Reklama

Z Jezusem Cierpiącym

Niedziela kielecka 11/2007

Sanktuarium Jezusa Cierpiącego w Imbramowicach - szczególnie w Wielkim Poście - jest ważnym miejscem na mapie diecezji. Opowiada o tym siostra przełożona Sióstr Norbertanek m. Antonina Zaczyńska w rozmowie z Agnieszką Dziarmagą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: - W jaki sposób ten bardzo ekspresyjny w wyrazie wizerunek Jezusa trafił do imbramowickiego sanktuarium?

M. Antonina Zaczyńska: - Niestety, ani kroniki klasztorne, ani materiały archiwalne nie przekazują informacji, w jaki sposób i kiedy obraz znalazł się w imbramowickim klasztorze. Jest pewne, iż pod koniec XIX wieku obraz już znajdował się w klasztorze i wisiał na ścianie klasztornego korytarza. Pierwszy cud z łaskawości Jezusa Cierpiącego odnotowano w kronice klasztornej w 1891 r., kiedy to ofiarowano dziękczynne wotum w postaci srebrnego serca z napisem: „Dzięki Ci, Jezu Miłosierny, za ocalenie dziecka - 18.05.1891”.
Kult Jezusa Cierpiącego jest wzbogacony relikwiami Męki Pańskiej - Drzewa Krzyża Świętego oraz kolumny biczowania, które potwierdzone są „Autentykiem”.

- Jakie formy kultu Jezusa Cierpiącego są praktykowane w sanktuarium?

- Od 1988 r. trwa w naszym sanktuarium tzw. Nieustająca nowenna do Pana Jezusa Cierpiącego. W każdą niedzielę podczas porannej i wieczornej Mszy św. odczytywane są podziękowania i prośby, które wierni składają do specjalnej puszki. W każdy pierwszy piątek miesiąca odbywają się czuwania modlitewne ku czci Cierpiącego Pana. Licznie przybywający wierni trwają w godzinach nocnych z piątku na sobotę od 20.00 do 1.00. na adoracji przed słynącym łaskami obrazem, biorąc udział we Mszach św. (o godz. 21.00 i 24.00), spowiedzi św. i nabożeństwie ekspiacyjno-błagalnym. Dzięki niech będą Cierpiącemu Zbawicielowi za działanie Jego łaski, czego owocem jest ogromna liczba uczestników czuwań i przystępujących do sakramentu pokuty. Jest także sprawowana dziewięciodniowa Nowenna do Pana Jezusa Cierpiącego. Pątnicy mogą także nabyć „Modliewnik imbramowicki”. W niedzielę Męki Pańskiej - Palmową - obchodzimy doroczny odpust z uroczysta Sumą o godz. 13.00. Bp Kazimierz Ryczan w 2003 r. ustanowił naszą świątynię klasztorną regionalnym sanktuarium Męki Pańskiej.

- Nawiedzanie sanktuarium procentuje bogactwem przeżyć duchowych i jest to wielką wartością. Poza tym pątnicy i czciciele Jezusa w cudownym wizerunku wciąż doznają wielu łask.

- Od czasu pierwszego cudu w 1891 r. aż po dzień dzisiejszy pozostawiane są w naszym klasztorze liczne podziękowania wiernych z różnorodne łaski. Wśród nich, pod datą 8.01.1995 r. znajduje się wymowne, osobiste świadectwo o. Williama Faix’a, który przybył ze Stanów Zjednoczonych do Polski z misją odnowienia tutaj męskiej gałęzi Zakonu św. Augustyna, a który swoje wcześniejsze cudowne uzdrowienie z ciężkiej choroby przypisuje właśnie łaskawości Pana Jezusa Cierpiącego w tym wizerunku. Nadzwyczajnych uzdrowień doznały także siostry tutejszego konwentu. Jedna z nich została na początku grudnia 2004 r. uzdrowiona z ostrej cukrzycy, w sytuacji gdy była zagrożona amputacją obu nóg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09
Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Protestant nowym ambasadorem Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej

2024-04-20 18:25

Adobe Stock

Martin Selmayr został mianowany nowym ambasadorem Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej. Ten 53-letni protestant z Niemiec, od 2000 roku mieszkający w Belgii, ma zastąpić na tym stanowisku Holenderkę, Alexandrę Valkenburg, która zajmuje je od czterech lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie...

W diecezjach

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....