Reklama

W Bożewie żyją po Bożemu

Niedziela płocka 6/2007

27 listopada biskup płocki prof. Stanisław Wielgus wizytował jedną z najstarszych wspólnot parafialnych w diecezji - parafię pw. św. Jakuba w Bożewie. Jej powstanie datuje się na 1453 r. - erygował ją 5 kwietnia tegoż roku bp Piotr Giżycki z fundacji Andrzeja Bożewskiego, starosty płońskiego i stolnika płockiego. Obecny, murowany gotycki kościół parafialny powstał w II połowie XV wieku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Bożewie

Patron parafii: św. Jakub
Kościół parafialny: pw. św. Andrzeja
Dekanat: tłuchowski
Terytorium: Bendorzyn, Biki, Borki, Bożewo Nowe, Bożewo Stare, Cieślin, Grodnia, Karwosieki Cholewice, Kotarczyn, Lisice, Łukoszyn
Proboszcz: ks. dr Andrzej Feliks Świderski
Katechetka: Alicja Szelągowska
Organista: Stanisław Giepard
Posługa w zakrystii: Barbara i Henryk Deręgowscy
W parafii działają: parafialna rada duszpastersko-gospodarcza, ministranci, lektorzy, Koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, poradnictwo rodzinne, chór, grupa troszcząca się o wygląd świątyni
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna i orkiestra strażacka
Msze św. w niedzielę: 8, 10, 11.30

Parafialne wczoraj i dziś

Parafia położona jest między dwoma miastami: Płockiem i Sierpcem, w których wielu parafian znajduje pracę, a młodzież wykształcenie. Jak mówi duszpasterz wspólnoty ks. dr Andrzej Świderski, zdecydowana większość parafian w Bogu i Kościele szuka wsparcia i duchowej pomocy. Od kilku lat wzrosła liczba osób uczestniczących w niedzielnej i świątecznej Eucharystii: średnio uczestniczy w nich ok. 35% parafian. Wzrosła i to znacznie liczba osób, proszących o odprawienie Mszy św. za żyjących i za zmarłych. Parafianie często przystępują do sakramentu pojednania i Eucharystii. Owoce przynosi utrwalony zwyczaj obchodzenia pierwszych piątków miesiąca, w których uczestniczą dorośli, dzieci i młodzież. Jak mówi ksiądz proboszcz, wyjątkowo liczna grupa parafian uczestniczy w nabożeństwach majowym, czerwcowym i różańcowym, a w okresie Wielkiego Postu w nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalach. W maju wierni z poszczególnych wiosek modlą się przy przydrożnych figurach. W sierpniu bardzo liczna grupa parafian bierze udział w duchowej pielgrzymce z Płocka na Jasną Górę.
Katechizacją w Szkole Podstawowej w Bożewie objętych jest 210 dzieci. Dzieci licznie biorą udział w pieszej pielgrzymce z Bożewa do Skępego. Od kilku lat w niedziele i święta w duszpasterstwie wspiera księdza proboszcza pracujący w Caritas ks. Janusz Wilkowski.

Grupy parafialne

W parafii może się wiele dokonać dzięki zaangażowaniu parafian w życie wspólnoty. Siłę do działania dają parafii ruchy i stowarzyszenia, których troska o dobry rozwój wspólnoty parafialnej wyraża się w działaniu oraz modlitwie. Grupy i wspólnoty działające w Bożewie przedstawiła Agnieszka Herudzińska, która przybliżyła istotę każdej z nich.
Wszelką pomocą we wszystkich przedsięwzięciach duszpasterskich natury duchowej, materialnej i religijnej wspiera proboszcza parafialna rada duszpastersko-gospodarcza. Członków tej rady tworzą sołtysi z poszczególnych wiosek parafii.
Posługę przy ołtarzu pełnią ministranci, którzy dbają o godny przebieg liturgii. Poprzez czytanie Słowa Bożego w każdą niedzielę i święta lektorzy oddają cześć Bogu. Sprawy Kościoła i parafii modlitwą otaczają Koła Żywego Różańca, które w każdą pierwszą (adoracyjną) i drugą (różańcową) niedzielę miesiąca swoją modlitwą wspierają wszystkie parafialne działania. Asysta procesyjna stara się o odpowiednią oprawę liturgiczną uroczystości. Członkowie asysty od wielu lat zabiegają o bardzo uroczyste publiczne wyznawanie wiary.
W parafii działa również Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, którego członkowie od kilku lat w porozumieniu z władzami miejscowej szkoły i księdzem proboszczem zakupują dla dzieci i młodzieży parafii paczki świąteczne. Organizują również festyny, a także zajmują się zbieraniem środków czystości i przyborów szkolnych dla dzieci z Państwowego Domu Dziecka w Płocku. W parafii od 2000 r. prowadzone jest także profesjonalnie poradnictwo rodzinne. Podczas organizowanych spotkań udział biorą oprócz bożewskich parafian również mieszkańcy całego dekanatu.
Upiększenie liturgii Mszy św. i nabożeństw leży w gestii chóru i organisty. Ponadto istnieje grupa, która systematycznie i bezinteresownie czuwa nad utrzymaniem porządku w świątyni i wokół niej. Ważną rolę spełniają także strażacy z OSP z Bożewa, Bendorzyna, Cieślina oraz orkiestra strażacka pod batutą Władysława Adamczyka. Strażacy biorą udział w uroczystościach i świętach kościelnych, m.in. w odprawianych na ulicach Bożewa nabożeństwach Drogi Krzyżowej (już od 6 lat), w pieszej pielgrzymce z Bożewa do Skępego. Pomagają także w prowadzonych przy parafii pracach społecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Od ostatniej wizyty pasterskiej w bożewskiej wspólnocie nieustannie trwają prace mające na celu usunięcie skutków wilgoci z zabytkowej świątyni oraz jej zabezpieczenie przed działaniem wody gruntowej i deszczowej. W tym celu dokonano rekonstrukcji kamiennego cokołu wokół kościoła. Przeprowadzono również częściową konserwację i rekonstrukcję ceglanego muru świątyni. Wymieniono podłoże wokół kościoła, zastępując go żwirem i tzw. pospółką. Została także zakupiona i położona kostka granitowa na tzw. drodze procesyjnej. Dokonano częściowej rekonstrukcji kamiennego ogrodzenia świątyni oraz rozpoczęto budowę nowego. W 2006 r. zostały również położone tynki renowacyjne na przykościelnej kaplicy.
„Wszystkie te materialne przedsięwzięcia były żmudne i mało spektakularne, natomiast bardzo kosztowne - podkreślał ks. Świderski. - Część finansowego wsparcia na wymienione cele parafia otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Pozostała część środków pochodzi ze składek i ofiarności parafian bożewskich”.
W plebanii zakupiono i założono nowe drzwi w części piwnicznej, wykonano posadzki i położono płytki w kuchni. Została również pomalowana część pomieszczeń mieszkalnych. Zakupiono ponadto dziesięć elementów ogrodzenia stalowego cmentarza grzebalnego. „Sprawy, o których wspomniałem, te wielkie i te małe, tworzą jedną całość, pewien obraz parafii. Czy jest on idealny? Nie, ponieważ tworzą go ludzie. Ale w tych ludziach ukryty jest ogromny potencjał dobra, których troska o świątynię przejawia się w licznych ofiarach, dzięki którym mogłem tak wiele dokonać” - mówił ksiądz proboszcz, dziękując jednocześnie parafianom za ich zaufanie i nieustającą pomoc.

Przebieg wizytacji

Wizyta pasterska rozpoczęła się o godz. 15 spotkaniem z członkami grup parafialnych. Księdza Biskupa w murach świątyni powitał proboszcz parafii ks. dr Andrzej Świderski, działalność grup przedstawiła zaś prowadząca w parafii poradnictwo rodzinne Agnieszka Herudzińska. „To sprawozdanie przedstawia obraz waszej pracy - szczególnie na niwie duchowej, ale nie tylko na niej - waszej parafii w ostatnim okresie. Pięć lat temu byłem w waszej parafii z wizytacją. Z ogromną radością mogę odnotować w niej wielkie zmiany ku dobremu. Ogromnie dużo dobrego zrobiliście w tym czasie - zarówno w wymiarze materialnym, jak również w wymiarze duchowym” - mówił do członków grup parafialnych Ksiądz Biskup.
Po spotkaniu z członkami ruchów i stowarzyszeń Biskup Płocki modlił się za zmarłych na cmentarzu parafialnym. Wizytę zakończyła uroczysta Msza św. ingresowa, przed którą ksiądz proboszcz złożył sprawozdanie z życia duchowego i dokonań materialnych parafii w czasie, jaki upłynął od ostatniej wizytacji.
W wygłoszonej homilii Biskup Płocki powiedział m.in.: „Ze sprawozdań, których słuchałem, maluje mi się obraz waszej społeczności parafialnej jako społeczności żyjącej po Bożemu. Cieszę się ogromnie z waszego życia duchowego, z tego, że uczęszczacie na Mszę św. niedzielną, przystępujecie do sakramentów świętych, bierzecie udział w procesji, w pielgrzymkach, że staracie się żyć po Bożemu. Dziękuję także za to wszystko, czego dokonaliście w sferze materialnej waszego parafialnego kościoła. Dokonane zostało bardzo wiele dzieł. Nie rzucają się one w oczy, ale były bardzo kosztowne i od ich realizacji zależało przyszłe istnienie waszej prastarej świątyni, do której jesteście tak bardzo przywiązani, w której modlili się wasi przodkowie, w której i wy się modlicie”. Podczas Mszy św. ingresowej Biskup Stanisław udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj