Reklama

100 lat kościoła w zaleszanach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa

37-415 Zaleszany 55
tel. (0-15) 845-07-17
zaleszany@sandomierz.opoka.org.pl
www.zaleszany.sandomierz.opoka.org.pl
Msze św.:
Niedziele i święta: 7.30; 9.15; 11; 14; 18 lub 17 (zimą)
Dni powszednie: 7.30; 18; 18.30 lub 17 (zimą)
Odpusty:
św. Mikołaja Biskupa (6 grudnia)
Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)

Sto lat, czyli wiek. Długi wiek spoglądający na prace, cierpienia, smutki i codzienne radości przynoszone w te mury, ofiarowane po cichu w kruchcie lub bocznej nawie bądź głośno przy samym ołtarzu. Kamienny świadek wielkich świąt i małych dni Zaleszan, Skwierzyna, Kępia Zaleszańskiego, gdzie sakramenty i modlitwa uświęcały przez kolejne lata każdy kawałek muru, posadzki, aż po wysoką wieżę.
Historia podaje, że parafia Zaleszany istniała już w 1250 r., chociaż dokumentów fundacyjnych, potwierdzających z całą dokładnością początki jej istnienia, odnaleźć nie można. Za czasów Mikołaja Chrząstowskiego, chorążego krakowskiego, który Zaleszany otrzymał w posagu żony, zbudowano tutaj drewniany kościół pw. św. Mikołaja Biskupa. Może dlatego, że Zaleszany - jak podają historycy - znajdowały się na tzw. ruskim szlaku, ten niezwykle popularny na Rusi Święty został patronem kościoła i parafii. Już w 1616 r. powstała tutaj nowa drewniana świątynia, konsekrowana przez sufragana krakowskiego Tomasza Oborskiego. Rozrastająca się parafia potrzebowała jednak większej świątyni i wiosną 1903 r. stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu rozpoczęto budowę nowego, murowanego, większego.
Ówczesny właściciel Zaleszan - Franciszek Ksawery Konopka swoją ostatnią wolą zapisał na budowę nowego kościoła poważną kwotę 40 tys. koron, co pozwoliło proboszczowi ks. Bolesławowi Wodyńskiemu rozpocząć gromadzenie materiału i budowę nowej świątyni. Kościół w Zaleszanach został przeznaczony na służbę Bożą 6 grudnia 1906 r., kiedy odbyło się uroczyste poświęcenie. W odpisie dokumentu, podpisanego ręką proboszcza i ówczesnego wikariusza ks. Piotra Bajaka, jaki został odnaleziony w kuli pod krzyżem na wieży kościelnej, widnieje zdanie: „Za to, że budowa tej wspaniałej świątyni doprowadzona została w tak stosunkowo krótkim czasie do skutku, bez znaczniejszych wypadków, niech Bogu Wszechmogącemu będą dzięki, niech Jego Imię najświętsze w tym domu będzie chwalone i wielbione w najdłuższe wieki. Amen!”. Nie doczekał tej chwili inicjator budowy - ks. Bolesław Wodyński, który zmarł 29 sierpnia 1906 r. Probostwo po nim objął ks. Stanisław Malinowski, kontynuując dzieło i doprowadzając je do końca. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał biskup przemyski Karol Fischer w 1912 r.
Patrzyły mury zaleszańskiej świątyni przez sto lat swojego istnienia na kolejnych proboszczów: ks. Jakuba Przybyłowicza, ks. Jana Ramockiego, ks. Tadeusza Prucnala. Świadkiem stawały się kamienie neogotyckiego kościoła, kiedy malowano go wewnątrz w 1955 r. i gdy w jego cieniu zaczęto budowę plebanii i wikarówki (1960-1964), a potem odnawiano ołtarze, zainstalowano oświetlenie elektryczne i nagłośnienie w 1966 r. Remonty: dachu, który pokryto miedzią w 1989 r., zabytkowych organów - w 1996 r., położenie nowej polichromii w 1998 r. i wybudowanie jako wotum Jubileuszu Roku 2000 kaplicy cmentarnej - o tym wszystkim śpiewają kamienie zaleszańskiego kościoła, przypominając peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i Figury Fatimskiej, wielkie uroczystości 600-lecia diecezji przemyskiej czy intronizację obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W 2005 r. świątynia powitała nowego proboszcza - ks. prał. Zygmunta Wandasa, który po modernizacji radiofonii i zainstalowaniu nowych okien w kościele, przez nowennę miesięcy - od marca do listopada - przygotowywał całą parafię do uroczystości 100-lecia kościoła. 10 grudnia Zaleszany przeżywały swoje wielkie święto. Uroczystościom przewodniczył ks. inf. Edmund Markiewicz z Janowa Lubelskiego, który wraz z dziekanem orzyckim ks. Władysławem Drewniakiem, ks. Zygmuntem Wandasem, księżmi pracującymi w zaleszańskiej parafii, księżmi z dekanatu, sprawował uroczystą Eucharystię - wielkie dziękczynienie za dar Bożego błogosławieństwa dla Zaleszan. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i gminnych, wraz z hr. Teresą Horodyńską - żoną Dominika Horodyńskiego, potomka rodu właścicieli Zaleszan.
Wydarzenie, którym Zaleszany kontynuują pisanie dalszej historii swojej świątyni, stało się wielkim i ważnym na miarę tamtego sprzed stu lat, kiedy pobożność ówczesnych ludzi wznosiła Panu Bogu na chwałę tę świątynię. Warto zajrzeć na stronę internetową, gdzie można zobaczyć stuletnie cuda, a także do dwóch pamiątkowych albumów wydanych przez parafię z okazji jej 100-lecia, jednak jeszcze lepiej wybrać się osobiście do Zaleszan i pokłonić nasiąkniętym modlitwom starym murom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

2025-05-10 15:54

Vatican Media

„In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno” tak brzmi dewiza Ojca Świętego. W podstawowych elementach Leon XIV zachował swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, a także motto.

Więcej ...

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Niedziela łódzka 1/2004

wikipedia.org

W tak zwanej „starej liturgii”, przed Soborem Watykańskim II, kapłan sprawujący Eucharystię wraz z wiernymi, po zakończeniu celebracji odmawiał modlitwę do Matki Bożej i św. Michała Archanioła. Słowa tej ostatniej ułożył papież Leon XIII, a wiązało się to z pewną niezwykłą wizją, w której sam uczestniczył.

Więcej ...

Łódź: Senioralia 2025

2025-05-11 08:15

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Kościół

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

Leon XIV

Leon XIV modlił się przy grobie papieża Franciszka

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

Leon XIV

Leon XIV odwiedził sanktuarium augustiańskie w Genazzano

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu