Reklama

Biskup na nowe czasy

Niedziela warszawska 14/2007

Abp Kazimierz Nycz 1 kwietnia po raz pierwszy zasiadł na katedrze Arcybiskupów Warszawy. Z lękiem, wzruszeniem i pokorą - jak sam stwierdził.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową od rana przed katedrą gromadzili się ludzie. Zarówno mieszkańcy Warszawy, jak też goście spoza stolicy, a wśród nich rodzina Księdza Arcybiskupa. - Przyjechaliśmy autobusem, w sumie 50 osób - mówi Tadeusz Młynarski, którego rodzice to chrzestni abp. Nycza. Ewa Królikowska z neokatechumenatu w Świdrze mówi, że przyszła tu, by dać wyraz posłuszeństwa Kościołowi. Wszyscy uśmiechnięci, skupieni, burzliwymi oklaskami przyjęli wchodzącego do katedry Księdza Arcybiskupa.
Punktualnie o godz. 11 w drzwiach archikatedry abp. Nycza powitali: prymas Polski kard. Józef Glemp, biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, członkowie Kapituły Katedralnej i proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Filaber. Po krótkiej modlitwie w kaplicy Najświętszego Sakramentu w prezbiterium odbyło się kanoniczne objęcie urzędu arcybiskupa warszawskiego.
Pismo Stolicy Apostolskiej dotyczące nominacji abp. Nycza odczytał kanclerz ks. Grzegorz Kalwarczyk. Papież napisał, że jest jego obowiązkiem podjąć pilną troskę o każdy Kościół partykularny i, jeśli urząd biskupa wakuje, zaradzić temu, wybierając stosownego pasterza. „Gdy trzeba zatroszczyć się o metropolitalny Kościół warszawski, Ty, Czcigodny Bracie, obdarzony wielkimi przymiotami i mający bogate doświadczenie w sprawach duszpasterskich, wydajesz się odpowiedni, by jemu przewodzić” - napisał Benedykt XVI.
Ks. Kalwarczyk odczytał następnie protokół z objęcia rządów w archidiecezji przez abp. Nycza. Protokół został podpisany przez Prymasa Polski, abp. Nycza oraz 10-osobowe Kolegium Konsultorów.
Wymownym znakiem było przekazanie pastorału, znaku władzy pasterskiej, i wprowadzenie na katedrę Arcybiskupów Warszawskich abp. Nycza przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa oraz nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.
- Przychodzi do Warszawy biskup na nowe czasy, który nie jest obciążony przeżyciami II wojny światowej - mówił w krótkim wystąpieniu kard. Józef Glemp. Prymas Polski przypomniał zgromadzonym, że on sam kończy prawie 26 lat posługi w stolicy, którą pokochał. - Wiemy, w jak godne przekazuję ją ręce. Abp Kazimierz jest uczniem kard. Karola Wojtyły. Obserwował bacznie jego pracę i modlitwę jako biskupa Krakowa i jako Papieża - mówił kard. Glemp.
Głos zabrał również nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, który podziękował kard. Glempowi za ponad 25 lat jego posługi oraz odczytał specjalny list Benedykta XVI do kard. Glempa (treść listu publikujemy na str. III). Nowy Metropolita Warszawski odebrał homagium, czyli znak czci i posłuszeństwa. Złożyli je biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, przedstawiciele duchowieństwa i zakonów oraz wiernych świeckich.
Następnie rozpoczęła się uroczysta liturgia Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Kazimierz Nycz (fragmenty homilii publikujemy na str. II).
Podczas procesji wyjścia po zakończeniu liturgii abp Nycz i koncelebransi nawiedzili groby sług Bożych: kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego.
W uroczystościach bardzo licznie wzięli udział wierni. Nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, premierem Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem. Obecna była również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

To święty również na dzisiaj

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

wikipedia

Więcej ...

Wielkanoc prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich

2024-05-05 10:04

Piotr Drzewiecki

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich rozpoczęli w niedzielę obchody Świąt Wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich pięć tygodni później niż u katolików.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...