Wystawa „Gazeta Sierpniowa” opowiada o niezwykle ważnym dla historii Polski i Europy sierpniu 1980 roku. Miesiącu, w którym ogólnopolskie strajki dały początek „Solidarności”, a nadzieje na zmiany w PRL zatryumfowały wraz z podpisaniem porozumień sierpniowych. Przełomowe wydarzenia historyczne nie zawsze jednak rozpoczynają się nagle i widowiskowo. Do momentu wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej w połowie sierpnia życie toczyło się przecież zwyczajnie. Rolnicy rozpoczynali żniwa, dzieci szykowały się do rozpoczęcia roku szkolnego, a fani sportu komentowali olimpiadę w Moskwie i gest Kozakiewicza. Sale kinowe zapełniały się na seansach „Gwiezdnych Wojen”, zaś w USA rozpoczynała się rywalizacja prezydencka Cartera z Reaganem.
Wystawa ma formę fikcyjnej gazety i jest podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich pokazuję właśnie ciszę przed burzą, prozę życia poprzedzającą strajki (oraz trwającą w ich trakcie). Druga zaś dzień po dniu relacjonuje rozwój strajków, przywołując najistotniejsze wydarzenia i obnażając medialną cenzurę oraz propagandę aparatu komunistycznego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Autorzy ekspozycji zbudowali ją w oparciu o dzienniki ukazujące się w 1980 roku w pięciu miastach (Gdańsku, Olsztynie, Opolu, Szczecinie i Wrocławiu), dzięki czemu powstała swoista kronika przełomowych dni sierpniowych. Oryginalna pisownia artykułów z epoki, idąca w parze z niezbędnym komentarzem historycznym tworzą mozaikę, pozwalająca spojrzeć na kluczowe dla naszej historii wydarzenia z innej niż zwykle, bardziej przyziemnej perspektywy.
Wernisaż wystawy odbędzie się 3 marca 2020 r. o godz. 12:00 w holu głównym Dworca Głównego PKP, gdzie będzie ją można oglądać do końca marca.
Ekspozycja jest efektem pracy studentów kierunku historia w przestrzeni publicznej (public history). Uniwersytet Wrocławski jako jedyny w Polsce oferuje kształcenie z zakresu popularyzacji wiedzy historycznej w społeczeństwie. Istotą public history jest skupienie się na publiczności. O ile tradycyjna historia koncentruje się na źródłach i stawia pytania „Jak było? Skąd wiadomo, jak było?”, to public history pyta: „Co ludzie wiedzą o przeszłości? Skąd wiedzą? Jak pobudzić ich zainteresowania i jak je wykorzystać?”
Wystawa powstała w ramach zajęć dydaktycznych, prowadzonych na Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego przez dr. Wojciecha Kucharskiego z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia).