Reklama

Diecezjalny program duszpasterski na nowy rok

Przypatrzmy się powołaniu naszemu

Każdy rok w duszpasterstwie ma swój program. Zaczynający się rok przebiegać będzie pod hasłem: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Tegoroczny temat wpisuje się w szerszy program duszpasterski przewidziany przez Episkopat Polski na lata 2005-10: „Kościół niosący Ewangelię nadziei”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program duszpasterski na nowy rok skupiony będzie wokół troski o szeroko pojęte powołanie chrześcijańskie, zarówno do kapłaństwa i życia konsekrowanego, jak i do życia w małżeństwie i rodzinie. Odnalezienie swego miejsca na ziemi, odkrycie planu, jaki wobec człowieka ma Bóg, to przecież jedno z najważniejszych wyzwań życiowych.

W kapłaństwie

Troska o nowe powołania kapłańskie w naszej diecezji w dużej mierze spoczywa na barkach funkcjonującego od 1990 r. Diecezjalnego Ośrodka Powołaniowego z siedzibą w Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym w Paradyżu. Miejsce to jest nastawione przede wszystkim na pracę z młodzieżą męską, ale na życzenie działających na terenie diecezji zakonów żeńskich udostępniane jest także na rekolekcje grup żeńskich.
Motyw powołaniowy jest obecny również w działalności innych domów rekolekcyjnych w diecezji i dwóch wspólnot ewangelizacyjnych, posiadających swoje domy i prowadzących tam posługę rekolekcyjną: Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Tymoteusza” z ośrodkiem w Gubinie i Stowarzyszenia „Pustynia w Mieście” z ośrodkiem w Lesznie Dolnym. Na rzecz powołań działa także Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej, organizując m.in.: Diecezjalną Pielgrzymkę Ministrantów i Lektorów do Paradyża, Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Ministrantów i Lektorów, kursy lektorskie, warsztaty dla lektorów czy wakacyjne turnusy wypoczynkowe.
Najważniejsze jednak jest oddolne zaangażowanie w dzieło powołaniowe w każdej parafii naszej diecezji poprzez modlitwę, zwłaszcza w pierwsze czwartki miesiąca, katechezę czy zwyczajną formację ministrantów.
Troska o powołanie kapłańskie nie kończy się z chwilą święceń i także ci, którzy już są kapłanami, potrzebują wsparcia. Dlatego podlegają oni ciągłej formacji, uczestnicząc w specjalnie dla nich zorganizowanych spotkaniach. Szczególne znaczenie ma troska o kapłanów będących w różnych trudnościach, tych, którzy nie zawsze potrafią sprostać wyzwaniom, jakie przed nimi stawia współczesny świat, i przechodzą kryzysy. Musimy wspólnie szukać sposobów, by im pomóc, by przywrócić im przekonanie o „pełnym miłości spojrzeniu Jezusa”, które jest gwarantem powołania.

W rodzinie

Świadomość tego, że życie w rodzinie jest jednym ze sposobów realizacji powszechnego powołania do świętości, nie jest zbyt powszechna, dlatego tak ważną rolę odgrywa przygotowanie do życia w małżeństwie. Nasza diecezja, dzięki pasterskiej działalności sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, ma na tym polu spore osiągnięcia. Jednak zmieniające się uwarunkowania społeczne i kulturowe sprawiają, że trzeba wciąż szukać nowych dróg.
W ramach tzw. przygotowania dalszego do małżeństwa zasadniczą rolę odgrywa środowisko rodzinne oraz szkoła. Z tego właśnie względu w tym roku będziemy starać się o bardziej intensywne włączenie rodziców w przygotowanie ich dzieci do przyjęcia sakramentów.
Największy nacisk obecnie w naszej diecezji kładziony jest na tzw. przygotowanie bliższe, które ma pomóc młodzieży w odnalezieniu powołania życiowego i miejsca w Kościele. Wprowadzamy w tym roku nową formę katechizacji przedmałżeńskiej, będącą częścią parafialnej katechizacji młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Nie eliminujemy jednak tzw. kursów przedmałżeńskich, które będą nadal przeprowadzane według dotychczasowych zasad dla osób, których nie objęła nowa forma przygotowania do bierzmowania.
Formą bezpośredniego przygotowania do małżeństwa są nauki przedślubne, czyli katechezy dotyczące teologii i liturgii małżeństwa, oraz spotkania w poradni życia rodzinnego. Są one szczególnie potrzebne ze względu na zjawisko opóźniania się wieku zawierania sakramentu małżeństwa, co znacznie wydłuża czas między ukończeniem katechizacji przedmałżeńskiej, połączonej z przygotowaniem do bierzmowania, a faktycznym wstąpieniem w związek małżeński.
Wiele osób młodych oraz par małżeńskich napotyka dziś na trudności w realizacji powołania małżeńskiego i rodzinnego. W formacji małżeńsko-rodzinnej pomóc im mogą istniejące w naszej diecezji ruchy i stowarzyszenia rodzinne, jak: Kościół Domowy - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Spotkania Małżeńskie - ruch rekolekcyjny zwracający uwagę na poprawę więzi i komunikacji między małżonkami oraz inne ruchy i stowarzyszenia religijne, które - choć nie są ściśle rodzinnymi - są jednak otwarte na obecność obojga małżonków i rodzin, przyczyniając się do ich uświęcania.
Ufamy, że wysiłek włożony w realizację tegorocznego programu duszpasterskiego przyniesie błogosławione owoce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...