Reklama

Niedziela Lubelska

Kraśnik

Srebrna parafia

Abp Stanisław Budzik i ks. Wiesław Szewczuk

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik i ks. Wiesław Szewczuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wytrwałość jest jedną z podstawowych cnót człowieka wierzącego, który nie powinien załamywać się w obliczu trudności i niepowodzeń. Źródłem jest wiara, że losy świata i nasz los są w ręku dobrego Boga - mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystości jubileuszowych w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku.

Pasterskie słowa wymownie zabrzmiały w świątyni, która wyrosła w Kraśniku pomiędzy starą częścią miasta, a osiedlem fabrycznym. Gdy 25 lat temu, 15 grudnia 1994 r., abp Bolesław Pylak powołał nową parafię, pomysł nie wzbudził entuzjazmu wiernych. Puste pola „na Piaskach” dopiero zaczęły zapełniać się blokami, a mieszkańcy związani byli z parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny lub z parafią pw. św. Józefa, która z potrzeby serc powstała w robotniczej części miasta. Pierwszy proboszcz ks. Edward Łatka podjął się trudu budowania wspólnoty, która powierzona została opiece Bożego Miłosierdzia. Na pustych polach zbudowano kaplicę, która z czasem zaczęła wypełniać się obecnością i modlitwą wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Decyzją abp. Józefa Życińskiego, nowym proboszczem został ks. Wiesław Szewczuk. Duszpasterz przybył do Kraśnika z misją budowy nowego kościoła i mimo początkowych trudności przekonał parafian do tego pomysłu. Świątynia, zaprojektowana przez architekta Romana Orlewskiego, wznoszona była systemem gospodarczym. Wiele prac wykonali sami parafianie, zbudowani przykładem proboszcza, który nie stronił od codziennych trudów na placu budowy. Finansowego wsparcia udzielali parafii hojni darczyńcy, dzięki którym nie zabrakło środków na budowę. Dzięki Bożej Opatrzności już w 2012 r. w murach nowej świątyni abp Stanisław Budzik sprawował pierwszą Mszę św., a rok później Liturgia już na stałe zagościła w kościele. W czerwcu 2016 r. kościół został uroczyście konsekrowany. Dziś jest dumą duszpasterzy i parafian, którzy tworzą prawdziwą wspólnotę serc i ducha. - Miłosierdzie Boże jest nadzieją dla świata, dla rodzin i dla każdego z nas. To wielka radość mieć przy sobie takie osoby, które dbają, pomagają i dobrze mówią o parafii i księżach - podkreślał Ksiądz Proboszcz. Duszpasterz historię parafii opisał w książce pt. „Dom Miłosierdzia. Parafia Miłosierdzia Bożego w Kraśniku”.

- Dziękujemy Bogu za 25 lat istnienia parafii i wielkie rzeczy, jakie się tu dokonały. Dziękujemy za dalekowzroczność abp. Bolesława Pylaka, który powołał tę parafię. Widzimy, jak kościół jest potrzebny, jak wypełnia się wiernymi. Dziękujemy za waszą wspólnotę, za pierwszego proboszcza ks. Edwarda Łatkę, któremu powierzona została misja tworzenia nowej parafii. On, wraz z wiernymi, zbudował kaplicę i dom parafialny, wokół których zawiązała się prawdziwa wspólnota. Dziękujemy za 12 lat posługi obecnego proboszcza, ks. Wiesława Szewczuka, budowniczego nowej świątyni dedykowanej tajemnicy Bożego Miłosierdzia, który przystąpił do powierzonej mu pracy z wielką energią. Dzięki współpracy z ludźmi dobrej woli wybudowany kościół doprowadził do blasku, nie zaniedbując troski o Kościół żywy, którym wy jesteście - mówił abp Stanisław Budzik. Pasterz zachęcał, by wierni, którzy tworzą Kościół przez uczestnictwo w Eucharystii, świadectwo wiary i wzajemnej miłości wciąż wzrastali w wierze, sprawiedliwości, uczciwości i szlachetności, by nie wahali się poświęcać życia dla Chrystusa, Kościoła, Ojczyzny i parafii. - Bóg przywraca wzrok wiary, napełnia słowem nadziei, prowadzi stopy drogami pokoju - podkreślał.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-15 12:17

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania