Reklama

Wobec wyzwań współczesności

W Auli kard. Stefana Wyszyńskiego KUL 10 marca odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców - „Pedagogika klasyczna wobec wyzwań współczesności”. Jej uczestnicy starali się wyłonić wskazania dla właściwej metody wychowawczej, która ogarniałaby wyzwania współczesności i czerpała ze źródła tradycji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klasyczna myśl wychowawcza może i powinna inspirować pedagogów i rodziców, jak mówił o. prof. Mieczysław A. Krąpiec OP w wykładzie „O wychowanie narodu przez wychowanie człowieka w cywilizacji osobowej”. Ojciec Profesor wykształcił się w jednej z najlepszych szkół w przedwojennej Polsce, w gimnazjum typu klasycznego, gdzie było „8 lat łaciny, 7 lat j. niemieckiego, kultura klasyczna, 4 lata j. greckiego i na tym szerokim tle ukazana literatura polska”. O. Krąpiec uważa, że znajomość kultury klasycznej jest niezbędna, gdyż obejmuje najwznioślejsze formy ludzkiego życia i twórczości. W wychowaniu nie należy lekceważyć znaczenia wiary, nadziei i miłości oraz cnót kardynalnych, których rozbudzenie powoduje w perspektywie celu ostatecznego to, że człowiek nabywa charakteru, czyli stałości w rozumnym, wolnym, odpowiedzialnym i skutecznie celowym działaniu. „Ani nauka, ani artystyczne występy, ani wielkie dzieła, ale realna miłość ku drugiemu człowiekowi jest sprawdzianem religijności człowieka i ostatecznym sprawdzianem jego człowieczeństwa. Te trzy wątki: wiara, nadzieja, miłość przenikają najrozmaitsze formy życia ludzkiego. Spełniają się w każdym życiu, czy to najpierw w rodzinnym, czy później w życiu zawodowym urzędnika, nauczyciela, sędziego, kapłana” - mówił o. Krąpiec.
W dyskusji panelowej z udziałem dr Anny Lendzion, Renaty Nowak, Renaty Krupy i Łukasza Kubiaka wyłonił się problem utrzymania dyscypliny w szkole. Ł. Kubiak, wspominając swój kontakt z młodzieżą w pracy katechety, naświetlił zagadnienie z punktu widzenia młodego nauczyciela, który wkracza w świat szkoły z bagażem wiedzy teoretycznej. Wychowawca ma wspierać ucznia, co bynajmniej nie oznacza rezygnacji ze stawiania wymagań i nakładania obowiązków. Uczeń, poddany oddziaływaniu mediów, może gubić się w realnym świecie o wirtualnym obliczu, najeżonym informacjami, gdzie coraz trudniej o poczucie bezpieczeństwa, pewności, niezmienności. Wychowawca powinien podjąć rolę przewodnika po świecie, pomagać w dokonywaniu dobrych wyborów, dawać świadectwo własnym życiem.
Z konferencji skorzystali nauczyciele i ci, którzy do pracy w szkole się przygotowują. „Jestem nauczycielem z 7-letnim stażem. Poruszyła mnie postawa o. Krąpca, zwłaszcza osobista refleksja, że ciągle sam siebie samowychowuje, nawet w wieku 86 lat! Jego słowa są krzepiące dla nas, nauczycieli. Wykład prof. Kieresia uzmysłowił mi, że wychowanie polega na rozpoznawaniu, nabywaniu i utrwalaniu cnót. Należy pamiętać o zasadzie złotego środka, indywidualnym podejściu do wychowanka. Dowiedziałam się, jak postępować z uczniem trudnym, który dezorganizuje rytm lekcji i jak utrzymać dyscyplinę w szkole z ust doświadczonych nauczycieli” - mówiła Anna Flis z Krzemienia. Karol, student UMCS, o konferencji dowiedział się z Radia Maryja. „Na moim kierunku, praca socjalna, jest dużo przedmiotów pedagogicznych. Jako mężczyzna i przyszły ojciec rodziny cenię sobie informacje o wychowaniu - mówił. - Zwróciłem uwagę na słowa dr Ewy Smołki, która mówiła o szumie informacyjnym, w którym wyrastają młodzi. To prawda, dziś często nie mamy czasu i cierpliwości na kształtowanie własnych opinii, wybieramy je jak z półki w supermarkecie. Opieramy się na pozorach, cudzych opiniach, zamiast iść do źródła, aby dowiedzieć się prawdy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Papież zapewnia o modlitwie za chorych, dotkniętych kataklizmami, apeluje o pokój

2025-04-06 12:28

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O swej modlitwie za chorych i cierpiących a także za pracowników służby zdrowia zapewnił Ojciec Święty w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przesłaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek zaapelował także o pokój, tam gdzie toczone są wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami