Reklama

Kochają świat i człowieka

Niedziela rzeszowska 4/2007

Warto w tym dniu podjąć próbę zweryfikowania wyobrażenia o życiu zakonnym i odkryć jego prawdziwy sens oraz ponadczasową wartość. Warto uświadomić sobie, że w murach klasztornych żyją ludzie dynamiczni, kochający świat i każdego człowieka. Nie są sfrustrowanymi ponurakami, lecz ludźmi radosnymi, cieszącymi się pełnią życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Iwona Kosztyła: - Kim jest osoba konsekrowana?

Ks. Zbigniew Jan Czuchra: - Tytuł osoba konsekrowana, w ścisłym tego słowa znaczeniu, jest stosowany w odniesieniu do tych, którzy są członkami instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i instytutów świeckich. Tym samym tytułem obdarza się również dziewice, wdowy i wdowców poświęconych Bogu oraz pustelników i pustelnice. Pod tym samym tytułem kryje się więc zbiorowość ludzi, licząca ok. milion osób rozproszonych po całym świecie.

- Jaki jest sens życia zakonnego i jaką rolę pełnią zakony?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Patrząc z boku, możemy się zastanawiać, po co nam zakony? Czy ich istnienie ma jeszcze sens? - pytamy, spoglądając z ciekawością na ludzi w habitach. Według potocznego przeświadczenia, pokutującego także wśród wielu ludzi wierzących, klasztor jest ucieczką od trosk życia codziennego.
W Polsce najwięcej instytutów męskich jako główny charyzmat wskazuje wychowanie i duszpasterstwo młodzieży. Największa liczba zgromadzeń jako swój główny cel wymienia służbę bliźnim. Wielkim wyzwaniem współczesnych czasów są dla nich ludzie chorzy, bezdomni i ubodzy. W naszym kraju zakony prowadzą domy samotnej matki i dziecka, apteki, domy dziecka itp. W ramach działalności charytatywnej, pomagają ubogim w schroniskach oraz wydają posiłki w kuchniach dla ubogich. Siostry zakonne wyszywają i tkają, zakonnicy uprawiają ogrody czy prowadzą pasieki, jeszcze inne zgromadzenia obsługują maszyny drukarskie, rysują, malują i piszą. Ale to nie forma aktywności określa wielkość ich powołania. W ten sposób wspólnoty zakonne realizują główne cele życia konsekrowanego - zjednoczenie z Bogiem oraz głoszenie Ewangelii na bardzo różne sposoby.

- Osoby powołane do życia konsekrowanego składają śluby zakonne. Co w praktyce oznaczają śluby?

- W zgromadzeniach zakonnych składa się trzy śluby. Posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Zobowiązują do przestrzegania pełnych zasad. Ślub to obietnica uczyniona Panu Bogu spełnienia określonego dobrego czynu. Śluby zakonne przekształcają życie w służbę Bogu. Ślub czystości zobowiązuje do szczególnego zachowywania VI i IX przykazania. Osoby powołane wyrzekają się miłości wyłącznej jednego człowieka, bo jedynym Oblubieńcem jest Jezus. Wiąże się to z wyrzeczeniem się także macierzyństwa fizycznego, aby poświęcić się macierzyństwu duchowemu. Czystość doskonała czyni ich dyspozycyjnymi i sprawia, że serce człowieka zdolne jest ogarnąć wszystkich ludzi, by ich doprowadzić do Boga i Jego miłości. Ślub ubóstwa uwalnia od troszczenia się o dobra doczesne. Uczy nie pożądać tego, czego się nie posiada, i nie przywiązywać się do tego, co się posiada. Ślub posłuszeństwa zobowiązuje do postępowania przez całe życie zgodnie z postanowieniami reguły zakonnej i bycia posłusznymi nakazom przełożonych. Publiczna profesja rad ewangelicznych głosi światu, że Bóg zasługuje na to, by być kochanym ponad wszystko i że człowiek z pomocą szczególnej łaski powołania jest zdolny wybrać Boga jako swoje jedyne dobro.

Reklama

- Tegorocznym obchodom towarzyszy szczególne rozważanie cnoty ubóstwa. Jakie znaczenie ma ubóstwo w życiu zakonnym?

- Składając ślub ubóstwa, osoby konsekrowane zobowiązują się do wyrzeczenia się własności dóbr materialnych. Mieszkając we wspólnocie, zachowują jednakowy, skromny sposób życia. W duchu ofiarnej miłości oddają się bezinteresownej służbie innym, nie oczekując żadnej zapłaty dla siebie. Żyjąc prawdziwie ubogo, osoby konsekrowane mogą łatwiej zrozumieć ludzi dotkniętych zwykłą biedą.

- Czy dzisiaj są młodzi ludzie, którzy chcą spędzić życie za furtą klasztorną?

- Mimo oznak kryzysu nadal nie brakuje kandydatów do zakonów, także tych kontemplacyjnych, o surowej regule. Zapotrzebowanie na tradycyjne formy życia zakonnego bynajmniej nie zanikło, a liczba osób konsekrowanych w Polsce nie maleje. Obecnie na terenie Polski pracuje 238 instytutów życia konsekrowanego, skupiają one łącznie prawie 40 tys. osób. Około tysiąca jest członkami 34 instytutów świeckich - najmłodszej formy życia konsekrowanego. Cieszy fakt, że wiele spośród tej liczby wspólnot istnieje na terenie naszej diecezji. Także wielu młodych ludzi z diecezji rzeszowskiej wybiera drogę powołania zakonnego.

- Co powinno pozostać po tym dniu?

- Dzień Życia Konsekrowanego powinien stać się dla wszystkich nas nie tylko okazją do modlitwy w intencji osób życia konsekrowanego oraz nowych powołań do tej formy życia. Chciałbym, aby stał się dla każdego z nas okazją do refleksji nad przeżywaniem rady czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Warto w tym dniu podjąć próbę zweryfikowania wyobrażenia o życiu zakonnym i odkryć jego prawdziwy sens oraz ponadczasową wartość. Warto uświadomić sobie, że w murach klasztornych żyją ludzie dynamiczni, kochający świat i każdego człowieka. Nie są sfrustrowanymi ponurakami, lecz ludźmi radosnymi, cieszącymi się pełnią życia.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Cudowne życie" już w kinach!

2025-07-18 08:41

mat. prasowy

Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny

2025-07-18 17:06
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie

Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Watykan

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat