Reklama

„Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny”

Niedziela podlaska 7/2007

Dla Kleryckiego Kręgu Harcerskiego, tak jak i dla wszystkich harcerzy, coroczne spotkania z Pasterzem diecezji są wielkim przeżyciem. Już od rana trwały gorączkowe przygotowania do przyjęcia gości w seminarium: w kaplicy odbywały się ostatnie próby przed Eucharystią, w refektarzu słychać było brzęk rozstawianych naczyń, a zapach pączków odczuwany był w każdym bez wyjątku zakątku Alma Mater.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pracą sprawnie kierował prezes kręgu al. Marcin Sidun, sugerując się przy tym wytycznymi opiekuna i diecezjalnego duszpasterza harcerstwa ks. Pawła Anusiewicza.
Ok. godz. 14, gdy pojawiły się pierwsze delegacje, nikt nie przypuszczał, że do Drohiczyna przybędzie łącznie ok. 200 harcerzy i harcerek. Przyjechały hufce z: Bielska Podlaskiego, Łochowa, Siemiatycz, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa i Ostrowi Mazowieckiej. O wysokiej randze spotkania świadczyła również obecność przedstawicieli Głównej Kwatery ZHP z Warszawy i Komendy Chorągwi z Białegostoku oraz seniorów harcerstwa.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Antoni Dydycz. W słowach powitania ks. Anusiewicz podkreślił wagę spotkania, stwierdzając, że pomaga ono właściwie ustalić kierunek pracy na cały rok. Ze skupieniem wysłuchaliśmy homilii Księdza Biskupa o roli i aktualności przyrzeczenia harcerskiego w dzisiejszym świecie. Atmosferę modlitwy pogłębiały pięknie wykonywane przez zespół „Effatha” kolędy i pastorałki. Dając świadectwo postawy miłości chrześcijańskiej i wierności przyrzeczeniu harcerskiemu, wiele osób powiedziało: „Tak - Amen” Jezusowi w Komunii św.
Z uśmiechem na twarzach i radością w sercach udaliśmy się na kolejną część spotkania do auli WSD. Noworoczne życzenia bp. Dydyczowi i wszystkim zebranym złożył hm. Andrzej Bajkowski - komendant Chorągwi z Białegostoku. Głos zabrał również hm. Andrzej Borodzik z Warszawy - przewodniczący ZHP. Przypomniał o świętowanej w tym roku setnej rocznicy powstania skautingu, przywołał postać założyciela tego dzieła Roberta Baden-Powella oraz - nawiązując do tematu homilii - powiedział: „Jak wiele się zmieniło przez te sto lat. Jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości, ale nasze przyrzeczenie zawiera dokładnie takie same słowa, jak przed stu laty, nasze prawo harcerskie jest także zgodne z tamtym. Widać zatem, jak wielką ideą był skauting - ideą nieprzemijającą”.
Wypowiedź ta spotkała się z uznaniem wszystkich słuchaczy. Pasterz diecezji dodał, że dzieło Baden-Powella przygotowało następne pokolenia do stawienia czoła jeszcze okrutniejszym czasom niż te, których on sam doświadczył. Przestrzegł jednak, by czerpiąc z osiągnięć przeszłych pokoleń, nie zapominać o przyszłości, o celach i zadaniach harcerstwa we współczesnym świecie.
Mocnym akcentem swoją obecność w tej części spotkania zaznaczała również grupa muzyczna z Sokołowa Podlaskiego „Effatha”. Utwory wykonywane przez członków grupy zapierały niejednemu słuchaczowi dech w piersiach. Atmosferę potęgowała jeszcze obecność wielu fotoreporterów, którym towarzyszyły nieustanne błyski fleszy.
Ostatnim punktem uroczystości była wizyta w seminaryjnym refektarzu. Każdy przed powrotem do domu mógł pokrzepić się pączkiem i ciepłą herbatą.
Choć spotkanie odbyło się 20 stycznia i od tego dnia upłynęło już trochę czasu, to dla alumnów z Kleryckiego Kręgu Harcerskiego wydarzenie to jest wciąż żywe. Dla nas każda taka wizyta jest „spotkaniem na szczycie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co nas dzieli niech nas łączy

2024-05-08 07:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Na początku chciałbym gorąco i serdecznie przywitać się z czytelnikami portalu „Niedziela”! Jestem zaszczycony tym, że mogę publikować na łamach portalu, który wyrósł w tradycji tygodnika, który za dwa lata obchodzić będzie swoje 100. urodziny i jest na stałe wpisany w polską historię.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Najpiękniejszy w Polsce pomnik żołnierzy niezłomnych

2024-05-09 02:38

ks. Łukasz Romańczuk

Wiele lat oczekiwano na ten pomnik. I stało się. Na skwerze u zbiegu ulic Glinianej Borowskiej i Dyrekcyjnej stanął pomnik żołnierzy niezłomnych. Oficjalnego otwarcia dokonała mjr Wanda Kiałka ps. Marika, łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku