Reklama

Opłatek w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum w Skierniewicach

Niedziela łowicka 2/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycją stało się już, że od samego początku istnienia Klasycznego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach dyrekcja organizuje spotkanie opłatkowe.

W tym roku wigilijne spotkanie odbyło się 21 grudnia 2001 r. o godz. 18.00. Jak zawsze posiadało ono uroczystą oprawę. Zgromadzili się wszyscy uczniowie, całe grono pedagogiczne oraz delegacje rodziców z poszczególnych klas. Honorowym gościem opłatkowej uroczystości był pomysłodawca i założyciel szkoły - bp Alojzy Orszulik. Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor szkoły ks. dr Adam Kostrzewa, który w swoim słowie nawiązał do początku Ewangelii św. Jana, gdzie czytamy: " Na początku było słowo...". "W tym Słowie - mówił gospodarz - szukamy prawdy, która doprowadzi nas do szczęścia. W ten wieczór, tak uroczysty, chciałbym z tego miejsca wyrazić nasze wspólne życzenia. (...) Życzę naszym nauczycielom, aby prawdę o Chrystusie głosili wszystkim młodym ludziom poprzez nauczanie i postawę swego życia. Rodzicom życzę, aby wspierali nauczycieli i swoje pociechy w odkrywaniu prawdy, bo każda prawda do Boga prowadzi. I wam, droga młodzieży, życzę, abyście nie ustawali w poszukiwaniu prawdy; abyście w odnajdywaniu tej prawdy o sobie, o Bogu, odnajdywali sens życia; abyście widzieli w tym, co teraz robicie jako uczniowie, zadatek, podbudowę pod dorosłe podążanie za Panem".

Spotkanie rozpoczęła inscenizacja jasełek wystawionych przez uczniów Liceum i Gimnazjum, które wzbudziły wielki aplauz wśród wszystkich uczniów. Jasełka rzeczywiście zostały przedstawione bardzo oryginalnie, zawierały bowiem wiele scen humorystycznych.

Po trzech kwadransach inscenizacji rozpoczęła się druga część wigilijnego wieczoru - łamanie się opłatkiem i wymiana wzajemnych życzeń. Poprzedziło je słowo Biskupa Łowickiego, który na początku wyraził radość z tego, że w diecezji może istnieć szkoła katolicka, która kształci naszą młodzież, formując jej postawę w duchu katolickim. Ksiądz Biskup zauważył, że święta Bożego Narodzenia są świętami godności ludzkiej. Oto bowiem wspominamy, kiedy to przed dwoma tysiącami lat Bóg Ojciec zesłał Swojego Syna na ziemię, aby Ten przywrócił nam grzesznym, okaleczonym przez grzech pierworodny, godność dzieci Bożych i żeby kształtował nasze sumienia. Dostojny Gość przypomniał, iż także szkoła katolicka ma za zadanie formować sumienia młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Dlatego wszystkim uczniom życzył bogactwa ducha i bogactwa intelektualnego, przypominając, iż od tego zależy los ich rodziców. Stąd prosił rodziców i nauczycieli, by przykładali dużą rolę do kształtowania duchowego wnętrza swoich podopiecznych.

Najważniejszy moment wieczoru, a więc składanie sobie życzeń wraz z przełamaniem się opłatkiem, trwał ponad pół godziny. W auli zapanował wielki harmider i szum. I nie ma się co dziwić, gdyż składało sobie życzenia ponad 300 osób. Ale był to bardzo wzruszający widok.

Ostatnim punktem wieczoru był koncert kolęd w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Marii Rzeszotarskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Ignacy z Loyoli (1491-1556)

Więcej ...

LOT wznawia rejsy do Tel Awiwu

2025-07-30 14:58

Monika Książek

PLL LOT od czwartku wznawiają rejsy na trasie Warszawa-Tel Awiw, a od 3 sierpnia - z Krakowa do Tel Awiwu - poinformował w środę PAP rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Tym samym przewoźnik dołącza do grona linii lotniczych, które wznawiają połączenia do Izraela.

Więcej ...

Młodzi neofici zachwyceni spotkaniem z Papieżem

2025-07-31 09:03

Vatican Media

Choć odbyło się na marginesie jubileuszowych wydarzeń, dla wielu młodych ludzi pozostaje jednym z najmocniejszych doświadczeń nie tylko rzymskiej pielgrzymki ale i życia chrześcijańskiego. Mowa o audiencji u Leona XIV, w której wzięło udział kilkuset nowo ochrzczonych młodych Francuzów. Zwracając się do nich po francusku, Papież przypomniał im teologiczne znaczenie chrztu i zachęcił do przeżywania wiary w sposób jak najbardziej konkretny – wbrew konwenansom, przyzwyczajeniom i wygodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Alarm w Oknie Życia w Piekarach Śląskich. Pozostawiona...

Kościół

Alarm w Oknie Życia w Piekarach Śląskich. Pozostawiona...

Kard. Ryś do młodych: nie dajcie się złowić tym,...

Kościół

Kard. Ryś do młodych: nie dajcie się złowić tym,...

Jezus mówi dziś o sieci, wykorzystując przykład z...

Wiara

Jezus mówi dziś o sieci, wykorzystując przykład z...

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Wiara

Nowenna za wstawiennictwem św. Teresy Benedykty od Krzyża

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.