Chrystus był kuszony przez Złego, ale się nie poddał. Szatan odstąpił od Niego na jakiś czas. Szatan wraca, by kusić wyznawców Chrystusa. My zaś mamy „trwać mocni w wierze”.
Kardynał Józef Glemp
W naszym kalendarzu Wielki Post zawsze zaczyna się zimą i zawsze kończy się na wiosnę. Liturgia jakby wpisuje się w przyrodę. (...) Mamy więc wejść w okres wiosny duchowego życia pod hasłem: modlitwa, post i jałmużna. Tak jak przy kapitalnym remoncie samochodu należy wszystkie części przejrzeć, sprawdzić i oczyścić, tak i w naszym życiu duchowym ten pojazd Boży, którym jesteśmy, zdatny jest do remontu. Przegląd nas samych w dziedzinie ducha i moralności nazywamy „rachunkiem sumienia” (...).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nie zatajać zła
Rachunek sumienia czynimy najczęściej w perspektywie spowiedzi. Rozeznajemy siebie i oskarżamy się przed Niewidzialnym Sędzią za popełnione zło. Odbiorcą wyznań jest kapłan spowiednik. Świadkiem, można powiedzieć „koronnym”, jesteśmy my sami. Nie potrzeba innej dokumentacji. Nie wolno zatajać zła ani go cieniować, bo wtedy podjęty proces psuje cały wyrok, który ma być deklaracją długów do skreślenia, czyli uwolnieniem, usprawiedliwieniem. Nabyte usprawiedliwienie przywraca nam czystość serca i duchową godność. Na te dwa stany, które określamy jako czystość serca i duchową godność, chciałbym zwrócić szczególną uwagę w procesie naszej dorocznej odnowy.
Używając pojęcia „czystość serca”, mam na myśli osiągnięcie piękna i szlachetności całej osoby. To ci czystego serca są błogosławieni, albowiem „oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8).
Uszanować ludzką godność
O czystości w dziedzinie płciowej nie chcą mówić rodzice i nauczyciele, aby nie narazić się na przymiot „zacofanego”. Pouczenia na ten temat podczas katechizacji są bodajże krótsze od tych dotyczących techniki seksu. A tymczasem idzie o dobro dziecka, które ma prawo oczekiwać poważnego wyjaśniania spraw ważnych w procesie dojrzewania. Łatwiej szerzyć przekonanie o swobodzie seksualnej i argumentować, że taka panuje opinia, że tak dzisiaj się myśli, że tak zachowuje się nowoczesny człowiek, niż przekazywać prawdę o pełnym rozwoju duszy i ciała ludzkiego. Kościół, jako doświadczony wychowawca, będzie przypominał prawdę o harmonijnym dojrzewaniu ciała i duszy człowieka, będzie przypominał szlachetny przymiot „czystości serca”. (...)
Domagamy się szanowania godności ludzkiej nie tylko względem zamożnych, silnych i mądrych. Podstawą religijną przyznania człowiekowi godności ponad całe stworzenie jest to, że został on stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo.
Bracia i Siostry! Chrystus był kuszony przez Złego, ale się nie poddał. Szatan odstąpił od Niego na jakiś czas. Szatan wraca, by kusić wyznawców Chrystusa. My zaś mamy „trwać mocni w wierze”.
† Józef Kardynał Glemp
Administrator Apostolski Archidiecezji Warszawskiej
Prymas Polski
Fragmenty listu pasterskiego Prymasa Polski do wiernych archidiecezji warszawskiej, który odczytywany jest w kościołach w I niedzielę Wielkiego Postu. Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.