Reklama

Zrozumieć Pismo Święte

Niedziela wrocławska 16/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

diecezjalny moderator Dzieła Biblijnego i diecezjalny duszpasterz duszpasterstwa biblijnego

Jezus Chrystus po swoim zmartwychwstaniu rozesłał Apostołów: „Idźcie na cały świat, głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”. Głoście! Idźcie i głoście słowa Ewangelii! Wiadomość o tym, że Bóg nas kocha, miała się rozejść po całym świecie. Miłość Boża przybrała całkiem konkretne kształty, ludzki wymiar i charakter we wcielonym Bogu - Człowieku, Synu Bożym.
Ta miłość wzięła na siebie całą ludzką niedolę, cały ogrom zła, aby grzech z ziemi usunąć. Aby przeciwstawić się złu, Bóg objawił się w miłości. I ta informacja miała być dostępna całemu światu. Jest to jednak nie tylko informacja, lecz także Ewangelia, zbawcza nowina.
Nakaz Chrystusowy - idźcie i głoście, skierowany do Apostołów, nabrał wymiarów eklezjalnych. Uczniowie idą, głoszą i robią to wytrwale, odważnie, aż po śmierć męczeńską, gorliwie i z zaangażowaniem, ale ich posługa kończy się wraz z ich śmiercią.
I oto Opatrzność Boża zadbała o ciągłość głoszenia. Ewangelia Jezusa Chrystusa została spisana. A więc - idźcie i głoście, to od tej chwili nie są tylko ulotne słowa. Ewangelia spisana nabiera form ludzkiego pisma z gramatyką, ortografią i kaligrafią, pisma będącego narzędziem porozumiewania się między ludźmi.
I tak, jak Syn Boży, który stał się człowiekiem, aby nam objawić Bożą miłość, tak samo Ewangelia, słowa Boże, nabierają kształtów ludzkiego pisma, aby Dobra Nowina mogła być zrozumiana i przyjęta przez wszystkich. *)
Dobra Nowina przepisywana wielokrotnie mogła przetrwać wieki. Tłumaczona na wiele dostępnych języków mogła dotrzeć do każdego zakamarka globu ziemskiego. I tak to Ewangelia przetrwała do naszych czasów, przekazana naszemu pokoleniu, naszym współczesnym czasom i współczesnemu Kościołowi.
Dzisiejsza niedziela została ustanowiona nie tylko po to, aby mówić o tej prawdzie, że wieść o zbawieniu została nam przekazana przez Pismo Święte, a Ewangelia jest dana przez Opatrzność Bożą i naszemu pokoleniu. Dzisiaj przekazujemy Słowo o zbawieniu, czyli Słowo o życiu wiecznym i dlatego nie możemy zostać obojętni wobec tego Słowa, które Bóg nam daje. Nie możemy i nie chcemy pozostać obojętni, bo jest nam to Słowo dane nie tylko, żeby je wysłuchać, nie tylko po to, aby zostało ulotnym dźwiękiem. Jest to SŁOWO ŻYCIA, które chcemy nie tylko zrozumieć, przyjąć, uwierzyć, ale i pokochać, i według niego żyć, żyć według Jezusowej Ewangelii. Po to te słowa zostały głoszone i przez wieki przekazywane, przepisywane, w końcu drukowane, aby dotarły do naszych czasów. Po to, abyśmy uwierzyli, a wierząc, mieli życie.
Pismo Święte współcześnie jest powielane i drukowane w wysokich nakładach. Jest najczęściej drukowaną książką, ale jej miejsce nie jest na półkach bibliotecznych, Słowo Boże musi być nadal żywe, tak żywe jak wtedy kiedy było głoszone przez apostołów i pierwszych uczniów Chrystusa. Słowo Boże będzie żywe w ludzie Bożym, w Kościele, w nas - wtedy, kiedy będziemy je czytać i rozważać. Kiedy przeczytane treści będziemy wcielać w życie, będziemy je głosić słowem i życiem, kiedy będziemy świadkami Ewangelii jak Chrystusowi uczniowie pierwszych wieków - tylko wtedy Słowo Boże będzie nadal żywe.
Zatem chcemy słuchać tego Słowa Bożego, zrozumieć je i przyjąć. Chcemy również coraz lepiej rozumieć, w co wierzymy, dlatego niezbędne jest sięganie do Słowa życia, które zawarte jest na kartach Ewangelii.

*) Chodzi tu o Ewangelie spisane w ramach Pisma Świętego Nowego Testamentu. Słowo Boże zostało utrwalone w języku greckim, powszechnie wówczas znanym, aby wieść o zbawieniu mogła dotrzeć do wszystkich ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30
Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim