Reklama

Piętnasta zima KODAL-u

Jubileuszowy, 15. już zimowy Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii odbył się w dniach 15-24 stycznia w domu rekolekcyjnym przy parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kurs Oazowy dla Animatorów Liturgii (KODAL) to rekolekcje i zarazem kurs specjalistyczny organizowany przez Diecezjalną Diakonię Liturgiczną Ruchu Światło-Życie. KODAL ma na celu przygotować uczestników do pełnienia funkcji ceremoniarza i animatora liturgii w parafii, zdolnego do poprowadzenia młodszych ministrantów. Ale są tam nie tylko chłopcy. - Dziewczęta uczą się być precentorką, czyli odpowiedzialną za posługę kobiet w liturgii, a także przygotowują się do posługi komentatorki, służby ładu i darów czy przygotowywania modlitwy powszechnej. Pełnią później te posługi w swoich parafiach, oczywiście, jeżeli proboszcz im na to pozwoli... - mówi animatorka Anna Drobnik.
Pierwszy KODAL odbył się w dniach od 23 stycznia do 1 lutego 1993 r. w Domu Rekolekcyjnym „Emaus” w Zielonej Górze. Rekolekcje te, w których uczestniczyły 44 osoby, poprowadził ks. Piotr Spychała, ówczesny dyrektor tego domu. - Na tych rekolekcjach od początku miałem wrażenie, że dzieje się coś ważnego; czułem, że przyjeżdżają tu ludzie, którzy naprawdę chcą czegoś w Kościele dokonać. Podziwiałem ich za to - wspomina ks. Spychała, dziś ojciec duchowny Seminarium w Paradyżu.
Tak, diakonia liturgiczna to rzeczywiście grupa ludzi traktujących liturgię Kościoła na serio i z zamiłowaniem. Widać, że dla nich liturgia jest „źródłem i szczytem” życia chrześcijańskiego. Za moment powstania diakonii trzeba uznać udział w 1992 r. animatorów Andrzeja Hładkiego, dziś księdza moderatora, i Marcina Gorzelanego w ogólnopolskim KODAL-u w Bukowinie Tatrzańskiej. Wraz z zapoczątkowaniem spotkań w rejonach i rozwojem diecezjalnego KODAL-u diakonia skrystalizowała się i rozwinęła. Obecnie regularnie przygotowuje liturgię na diecezjalnych uroczystościach z udziałem młodzieży, takich jak: Diecezjalny Dzień Młodzieży, Pielgrzymka Maturzystów czy Pielgrzymka Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie do Rokitna, a poszczególni jej członkowie wiele wnoszą do przeżywania liturgii w swoich parafiach. W zeszłym roku po raz pierwszy odbył się też KODAL wakacyjny.
- Tegoroczny KODAL ma 43 uczestników, w tym 14 dziewcząt. Realizowane są na nim dwa stopnie rekolekcji - tłumaczy Paweł Krawczyk, animator odpowiedzialny diakonii liturgicznej - stopień podstawowy, czyli „Liturgika fundamentalna”, dla tych, którzy są tu po raz pierwszy, i stopień pierwszy, którego tematem jest „Eucharystia” - dla osób uczestniczących w rekolekcjach po raz kolejny.
Prowadzący tegoroczny KODAL ks. Robert Patro wyznaje: - Kiedy odprawiam Mszę św. w czasie KODAL-u, mam świadomość, że każdy gest w czasie liturgii jest przemyślany i przez całą asystę precyzyjnie wykonany. To mi pozwala jako kapłanowi głębiej przeżywać spotkanie z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...