Reklama

Opłatek w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum w Skierniewicach

Niedziela łowicka 2/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją stało się już, że od samego początku istnienia Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach dyrekcja organizuje spotkanie opłatkowe.

W tym roku wigilijne spotkanie odbyło się 21 grudnia 2001 r. o godz. 18.00. Jak zawsze posiadało ono uroczystą oprawę. Zgromadzili się wszyscy uczniowie, całe grono pedagogiczne oraz delegacje rodziców z poszczególnych klas. Honorowym gościem opłatkowej uroczystości był pomysłodawca i założyciel szkoły - bp Alojzy Orszulik. Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor szkoły ks. dr Adam Kostrzewa, który w swoim słowie nawiązał do początku Ewangelii św. Jana, gdzie czytamy: " Na początku było słowo...". "W tym Słowie - mówił gospodarz - szukamy prawdy, która doprowadzi nas do szczęścia. W ten wieczór, tak uroczysty, chciałbym z tego miejsca wyrazić nasze wspólne życzenia. (...) Życzę naszym nauczycielom, aby prawdę o Chrystusie głosili wszystkim młodym ludziom poprzez nauczanie i postawę swego życia. Rodzicom życzę, aby wspierali nauczycieli i swoje pociechy w odkrywaniu prawdy, bo każda prawda do Boga prowadzi. I wam, droga młodzieży, życzę, abyście nie ustawali w poszukiwaniu prawdy; abyście w odnajdywaniu tej prawdy o sobie, o Bogu, odnajdywali sens życia; abyście widzieli w tym, co teraz robicie jako uczniowie, zadatek, podbudowę pod dorosłe podążanie za Panem".

Spotkanie rozpoczęła inscenizacja jasełek wystawionych przez uczniów Liceum i Gimnazjum, które wzbudziły wielki aplauz wśród wszystkich uczniów. Jasełka rzeczywiście zostały przedstawione bardzo oryginalnie, zawierały bowiem wiele scen humorystycznych.

Po trzech kwadransach inscenizacji rozpoczęła się druga część wigilijnego wieczoru - łamanie się opłatkiem i wymiana wzajemnych życzeń. Poprzedziło je słowo Biskupa Łowickiego, który na początku wyraził radość z tego, że w diecezji może istnieć szkoła katolicka, która kształci naszą młodzież, formując jej postawę w duchu katolickim. Ksiądz Biskup zauważył, że święta Bożego Narodzenia są świętami godności ludzkiej. Oto bowiem wspominamy, kiedy to przed dwoma tysiącami lat Bóg Ojciec zesłał Swojego Syna na ziemię, aby Ten przywrócił nam grzesznym, okaleczonym przez grzech pierworodny, godność dzieci Bożych i żeby kształtował nasze sumienia. Dostojny Gość przypomniał, iż także szkoła katolicka ma za zadanie formować sumienia młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Dlatego wszystkim uczniom życzył bogactwa ducha i bogactwa intelektualnego, przypominając, iż od tego zależy los ich rodziców. Stąd prosił rodziców i nauczycieli, by przykładali dużą rolę do kształtowania duchowego wnętrza swoich podopiecznych.

Najważniejszy moment wieczoru, a więc składanie sobie życzeń wraz z przełamaniem się opłatkiem, trwał ponad pół godziny. W auli zapanował wielki harmider i szum. I nie ma się co dziwić, gdyż składało sobie życzenia ponad 300 osób. Ale był to bardzo wzruszający widok.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert kolęd w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Marii Rzeszotarskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady