Reklama

Niedziela Lubelska

Dzień Judaizmu

Wspólne dziedzictwo

Patryk Kułaga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W świecie, który coraz bardziej odchodzi od wiary w Boga i wartości religijnych, wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan zobowiązuje do wspólnego świadectwa - powiedział abp Stanisław Budzik podczas obchodów 23. Dnia Judaizmu.

Spotkanie w gościnnych progach Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, z racji na rozpoczynający się 17 stycznia szabat, zorganizowano dzień wcześniej. Pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie świętować” (Wj 20,8) zgromadzili się przedstawiciele wspólnot żydowskich i katolickich. Najpierw wszyscy wzięli udział w nabożeństwie pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło, a następnie wysłuchali świadectw o świętowaniu szabatu i niedzieli. Przedstawili je rabin Symcha Keller i jego małżonka Szoszana oraz prof. Monika i Maciej Münnich z Domowego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Starsi bracia

Zwracając uwagę na znaczenie wiary i modlitwy, bp Mieczysław Cisło przywołał wspomnienia Żydów ocalałych z hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Jeden z nich opowiadał, jak podczas marszu do komór gazowych był świadkiem wielu sytuacji, w których ojcowie nakrywali żony i dzieci tałesem, i z wyznaniem wiary na ustach szli na śmierć. - Wtedy, gdy tak łatwo było zwątpić w Boga i wyprzeć się Go, oni śpiewem „Szema Israel” składali świadectwo, że nie człowiek, a Bóg jest panem ludzkiego życia - mówił Ksiądz Biskup.

Przypomniał też genezę obchodów Dnia Judaizmu, które w Polsce zyskały wymiar wspólnej modlitwy i braterskich spotkań katolików i Żydów. - Pochylamy się nad judaistycznymi korzeniami chrześcijaństwa, bo nie można zrozumieć Chrystusa i naszej wiary bez poznania korzeni, z których wyrośliśmy i do których należymy. Kto odcina się od korzeni, usycha, a my chcemy owocować i rozwijać się - podkreślał bp Cisło. Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że wspólna modlitwa i dialog katolicko-żydowski pogłębia świadomość o wyjątkowej relacji między judaizmem i chrześcijaństwem. - Żydzi to nasi bracia w wierze, dlatego z Bożą pomocą mamy budować braterstwo - wyjaśniał.

Reklama

Dzień święty

W pasterskiej refleksji nt. świętowania bp Cisło przypomniał, że dla Żydów i chrześcijan pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, a przeżywanie dnia świętego ma wiele podobieństw. Jak Żydzi na zakończenie tygodnia obchodzą szabat (na pamiątkę odpoczynku Boga po dziele stworzenia), tak chrześcijanie świętują dzień zmartwychwstania Jezusa. W obu religiach wielkie znaczenie ma słuchanie słowa Bożego i uczta. - Eucharystia zaczyna się od Liturgii Słowa, która została przejęta z synagogi. Druga część to nawiązanie do żydowskiej uczty paschalnej, którą sprawował sam Chrystus, gdy brał chleb, łamał i rozdawał swoim uczniom. Eucharystia jest rdzeniem świętowania chrześcijańskiego szabatu, czyli niedzieli - mówił Ksiądz Biskup.

W drugiej części spotkania katolickie i żydowskie małżeństwa opowiadały o przeżywaniu niedzieli i szabatu w swoich rodzinach. W obu tradycjach wypełnienie wspólnego przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” polega na dziękczynieniu Bogu za wielkie rzeczy, jakie uczynił człowiekowi, na modlitwie w świątyni, na przeżywaniu czasu we wspólnocie rodziny i przyjaciół oraz na odpoczynku. Na zakończenie abp Stanisław Budzik podkreślił, że „chrześcijaństwo przenosząc święto z soboty na niedzielę nie wyrzekło się starotestamentalnej tradycji, by poświęcić jeden dzień Bogu”. - Niech dzień Pański stanie się dla nas dniem modlitwy i refleksji nad tajemnicą duchowej więzi chrześcijaństwa i judaizmu, odkrywania wspólnego dziedzictwa i pielęgnowania duchowego braterstwa - mówił Pasterz.

Podziel się:

Oceń:

2020-02-03 08:19

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

SYLWETKA - Św. Szymon Stock (Szkot)

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania