Reklama

Sekrety diecezjalnego archiwum

Archiwa z filmów i powieści pełne są zakurzonych ksiąg i kompromitujących dokumentów. W czeluściach piwnic skrywają wiekowe tajemnice. Czy swój sekret może mieć też archiwum diecezjalne? Na pewno nie jest sekretem, że kilka miesięcy temu uzyskało nowe lokum.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archiwum diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nie mieści się w posępnym gmaszysku, ale w budynku Kurii Diecezjalnej na pl. Powstańców Wielkopolskich w Zielonej Górze i nie jest ukryte pod ziemią. - To nie film. Tutaj nie ma co liczyć na sensację - mówi archiwista diecezji i dyrektor archiwum ks. dr Robert Kufel, który m.in. odpowiada za całość i należyty stan zbiorów. Kieruje też pracownią naukową i zarządza księgozbiorem podręcznym, prowadzi kancelarię archiwum, kronikę i dokumentację zdjęciową. - Do dyspozycji mam pracownię naukową, która jest też moim biurem, jeden magazyn główny i dwa magazyny pomocnicze. Teraz jest jeszcze trochę zamieszania, bo wciąż trwa przenoszenie zbiorów do nowego pomieszczenia, ale archiwum funkcjonuje i można z niego korzystać.

Ludzie szukają

Ale czego można szukać w archiwum, skoro nie kryje się w nim żadna tajemnica? - Szukam tam informacji potrzebnych mi do napisania pracy magisterskiej - mówi Łukasz Szuwikowski, student V roku teologii. - Informacje, które uzyskuję, są dostępne w większości tylko i wyłącznie w tym miejscu. Niektóre można co prawda zdobyć w IPN-ie lub w archiwach państwowych, ale często jest to obraz zestawiony i złożony przez organy bezpieczeństwa, więc nie do końca ukazujący prawdę.
Oprócz studentów (niekoniecznie teologii) i pracowników naukowych z archiwum korzystają też inne osoby. - Przychodzą do mnie na przykład osoby, które tworzą swoje drzewo genealogiczne, szukają informacji o przodkach. Ale pojawiają się też miłośnicy historii, którzy chociażby chcą napisać historię parafii. Nieraz przychodzą ludzie, którzy nie bardzo wiedzą, czego szukają. Wtedy służę radą - opowiada ks. Kufel. To od niego zależy, czy osoba chcąca skorzystać z zasobów archiwum otrzyma na to zgodę. Zainteresowany musi przedstawić swoją prośbę na piśmie i poinformować m.in., z jakich materiałów chciałby skorzystać i do czego są mu one potrzebne. Studenci powinni przedstawić też pismo polecające ze swojej uczelni. - Moim zdaniem, dostęp do archiwum jest bardzo prosty, przynajmniej tak jest w moim przypadku. A czasami muszę skorzystać z niego nawet kilka razy w miesiącu. Na szczęście ksiądz odpowiedzialny za archiwum jest życzliwy i przyjaźnie nastawiony, gotowy służyć pomocą i wiedzą - uważa Łukasz Szuwikowski.
Choć archiwum jest czynne codziennie (z wyjątkiem dni wolnych od pracy), zawsze lepiej umawiać się wcześniej telefonicznie. - Tak jest wygodniej, bo mam też pracę w terenie i nie zawsze jestem na miejscu - tłumaczy ks. Kufel.

Co tu jest?

Co można znaleźć w archiwum? Trzymane są tu m.in. akta Kurii Diecezjalnej, Sądu Kościelnego, a także organizacji i stowarzyszeń kościelnych. Swoje akta przekazują kapituły, dekanaty i parafie. Znajdują się tu też księgi metrykalne. - Oprócz akt w archiwum są też: księgozbiór podręczny, książki dotyczące historii regionalnej, podręczniki, różne pomoce do badań i czasopisma. Obecnie jestem w trakcie inwentaryzacji zdjęć i pieczęci. Informacje o wszystkich zbiorach dostępne są na stronie internetowej: www.archiwum.kuria.zg.pl - dodaje ks. Kufel. W siedzibie archiwum znajduje się stanowisko komputerowe, z którego korzysta się, poszukując np. sygnatur lub chcąc się upewnić, które dokumenty są udostępnione. - Nie wszystko można zobaczyć. Niektóre akta są zastrzeżone. Nie wolno mi na przykład udostępniać teczek zmarłych księży, w takim wypadku mogę tylko osobiście przygotować biogram. Dostęp do akt zastrzeżonych możliwy jest tylko po uzyskaniu zezwolenia biskupa diecezjalnego - mówi ks. Kufel.
Archiwum diecezjalne ma wielkie znaczenie historyczne, ale nie tylko. Dzięki znajdującym się w nim zbiorom można nawet odtwarzać dokumenty. - Archiwum jest w posiadaniu duplikatów ksiąg metrykalnych od 1945 r. Gdyby oryginały zginęły w parafii, zostały skradzione czy zniszczone, będzie można je zrekonstruować. Dlatego księża są zobowiązani do przekazywania duplikatu księgi co 5 lat - mówi Ksiądz Robert.
Przechowywane są tu też informacje innego rodzaju... - W archiwum odnotowane są też wszystkie przypadki wystąpienia z Kościoła osób zarejestrowanych w naszej diecezji. Nawet jeśli ktoś to zrobił za granicą, i tak informacja o tym zostaje przekazana do nas i zapisana. Ludzie często myślą, że jeśli są np. w Niemczech i wystąpią z Kościoła, żeby nie płacić podatku, to w Polsce będą mogli żyć tak jak wcześniej, bo nikt się o tym nie dowie. Potem są bardzo zdziwieni, kiedy ksiądz odmówi im udzielenia sakramentów. Tymczasem wszystkie takie informacje przechowywane są w archiwum. W 2005 r. odnotowaliśmy 109 takich przypadków - opowiada ks. Kufel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:04

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami