Reklama

Koncert na Boże Narodzenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Pro Academia Narolense i Urząd Miasta i Gminy, w ramach „Narolskich spotkań” od kilku już lat organizują koncerty na Boże Narodzenie. Tegoroczny odbył się w sobotni wieczór 30 grudnia ub.r. w barokowym kościele parafialnym. Rozbrzmiewała w nim barokowa muzyka w wykonaniu: Orkiestry Kameralnej „Harmonia Nobile” z Iwano-Frankowska z Ukrainy, kwartetu smyczkowego „Prima Vista” i prof. Władysława Kłosiewicza, grającego na klawesynie.
„Święta Bożego Narodzenia są bliskie naszemu sercu. Niosą radość, życzliwość, miłość, przebaczenie. Dołączamy do nich jeszcze jeden aspekt - piękną muzykę napisaną specjalnie z okazji Bożego Narodzenia przez wybitnych kompozytorów i wykonaną przez wybitnych artystów. Życzę miłego odbioru i niezapomnianych wrażeń” - powiedział na powitanie licznie przybyłej publiczności burmistrz Narola Stanisław Woś.
Orkiestra Kameralna Filharmonii Stanisławowskiej (Iwano-Frankowsk to dawne XVII-wieczne miasto - twierdza Stanisławów, założone przez Stanisława Potockiego na cześć ojca Stanisława Rewery Potockiego), dyrygowana prze Polaka urodzonego we Lwowie Władysława Chanasa, odniosła wiele sukcesów, nie tylko w Polsce, np. na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, a także w Słowacji, Czechach, Niemczech, Szwecji, Holandii, Francji, Austrii. W Narolu, mieście, które darzy sympatią wybitnych artystów, zagrała szczególną muzykę, dobraną specjalnie na Boże Narodzenie, napisaną przez Georga Friedricha Handla, Arcangelo Corellego, Giuseppe Torelliego, wybitnych kompozytorów i wirtuozów skrzypiec. Szczególne wrażenie zrobiło na melomanach concerto grosso g-moll „Boże Narodzenie”, wykonane przez orkiestrę „Harmonia Nobile”, wybitnego klawesynistę prof. Władysława Kłosiewicza i kwartet smyczkowy „Prima Vista” oraz solowy popis na skrzypcach Natalii Martryki wraz z orkiestrą w utworze Franciszka Szuberta „Ave Maryja”. Zagrano muzykę sakralną innych kompozytorów, zwłaszcza ukraińskich oraz kolędy. W uszach melomanów długo będzie brzmieć kolęda ukraińska „A cóż to za dziwo” z mistrzowską grą na skrzypcach Natalii Martryki. Uczestnicy koncertu mogli się wykazać śpiewem kolęd. Spośród 700 przebogatych w melodie i słowa kolęd i pastorałek zaśpiewali przy akompaniamencie orkiestry trzy: „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu” i „Cicha noc”. Przewodnikiem po granych utworach i biografii kompozytorów był Józef Kolinek z „Prima Visty”.
„Ewangelista odnotował, że chóry anielskie wyśpiewały przy narodzeniu Jezusa Chrystusa hymn «Chwała na wysokości Bogu...». Od tej pory w różnym czasie i miejscach rozbrzmiewa muzyka uwielbienia Dzieciątku Jezus. My również usłyszeliśmy wspaniałą muzykę w wykonaniu profesjonalistów z bliskiej nam kulturowo Ukrainy i kwartetu smyczkowego «Prima Vista». Dziękuję prof. Władysławowi Kłosiewiczowi i burmistrzowi Stanisławowi Wosiowi za ten koncert w naszym kościele w przededniu św. Sylwestra. Niech nam błogosławi Jezus Chrystus w tym nadchodzącym Pańskim Roku 2007”. - powiedział na zakończenie koncertu proboszcz i dziekan narolski ks. Stanisław Kupczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzym: „Chronić ludzkie głosy i twarze” – 21 maja sympozjum o sztucznej inteligencji

2026-05-15 20:19

@Vatican Media

„Chronić ludzkie głosy i twarze” - pod takim hasłem 21 maja odbędzie się międzynarodowa konferencja organizowana przez Dykasterię ds. Komunikacji we współpracy z Dykasterią ds. Kultury i Edukacji oraz Fundacją św. Jana XXIII. W wydarzeniu, które odbędzie się w auli Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana wezmą udział przedstawiciele instytucji i środowisk akademickich, eksperci sektora hi-tech, a także dziennikarze.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

Robert Lewandowski ogłosił odejście z Barcelony

2026-05-16 13:55

pzpn.pl

Siedem trofeów w ciągu czterech lat i 119 bramek w 191 oficjalnych występach - to bilans Roberta Lewandowskiego w Barcelonie. Jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii nie przedłuży kontraktu z mistrzem Hiszpanii. W sobotę ogłosił, że odejdzie z klubu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Policja wtargnęła do domu Sakiewicza

Wiadomości

Policja wtargnęła do domu Sakiewicza

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie rozumie, ale trwa

Wiara

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie, które nie rozumie, ale trwa

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Kościół

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Zmiany kapłanów 2026 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2026 r.

Czy Pierwsza Komunia św. musi być „teatrem”?  Coraz...

Wiara

Czy Pierwsza Komunia św. musi być „teatrem”? Coraz...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli