Reklama

80 lat Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Niebem moim będzie dobrze czynić na ziemi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- "Czy chcesz zostać karmelitanką? - Chcę. - Czy zgadzasz się zostać pierwszą przełożoną III Zakonu Karmelitańskiego Regularnego? - Jeśli taka jest wola Boża, zgadzam się". To próba odtworzenia zapisu rozmowy, którą przeprowadził z Janiną Kierocińską o. Anzelm Gądek, karmelita bosy. Zgoda Janiny Kierocińskiej dała początek Zgromadzeniu Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

31 grudnia ub. r. Siostry Karmelitanki obchodziły 80-lecie istnienia Zgromadzenia. Główne uroczystości odbyły się w Sosnowcu. Mszy św. koncelebrowanej w zakonnej kaplicy przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, a homilię wygłosił o. Benignus Wanat OCD. W czasie Eucharystii siostry odnowiły akt ślubów zakonnych. Uroczystość zbiegła się z otrzymaniem radosnej wiadomości o oficjalnym otwarciu procesu beatyfikacyjnego o. Anzelma Gądka. Odtąd przysługiwać mu będzie tytuł sługi Bożego.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone w 1921 r. Trudne były jego początki. Zaraz po obłóczynach, które odbyły się w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Krakowie, sześć sióstr, w tym s. Janina Kierocińska, udały się na dworzec kolejowy, by pojechać do Sosnowca i podjąć pracę w Towarzystwie Dobroczynności. Na dobrą sprawę siostry dopiero poznały się w pociągu. Od pierwszego dnia opiekowały się ubogimi, których w tym czasie nie brakowało. Nad całością prac, a także formacją zakonną w Sosnowcu czuwała m. Teresa Kierocińska. Jak wspominają najstarsze siostry, pierwszą noc Matka Teresa przespała na koszu od bielizny, oddając lepsze miejsce swoim siostrom. To tylko jeden przykład, ale niesłychanie wymowny. Chęć pomocy bliźnim i hart ducha Matki Teresy był tak duży, że nie wahała się dzielić swoim jedzeniem z biednymi, a w czasie wojny ratować żydowskie dzieci. Tylko dzięki jej stanowczości, oddaniu sprawie Bożej Zgromadzenie przetrwało i zaczęło się rozwijać. "Niebem moim jest dobrze czynić na ziemi"

- słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus stały się dewizą życia Matki Teresy, a potem hasłem Zgromadzenia.

Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 500 sióstr. Ma charakter międzynarodowy. Siostry pochodzą z Polski, Czech, Słowacji, Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Francji, Burundi, Rwandy i Zairu. Karmelitanki Dzieciątka Jezus mają 34 domy w Polsce w 19 diecezjach i 17 za granicą, m.in. w Rzymie, Pradze, Gudohaj, Rydze, Montpellier, Linz, Musongati, Gakome. Funkcję przełożonej generalnej sprawuje m. Narcyza Chmura.

Sosnowiecka wspólnota Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus liczy 54 siostry. Przełożoną jest s. Lucjusza Faińska. Dziś siostry pracują jako katechetki, organistki, zakrystianki, siostry parafialne, pielęgniarki, krawcowe, pracownice Kurii Sosnowieckiej. Pomagają także ludziom w potrzebie, wydają ciepłe posiłki, prowadzą pracownię plastyczną, w której wykonywane są dekoracje do kościołów naszej diecezji. Jedna z sióstr jest lekarzem, inna pedagogiem, w miarę swoich kompetencji służą bliźnim. Warto zwrócić uwagę, że w Domu Macierzystym znajduje się Sekretariat Misyjny oraz Archiwum Matki Teresy Kierocińskiej - współzałożycielki Zgromadzenia.

Celem Zgromadzenia jest oddanie chwały Bogu i uświęcenie swoich członków przez praktykę trzech ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz przez zachowanie Konstytucji w duchu Reguły Karmelitańskiej. "Pamiętajmy, że Zgromadzenie jest noworocznym darem Jezusa dla całego Kościoła" - mówił w czasie homilii o. Benignus Wanat OCD. Celem specjalnym Zgromadzenia jest miłość bliźnich i uświęcenie na "małej drodze" dziecięctwa duchowego. Dlatego siostry mają wnosić pokorę, prostotę i pogodę ducha w dzieła swego apostolstwa, a przede wszystkim w dziedzinie wychowania i kształcenia młodzieży i dzieci.

Zgodnie z celem i duchem Zgromadzenia siostry mogą utrzymywać domy wychowawcze dla dzieci ubogich, sierot lub opuszczonych przez rodziców, katechizować w szkole, prowadzić domy rekolekcyjne, pracować w krajach misyjnych.

"Duchowość karmelitanki Dzieciątka Jezus jest przeżywana w sposób tradycyjnie karmelitański, według orientacji, którą nakreślili i pozostawili nam święci reformatorzy Karmelu, czyli św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża. Ma jednak z zamysłu Bożego i szczególnego daru Ducha Świętego swoje specyficzne charyzmatyczne oblicze. Jest nim charyzmat dziecięctwa Bożego przekazany przez założyciela o. Anzelma Gądka, który umieścił w nim orędzie ´małej drogi´ św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a ją uczynił szczególną patronką Zgromadzenia" - powiedziała Niedzieli s. Bogdana Batog KDJ.

Siostry łatwo rozpoznać. Brązowy długi habit przepasany jest skórzanym brązowym pasem z różańcem z lewej strony, na habicie widnieje brązowy szkaplerz, a pod nim krzyżyk profesyjny. Na głowie siostry noszą białą tokę i czarny welon. Poza tym podczas liturgii zakładają biały płaszcz, tak jak to miało miejsce w czasie Eucharystii celebrowanej z okazji 80-lecie istnienia Zgromadzenia, a brązowego używają poza domem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?