Reklama

Czy warto pisać o muzyce?

W kieleckich księgarniach pojawiła się nowa pozycja, ściśle wpisana w historię i tradycję regionu - „Życie muzyczne Kielc w latach 1815-1914” Anety Oborny, wydana nakładem Wydawnictwa „Jedność”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy warto pisać o muzyce w niewielkim mieście w określonym czasie historycznym? Kielce Żeromskiego liczyły 8600 mieszkańców, ot mieścina, po prostu „Kleryków”... - W historii nie ma zagadnień marginalnych - mówił prof. Adam Massalski podczas wieczoru promocyjnego, który odbył się 28 grudnia 2006 r. w reprezentacyjnej sali portretowej Pałacu Biskupów Krakowskich. Prof. Krzysztof Urbański, dyrektor Muzeum Narodowego i gospodarz obiektu podkreślił, że rolą muzeum jest wychwytywanie wszelkich zjawisk wpisanych w historię miasta. Należy do nich pozycja dr Anety Oborny, powstała pod opieką naukową prof. Massalskiego.
Zdaniem Profesora, jeszcze w latach 60. brakowało zwartych publikacji traktujących o historii Kielc, aż do „Dziejów Kielc” prof. Pazdura. - Do ok. 30 pozycji, które zgromadziłem z tej dziedziny, dzisiaj przybyła kolejna - mówił prof. Massalski. Podkreślił wysiłek badawczy, niezbędny do zredagowania tego typu monografii, która zawiera m.in. 1400 nazwisk, a w aneksach unikatowe notki biograficzne o bardzo wielu znakomitych mieszkańcach miasta. O staranną szatę edytorską zadbało wydawnictwo „Jedność”. Licząca blisko 400 stron (łącznie z indeksami) monografia zawiera także interesujące ilustracje.
Autorka A. Oborny, muzyk instrumentalista i pedagog, opowiadając o pracy nad książką, podkreślała, że na księgarskich półkach brakowało specjalistycznych pozycji o kulturze muzycznej regionu. Chciała wypełnić tę lukę.
Gośćmi spotkania promocyjnego były osobistości zaangażowane w życie kulturalne i naukowe Kielc, muzycy, kapłani. Wieczór uświetniły XIX-wieczne pieśni i arie w wykonaniu sopranistki Renaty Drozd, z towarzyszeniem Aureliusza Mendery przy fortepianie.

A.D.

Książka „Życie muzyczne Kielc w latach 1815-1914” Anety Oborny jest próbą syntezy życia muzycznego polskiego społeczeństwa Kielc. Pokazane zostały obszary funkcjonowania muzyki w domach, salonach, rodzinach wyłącznie polskich. Książka stanowi udaną próbę prezentacji życia muzycznego kieleckiego teatru, mieszczańskich salonów, kościołów i instytucji kościelnych, szkolnych, wreszcie balów i wszelkich spotkań towarzyskich. W pierwszych rozdziałach autorka nakreśliła warunki i strukturę życia muzycznego miasta, w kolejnych omówiła muzyczne życie w teatrach i szkołach. Punktem oparcia dla rozwoju kulturalnego miasta był przez długie wieki Kościół - temu zjawisku autorka poświęca obszerne opracowanie. Omawia działania muzyczne inicjowane przy katedrze, powołanie kapeli kościelnej, wreszcie problematykę liturgii i rolę wiernych wykonujących pieśni religijne. Ciekawostką są rozdziały o trendach muzycznych i obszernej branży traktującej muzykę od strony technicznej - obsługi i budowy instrumentów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady