Reklama

Pod opieką Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: „Ewangelizacja drugiego millennium”, to słowa Jana Pawła II, który jako kard. Karol Wojtyła 8 czerwca 1976 r. pierwszy wydobył łopatą ziemię pod wykopy świątyni w Mistrzejowicach - pw. św. Maksymiliana Kolbego. Już jako Papież dokonał jej konsekracji w czerwcu 1983 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odkrzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: „ewangelizacja drugiego millennium”, to słowa Jana Pawła II, który jako kard. Karol Wojtyła 8 czerwca 1976 r. pierwszy wydobył łopatą ziemię pod wykopy świątyni w Mistrzejowicach pw. św. Maksymiliana Kolbego. Już jako Papież dokonał jej konsekracji w czerwcu 1983 r.
15 sierpnia 1990 r. powstała wydzielona z parafii w Mistrzejowicach, parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (osiedla Bohaterów Września i Piastów; dziś ok. 25 tys. wiernych). Okazuje się, że po 17 latach także ona ulegnie podziałowi i utworzy nową - 11-tysięczną wspólnotę, prawdopodobnie pw. św. Pawła, Apostoła Narodów.

„Prorok”

Nie tylko w Małopolsce, ale i na świecie jest tylko jedna parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która może pochwalić się, że ma wśród parafian… proroka! Ks. prał. Józef Prorok jest na dodatek od 17 lat proboszczem parafii na osiedlu Bohaterów Września. Obowiązki proboszcza objął w 1990 r. z nominacji kard. Franciszka Macharskiego. Warto też wspomnieć o osobie ks. Jerzego Brońki, którego starania stanowiły wstęp do powstania przyszłej wspólnoty parafialnej.
Swojego proboszcza parafianie darzą nie tylko zasłużonym szacunkiem, ale i niekłamaną sympatią. Ks. Józef słynie ze swojego poczucia humoru, za co kochają go zwłaszcza najmłodsi parafianie i ministranci. Wiele radości sprawia wokół siebie, kiedy zmienia głos i naśladuje smurfy. A że opiekuje się - wraz z siedmioma wikariuszami - parafią z całym oddaniem, tajemnicą Poliszynela jest, że ma przydomek „Papy Smurfa”. Oprócz tego, że czuwa nad całą wspólnotą parafialną, znajduje czas dla innych i wzorem Patronki parafii nieustannie pomaga potrzebującym.
Dzięki poparciu kard. F. Macharskiego i jego wielkiemu zaangażowaniu ks. Prorok mógł szybko ukończyć budowę kościoła. Prace budowlane trwały w latach 1991-93. Pierwsza Msza św. prymicyjna mogła odbyć się już w gotowym kościele.
Ksiądz proboszcz z nostalgią wspomina pierwszą Pasterkę w grudniu 1991 r.: „Ołtarz był prawdziwie betlejemski, zbudowany w otoczeniu drewnianych rusztowań. Mieliśmy swoje Betlejem. Gdy pojawiał się mróz, mieliśmy w kościele twardą «posadzkę», jednak po rozpoczęciu Mszy św., przy pełnym kościele, zmieniła się ona w płynne jeziorko”. Takie wspomnienia można przeczytać w miesięczniku „Ave!”, który jako pismo parafialne ukazuje się od 27 czerwca 2004 r. w nakładzie 900 egzemplarzy.

Jedność wspólnoty

W parafii aktywnie działa 14 wspólnot. Istnieje m.in. chór „Hosanna”, schola młodzieżowa, a każde Triduum Paschalne dzięki młodym wykonawcom to swoiste dzieło liturgiczno-muzyczne. Działa także scholka dziecięca. Organista - pan Cygan, który pochodzi z Igołomii, to „Sebastian, chociaż nie Bach”. Tak właśnie przedstawił go parafianom ksiądz proboszcz, dodając: „Będzie nam ładnie grał”. I to było rzeczywiście kolejne samospełniające się proroctwo.
Mimo że parafia jest stosunkowo młoda, wymodliła już powołania dla 8 księży i 6 sióstr zakonnych (siódma jest jeszcze postulantką). W potrzebie parafianie jednoczą się jak „jeden mąż”. Wystarczy dodać, że na święta Bożego Narodzenia z ofiar za opłatki zespół charytatywny sporządza ok. 170 paczek żywnościowych dla najuboższych rodzin wspólnoty parafialnej.
Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa organizuje dla chętnych pielgrzymki. W ubiegłym roku parafianie pielgrzymowali m.in.: na Jasną Górę, do Lichenia, Pasierbca i Dębowca. Aktywnie działa Oaza Rodzin reaktywowana przez ks. Jerzego Filka, oaza młodzieżowa oraz wspólnota Odnowy w Duchu Świętym.
Obok parafialnego kiosku, gdzie można nabyć czasopisma katolickie, jest zawieszona metalowa skrzynka na listy. Tak działa, w porozumieniu z parafią, Nowohuckie Centrum Interwencyjne. Można dzięki temu listownie, telefonicznie bądź osobiście skontaktować się z Piotrem Serafinem, który pod swoje opiekuńcze „skrzydła” bierze poszkodowanych.
Wspólnota parafialna w ramach akcji „parafia parafii” wspiera ponadto budowę świątyni pw. św. Marii Magdaleny w Witkowicach. Być może niedługo pomagać będzie też nowej wspólnocie. Świątynia ma stanąć naprzeciw szpitala im. L. Rydygiera właśnie na terenie parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nowa parafia obejmie część bloków ze szkołą salezjańską na os. Piastów oraz os. Mistrzejowice Nowe. Według ks. Proroka, „podział parafii to paląca potrzeba, bo parafia jest przestrzennie bardzo rozległa. Budują się nowe bloki, także na os. Bohaterów Września i Piastów. Póki co, największe trudności sprawia nabycie gruntu pod budowę kościoła”.
Wśród nabożeństw największą popularnością cieszy się nowenna do patronki parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odprawiana w każdą środę o godz. 18. O godz. 12 codziennie o modlitwie „Anioł Pański” przypomina nagranie dzwonów z katedry katowickiej. W drugą środę miesiąca pod hasłem „Jezu w hostii utajony” wierni mają możliwość adorować Najświętszy Sakrament przez cały dzień. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy posiada również stronę internetową: www.pmbnp.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00
Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Główne obchody jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaplanowano też wiele atrakcji, między innymi jarmark lubuski i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej