”, w których umieszczano figury, przeważnie rzeźbione w drewnie. Ich wygląd zmieniał się wraz ze zmianami zachodzącymi w stylu i w modzie. Artyści tworzący szopki często w tle ukazującym rzeczywistość, w jakiej żyli, umieszczali Świętą Rodzinę. Z czasem szopki przybierały różne formy, pojawiały się kolejne figury, np. aniołowie, pasterze, mędrcy, owieczki i bydło. Najsławniejsze szopki powstały w okresie baroku. W Hiszpanii i we Włoszech szopki barokowe są do dziś najbardziej popularne.
W Polsce słynne są szopki krakowskie. Wykonuje się je w różnych rozmiarach, z różnych materiałów. Stylem nawiązują do piękna miasta Krakowa. Specyficzny styl szopek związany jest z okresem wojny i okupacji.
Na całym świecie tworzone są muzea szopek. Na Podkarpaciu takie muzeum znajduje się w Starej Wsi k. Brzozowa. Można tam obejrzeć miniaturową szopkę wykonaną w górskim krysztale, ukazującą Świętą Rodzinę; posiada ma ok. 4 cm długości. Można też zobaczyć szopki pochodzące z Południowej Ameryki, Madagaskaru i Zambii. Od europejskich różnią się skromnością i prostotą. Ciekawy eksponat stanowi szopka umieszczona w butelce. Wielka różnorodność szopek ukazuje bogactwo kultur, a także miłość względem narodzonego Zbawiciela.
Z szopkami ustawianymi w świątyniach, w domach rodzinnych związane są też szopki, z którymi wędrowali od domu do domu kolędnicy. Od słowa „żłóbek” pochodzi staropolskie słowo „jasła”, później „jasełka”, a oznaczało ono nieruchomą szopkę. Niekiedy była to tylko gwiazda, a zwykle szopka, obrazująca charakterystyczne dla postaci regionu, w którym mieszkali kolędnicy. Zwykle musiał być żyd i chłop, śmierć i aniołowie, żołnierze, władcy itp. Te małe szopki, wykonywane dla przypomnienia Bożego Narodzenia, przyczyniły się do powstania i tworzenia coraz to nowych jasełek - widowisk teatralnych, chętnie wystawianych do dzisiaj. Najbardziej znane to „Betlejem polskie” Lucjana Rydla, po raz pierwszy wystawione we Lwowie 28 grudnia 1904 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Wezwani do pomocy

2024-05-20 21:59

Mateusz Góra

- Św. Ivo zawsze zachęcał strony do ugody i myślę, że to jest przesłanie dla wszystkich sędziów – tłumaczył Karol Tatara, prezes Stowarzyszenia Ars Legis i radca prawny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...