Reklama

Toruński Wieczór Kolęd

Niedziela toruńska 3/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stało się już tradycją, że Ratusz Staromiejski jest miejscem spotkania toruńskich rodzin, które w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, korzystając z zaproszenia muzyków z „Claritasu”, wspólnie śpiewają kolędy. W mury tego ważnego dla historii miasta budynku, które niegdyś gościło uczestników braterskiej rozmowy chrześcijan poszukujących jedności podczas „Colloquium Charitativum”, tym razem nie były w stanie pomieścić wszystkich chętnych, którzy w dźwiękach kolęd i pastorałek pragnęli poszukiwać jedności i wychwalać „Dziecię, które nam się narodziło”. Blisko 400 osób stworzyło niezwykły chór głosów, które donośnie i z wielką radością śpiewały znane i nieraz zapomniane kolędy, nie zatrzymując się przy tym na pierwszych zwrotkach, ale zmierzając aż do ostatniej strofy. Przygotowany specjalnie na tę okazję śpiewnik, w którym znalazły się nie tylko teksty, ale również komentarz historyczny, ułatwił odkrywanie bogactwa tych pieśni, które z sobie właściwą wrażliwością podejmują refleksję nad misterium Wcielenia Syna Bożego.
Kolędą „Cicha noc”, zaśpiewaną w refleksyjnym półmroku i z wzrokiem skupionym na figurze Jezusa położonego w żłóbku, rozpoczęło się blisko półtoragodzinne toruńskie spotkanie. Dzieleni na chóry czy na głosy męskie i żeńskie oraz wsparci grą „Claritasu”, przy dźwiękach fortepianu, akordeonu, fletu i gitar, wszyscy zebrani podjęli niejako podróż przez wieki i miejsca, w których powstały te bożonarodzeniowe pieśni. Niektóre - tak jak „Mizerna cicha” - zostały wykonane przez obecnych na dwa sposoby, według dwóch zasadniczych wersji melodii, a pochodzących z odmiennych zakątków Polski, raz w duchu głębokiej kontemplacji, pełnej powagi, drugi raz z niezwykłą radością.
Tegoroczna edycja imprezy miała swój szczególny profil, związany z obecnością wśród kolędników prawosławnego tercetu „Triodion”, tworzonego przez rodzeństwo Michała, Łukasza i Marię Hajduczenia z Torunia, który zaprezentował kolędy typowe dla tej tradycji chrześcijańskiej. W niezwykłym skupieniu wszyscy słuchali pieśni pochodzących z innego kręgu kulturowego, lecz odwołujących się do tej samej tajemnicy betlejemskiej nocy. Każda z nich została opatrzona komentarzem ks. Mikołaja Hajduczenia z toruńskiej parafii prawosławnej, który wskazywał na ich pochodzenie, wyrażane przez nie teologiczne prawdy i łączność z tradycją katolicką. Nikogo nie dziwiły zatem kolędy wspólnie śpiewane przez katolików i prawosławnych, które łączą i są w pewnym sensie rodzajem „ekumenizmu śpiewanego”. „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Lulajże Jezuniu” prowadziły wszystkich do Jezusa, ukazując sens i potrzebę jedności.
Po wysłuchaniu kolęd w opracowaniu tradycji prawosławnej głosy kolędników wzmocniła Schola Katedralna „Portamus Gaudium”, która z pastorałką „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś” włączyła się do rodzinnego śpiewania. Nowe i przy tym pełne wdzięku i uroku aranżacje kolęd, które specjalnie na tę okazję przygotowała Schola, zwróciły uwagę uczestników spotkania w Sali Mieszczańskiej Ratusza, którzy gromkimi oklaskami nagrodzili dziewczęta z świętojańskiej katedry. Nie dziwi zatem, iż kulminacyjny moment wieczoru, związany z obecnością już wszystkich artystów, wyraził się donośnym śpiewem kolędy „Oj maluśki”, tak lubianej przez Jana Pawła II.
Toruński Wieczór Kolęd, którego pomysłodawcą i organizatorem od początku jest zespół „Claritas”, stał się nieodzownym wydarzeniem w świątecznym pejzażu grodu Kopernika. Z każdym rokiem zwiększa się też liczba rodzin, które decydują się przenieść swoje domowe kolędowanie do murów Ratusza, by tam, wśród „rodziny rodzin”, wychwalać nowonarodzonego Jezusa. Tej właśnie „nowej” tradycji spotkań w Sali Mieszczańskiej poświęcona jest najnowsza piosenka „Toruńskie kolędowanie” skomponowana przez Wojciecha Chachułę i po raz pierwszy wykonana właśnie podczas tegorocznego wieczoru kolęd.
Jak warto zauważyć, ten styl spędzania czasu świątecznego zyskuje uznanie wielu toruńskich rodzin, które po spotkaniu, dzieląc się z artystami swymi „domowymi” kolędami, śpiewanymi w grodzie Kopernika od pokoleń, wyrażali jednocześnie nadzieję na przyszłoroczne kolędowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Więcej ...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ekumeniczny jubileusz 95-lecia parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi

2025-04-06 08:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami