Reklama

To był niezwykły czas

Niedziela kielecka 6/2007

Niemal 50 lat po rozpoczęciu pierwszej w dziejach Polski peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w czerwcu 2007 r. nasza diecezja znów będzie przeżywała Nawiedzenie Maryi w Jej cudownym wizerunku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza peregrynacja, której idea zrodziła się w Komańczy - za klasztornymi murami, gdzie przetrzymywano ks. kard. Stefana Wyszyńskiego - odbywała się w trudnych warunkach. Komunistyczny reżim w coraz większym zakresie zagrażał wolności Kościoła i wiernych. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej wiązała się z Wielką Nowenną i Ślubami Jasnogórskimi. Był to swego rodzaju wielki maryjny program duszpasterski Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Miał on przygotować naród do Millenium Chrztu Polski w 1966 r., przynieść odrodzenie moralne i duchowe, ożywić wiarę i umocnić Kościół. Peregrynacja była konsekwencją Jasnogórskich Ślubów Narodu, złożonych 26 sierpnia 1956 r., przez które cały naród został oddany w macierzyńską niewolę Maryi. Nawiedzenie Matki Bożej każdej parafii - a przez to każdej rodziny - miało być formą osobistego zaproszenia Maryi przez Polaków w ich życie codzienne.

Obraz w drodze, mimo przeszkód

Kopię Obrazu Jasnogórskiego wykonał malarz z Uniwersytetu w Toruniu, prof. Leonard Torwirt. W maju 1957 r. Prymas Polski zawiózł kopię Cudownego Obrazu do Rzymu. Papież Pius XII zaaprobował pomysł peregrynacji i 14 maja poświęcił Obraz. Pielgrzymka kopii Obrazu rozpoczęła się 29 sierpnia 1957 r. w archikatedrze warszawskiej. W ciągu ponad 23 lat pielgrzymowania Maryja nawiedziła przeszło 8 tys. kościołów i kaplic - 7150 parafii w Polsce. Nawiedzenie każdej parafii trwało całą dobę. Zazwyczaj poprzedzone było kilkudniowym przygotowaniem przez głoszone nauki, spowiedź, Komunię św. i możliwie jak najdalej idące uregulowanie spraw moralnych.
Władza komunistyczna odebrała działania Kościoła jako zagrażające jej systemowi. Toteż podczas pielgrzymowania Obrazu po Polsce na różny sposób utrudniano spotkania wiernych, ingerowano w trasę przejazdu samochodu-kaplicy z Obrazem, aż do absurdalnego aktu aresztowania Obrazu w 1966 r. Mimo to wierni gromadzili się bardzo licznie na modlitwie. Setki tysięcy ludzi coraz śmielej przyznawało się do przynależności do Kościoła. W 1966 r., w Millenium Chrztu Polski, przerwano wędrówkę Obrazu w poszczególnych diecezjach, aby mógł on nawiedzić kolejno katedry znajdujące się na Szlaku Milenijnym. Katedry odwiedziły tysiące wiernych, składając cześć Maryi.

Wielkie przygotowania

Diecezja kielecka była 18. na trasie peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej. Peregrynacja rozpoczęła się 10 czerwca 1973 r., a zakończyła się 2 czerwca 1974 r. Kult Maryi w diecezji zakorzeniony jest od stuleci. Wiele świątyń poświęconych jest Jej imieniu. Na 302 kościoły aż 68 poświęconych było Matce Najświętszej, w tym 19 z nich to znane sanktuaria, m.in. w Wiślicy, Pińczowie, Piekoszowie, Piotrkowicach.
Nawiedzenie poprzedził rok intensywnych przygotowań. Głoszone na konferencjach rejonowych referaty zawierały teologiczne uzasadnienia kultu Maryi. Biskup tarnowski Jerzy Ablewicz powoływał się w referacie na tekst adhortacji papieża Pawła VI, który napisał: „Duchowe macierzyństwo Maryi przekracza granicę czasu i przestrzeni i należy do powszechnej historii Kościoła. Maryja była zawsze obecna wśród nas”. „Matka Najświętsza ułatwia człowiekowi dojście do Chrystusa” - zaznaczył Ksiądz Biskup.
Przygotowanie w diecezji szło w dwóch kierunkach: materialnym i duchowym. W parafiach porządkowano teren wokół świątyń, wysiłkiem wiernych przeprowadzono szereg prac materialnych i inwestycji, o czym świadczą zapiski z kronik parafialnych. Wspólna praca przywracała poczucie więzi z Kościołem, budowała solidarność, umiejętność współpracy i odpowiedzialność. Wierni podejmowali często pracę nad sobą i nad własnymi wadami i nałogami. Duży nacisk położono także na właściwe przygotowanie młodzieży i dzieci przez katechezę, naukę recytacji i śpiewu.
Duchowieństwo przygotowywało się do peregrynacji, uczestnicząc w dniach skupienia organizowanych w diecezjalnych sanktuariach maryjnych, w pielgrzymce na Jasną Górę wraz z wiernymi. Szczególne znaczenie miały tygodniowe misje, które odbyły się we wszystkich parafiach. Wierni licznie przystępowali do spowiedzi i Komunii św. Duchowni ułatwiali także zawarcie małżeństwa parom po ślubie cywilnym, jeśli nie było przeciwwskazań. Przez dziewięć tygodni przed rozpoczęciem peregrynacji w kościołach księża głosili specjalne katechezy, w których przybliżali idee i cele, jakie przyświecały Nawiedzeniu.
27 maja 1973 r. bp Jan Jaroszewicz skierował do wiernych słowo, wzywając ich do dołożenia wszelkich starań, aby dobrze przygotowali serca na Nawiedzenie Maryi. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęła się w kościele Świętego Krzyża 10 czerwca 1973 r. Eucharystii, koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych biskupów i kapłanów, przewodniczył kard. Karol Wojtyła.

W tekście wykorzystano materiały z opracowania z 1978 r. „Peregrynacja Obrazu Matki Bożej w diecezji kieleckiej” ks. Jana Śledzianowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda w Rzymie. Spotka się z papieżem Leonem XIV

2025-07-03 07:32

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w środę po południu przybył do Rzymu; w czwartek zostanie przyjęty w Watykanie na prywatnej audiencji przez papieża Leona XIV

Więcej ...

Błogosławieni będą Ci, którzy nie widzieli a uwierzyli

commons.wikimedia.org

Rozważanie do Ewangelii J 20, 24-29

Więcej ...

Rzecznik KEP: Wyrok TK potwierdza zarzuty formułowane przez Kościół

2025-07-03 13:32
Ks. Leszek Gęsiak

BP KEP

Ks. Leszek Gęsiak

Wydany dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 roku w sprawie lekcji religii jest potwierdzeniem zarzutów, jakie wobec tego aktu formułowali przedstawiciele Kościoła katolickiego – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

Kościół

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...