Reklama

Temat tygodnia

Rok Jubileuszowy u Urszulanek

Niedziela częstochowska 6/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

27 stycznia br. w Częstochowie w kaplicy Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej bp Jan Wątroba wraz z siedmioma kapłanami zaprzyjaźnionymi ze Zgromadzeniem przewodniczył koncelebrowanej Mszy św. rozpoczynającej Rok Jubileuszowy w tym Zgromadzeniu, związany z dwiema ważnymi dla niego rocznicami: 200. rocznicą kanonizacji św. Anieli Merici i 150. rocznicą przybycia urszulanek na ziemie polskie. Na Eucharystię przybyły zaproszone Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego, a także Siostry Duchaczki i inne zakonnice oraz przedstawiciele Braci Szkolnych. Bp Wątroba w homilii nawiązał do programu duszpasterskiego ogłoszonego na ten rok w Kościele polskim, wyrażającego się w haśle: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Kaznodzieja mówił o świadectwie życia Anieli Merici, włączonej w poczet świętych 24 maja 1807 r. przez papieża Piusa VII, o jej umiłowaniu Boga i „ziarenku”, które w 1535 r. posiała w Bresci w północnych Włoszech, i z którego wyrosło prężne zgromadzenie o licznych gałęziach, realizujące wielkie dzieła Boże. Wskazał także na polską męczenniczkę tego Zgromadzenia - s. Klemensę Staszewską, która była świadkiem Chrystusa podczas okupacji. Wspominał i inne męczennice z zakonu urszulańskiego. Przypomniał również największego świadka Chrystusa ostatnich czasów - Sługę Bożego Jana Pawła II. Podkreślił, że czas, który przychodzi, także jest czasem świadectwa związanego z pełnieniem powołania i służby bliźnim.
Na ziemie polskie urszulanki przybyły w 1857 r. W Poznaniu, w niełatwych warunkach zaboru pruskiego, pragnęły wypełniać swoją misję wychowawczą. Nie udało się. Skierowały się na południe - do Krakowa, Tarnowa, Kołomyi, Stanisławowa, Lwowa i Lublina, gdzie prowadzone przez nie szkoły szybko zasłynęły z wysokiego poziomu nauczania. W 1907 r. wspólnota w Krakowie wysłała do Petersburga swoją współsiostrę - m. Urszulę Ledóchowską, by tam utworzyła szkołę dla dziewcząt. Matka Urszula stała się założycielką nowej gałęzi zgromadzenia - Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Polskie urszulanki czarne ze względów patriotycznych - obawiając się przyłączenia do prowincji austriackiej - nie przystąpiły do Unii Rzymskiej, lecz dla skuteczniejszej pracy zawiązały Unię Polską. W 1936 r. została ona włączona do Unii Rzymskiej i tworzy jedną z jej prowincji.
Dziś prowincja polska liczy 380 sióstr, które żyją w 26 klasztorach w Polsce i na Ukrainie. Przez cały czas siostry pracowały jako katechetki dzieci i młodzieży i prowadziły jedyną szkołę średnią we Wrocławiu. Obecnie siostry odzyskały i inne szkoły, m.in. w Poznaniu, Rybniku, Krakowie, i na różnych poziomach szkolnictwa - od przedszkola po uniwersytet - pracuje ponad 100 sióstr.
Wyrazem radości z odbywającej się w zgromadzeniu uroczystości była wspólna agapa, na której w duchu miłości i wzajemnej życzliwości spotkali się wszyscy uczestnicy tej jubileuszowej Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07
Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami