Tradycyjnie obradom przewodniczył bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB, a wzięli w nim udział: bp Piotr Skucha, księża dziekani, dyrektorzy poszczególnych wydziałów duszpasterskich, wikariusze biskupi ds. zakonnych i formacji stałej kapłanów oraz rektor sosnowieckiego seminarium i dyrektor Instytutu Akcji Katolickiej. Zabrakło natomiast szefa Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Stefana Wyporskiego, który odbierał w Warszawie nagrodę za działania wolontariackie Centrum Młodzieżowego „Tlen”. W jego imieniu sprawozdanie z działalności Caritas przedstawiła Agata Jaros.
Spośród kilkudziesięciu ważkich spraw podejmowanych w trakcie dyskusji i wystąpień bp Śmigielski wyróżnił dwa priorytetowe zadania: formację kapłańską i troskę o duszpasterstwo dzieci i młodzieży. I właśnie o możliwości udziału w studium wikariuszowskim mówił ks. dr Krzysztof Bendkowski, wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów. Przypomniał także o obowiązku uczestniczenia w rekolekcjach kapłańskich oraz o terminach wspólnych spotkań. Najbliższe będzie miało miejsce w Wielki Czwartek w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Oficjał Sądu Biskupiego ks. Donat Manterys złożył szczegółowy raport z działalności za miniony rok. Wynika z niego, że coraz więcej ludzi pragnie uporządkować swoje małżeńskie sprawy, a liczba wniosków o unieważnienie małżeństwa wzrasta z roku na rok. Ks. Manterys przypomniał również o zmienionych godzinach dyżurów w Poradni Prawnej. Jest ona czynna we wtorki, czwartki i soboty w godz. 10-12 i dodatkowo we wtorki i piątki - 16-17.
O tym, że w polskim Kościele pojawiło się nowe zjawisko: indywidualnych form życia konsekrowanego, poinformował ks. Paweł Nowak, wikariusz biskupi ds. zakonnych. „To z jednej strony bardzo radosna informacja. W Episkopacie Polski powstała nawet specjalna podkomisja opracowująca teologiczne podstawy duchowości i formacji takich praktyk. Z drugiej strony sytuacja ta niesie ryzyko pewnych nadużyć. W naszej diecezji pojawiła się nawet taka fałszywa propozycja złożona przez osobę, o której wiadomo, że jest poza Kościołem. Dlatego do wszystkich takich przypadków trzeba podchodzić indywidualnie i musi być jasność, że dana osoba jest związana z Kościołem” - mówił. W związku z zaistniałą sytuacją Biskup Ordynariusz odpowiedzialnym i koordynatorem wszystkich działań dotyczących indywidualnych form życia konsekrowanego uczynił ks. Nowaka.
57 kleryków korzysta z formacji w naszym sosnowieckim seminarium w Krakowie, w tym 3 greckokatolickich z Ukrainy. Z roku na rok budynek seminarium staje się coraz bardziej funkcjonalny i zmodernizowany. W minionym roku wykonany został generalny remont kaplicy, ponadto umeblowano 8 kolejnych pokoi, wyremontowano furtę. Szef Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. dr Karol Malasiewicz przypomniał o realizacji programu duszpasterskiego na ten rok, zatytułowanego: „Przypatrzcie się swojemu powołaniu”. Ks. dr Paweł Brańka wspomniał o 3 latach działań „Kany” i o organizacji Światowego Dnia Młodzieży w sosnowieckiej katedrze w Niedzielę Palmową. Na godz. 14 zaplanowano Eucharystię, a po niej koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Antoniny Krzysztoń. Na spotkanie z każdego dekanatu ma pojechać jeden autokar z młodzieżą.
Ks. dr Andrzej Cieślik, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zaapelował, by rozpowszechnić w parafiach naszej diecezji działania Centrum Służby Życiu i Rodzinie oraz by zorganizować w parafiach Dzień Świętości Życia.
Szef Instytutu Akcji Katolickiej ks. dr Grzegorz Noszczyk przypomniał, że w minionym roku Akcja Katolicka Diecezji Sosnowieckiej skupiona była w 51 oddziałach parafialnych i liczyła 540 członków zwyczajnych. Zaś z wystąpienia ks. dr. Ryszarda Adrjanka dowiedzieliśmy się, że w roku szkolnym 2005/2006 w ramach permanentnej formacji katechetów przeprowadzono: 3 serie rekolekcji zamkniętych, diecezjalne dni skupienia, 34 konferencje metodyczne dla katechetów i 13 serii warsztatów metodycznych. Ks. dyrektor przypomniał również o warunkach wizytacji katechetycznych oraz o przeprowadzeniu wielkopostnych rekolekcji szkolnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu