Reklama

Ślady Benedykta XVI na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 16/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dolny Śląsk kilkakrotnie miał zaszczyt gościć wielkiego kardynała Josepha Ratzingera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, dziś Ojca Świętego Benedykta XVI. Każda z tych wizyt niezapomnianie odcisnęła się w historii miejsc i w sercach ludzi.

Kardynał Joseph Ratzinger w Polsce

Reklama

Przed wyborem na papieża Joseph Ratzinger ośmiokrotnie odwiedzał Polskę. Pierwszy raz w 1977 - jako arcybiskup Monachium był członkiem delegacji episkopatu Niemiec, która przyjechała na Dolny Śląsk. W 1979 r. wraz z delegacją Konferencji Biskupów Niemiec 10 czerwca uczestniczył we Mszy św. na krakowskich Błoniach. „Po raz pierwszy z Janem Pawłem II byłem w Polsce w 1979 r. Była to niezapomniana wizyta w jego ojczyźnie, a jednocześnie wspaniałe doświadczenie, bowiem czułem ten entuzjazm wiary, siły oporu wobec ateizmu, siłę oporu wiary katolickiej. Czuło się również obecność antychrześcijańskiej dyktatury i ideologii” - wspominał w wywiadzie dla Radia Jasna Góra.
Arcybiskup Monachium i Fryzyngi był członkiem oficjalnej delegacji Konferencji Biskupów Niemiec, która we wrześniu 1980 r. gościła w naszym kraju na zaproszenie polskich biskupów. Niemieccy biskupi odwiedzili wtedy Niepokalanów, Jasną Górę, Trzebnicę, Wrocław, Opole, Katowice, Oświęcim i Kraków. Była to rewizyta. We wrześniu 1978 r. grupa polskich hierarchów z kardynałami Stefanem Wyszyńskim i Karolem Wojtyłą na czele gościła w Niemczech. W miesiąc po tej wizycie metropolita krakowski został papieżem.
12 września we Wrocławiu kard. Ratzinger otrzymał pierwszy film dokumentalny o życiu kard. Karola Wojtyły, pt. „Totus Tuus”. Film zrealizował ks. Jerzy Rasiak, dyrektor Ośrodka Audiowizualnego Archidiecezji Wrocławskiej.
Po ogłoszeniu stanu wojennego abp Ratzinger organizował w Monachium modlitwy w intencji Polski. W 1982 r. odwiedził Katowice - zafundował dla katowickiej katedry Chrystusa Króla imponującą mozaikę, która znajduje się obecnie w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Sześciokrotnie odwiedzał Opole, gdzie biskupem jest jego znajomy Alfons Nossol. 26 czerwca 1983 w diecezji opolskiej poświęcił kamień węgielny kościoła w miejscowości Chorula (powiat krapkowicki). Kardynał odwiedzał Polskę także w 1988, kiedy otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 25 maja 2002 r. udzielił w Radomiu sakry biskupiej nowo mianowanemu biskupowi radomskiemu Zygmuntowi Zimowskiemu, który przez wiele lat był jego współpracownikiem w kongregacji. 10 maja 2003 r. był legatem papieskim podczas uroczystości 750-lecia kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie oraz w Szczepanowie.
W dniach 25-28 maja 2006 odbyła się pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski. Papież odwiedził Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę. Był to jego dziewiąty pobyt w Polsce - pierwszy jako głowy Kościoła katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał Joseph Ratzinger na Dolnym Śląsku

Reklama

Najważniejsza i najbogatsza wizyta kardynała Ratzingera na Dolnym Śląsku odbyła się w październiku 2000 r.
27 października 2000 r. kard. Józef Ratzinger otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył dostojny gość. Kard. Ratzinger wygłosił również homilię. Podczas uroczystości akademickich laudację na cześć nowego doktora honoris causa wygłosił ówczesny rektor PWT ks. prof. Ignacy Dec, obecnie biskup diecezji świdnickiej. W laudacji ku czci „księcia Kościoła i teologii”, jak go wtedy określano, wiele uwagi poświęcono jego osiągnięciom na polu teologii, ale podnoszono także zasługi dla Kościoła, podkreślając jego przymioty jako człowieka ujmującego swoją postawą: „promieniującego prostotą, skromnością i pokorą”. Wręczając dyplom rektor PWT nawiązał do znanego powiedzenia o św. Tomaszu z Akwinu: „Św. Tomasz był największym teologiem wśród świętych i największym świętym wśród teologów, natomiast kard. Ratzinger jest najwybitniejszym teologiem wśród kardynałów i najwybitniejszym kardynałem wśród teologów”. Na zakończenie uroczystości kard. Ratzinger wygłosił wykład poświęcony wzajemnej relacji wiary i teologii.
W wywiadzie, jakiego z tej okazji Joseph Ratzinger udzielił dla „Nowego Życia” (2000 nr 11), mówił m.in. jakie znaczenie ma dla niego to wyróżnienie Papieskiego Wydziału Teologicznego: - Ma ono dla mnie podwójny sens. Z jednej strony, z historii mojego życia wynika, że jestem teologiem i pozostanę nim na zawsze. W ten sposób jestem głęboko związany ze wspólnotą teologiczną świata. Dlatego też doktorat honoris causa jest dla mnie potwierdzeniem mojej wspólnoty z działalnością teologiczną na rzecz Kościoła współczesnego i dla Kościoła jutra. Po drugie, jako prefektowi Kongregacji Nauki Wiary powierzono mi szczególną odpowiedzialność eklezjalną, dotyczącą działalności teologicznej o podwójnym wymiarze, wyznaczonym przez papieża Pawła VI i potwierdzoną przez obecnego Papieża. Z jednej strony muszę strzec wiary od interpretacji, które mogłyby okazać się niszczące, a z drugiej popierać działalność teologiczną, aby wiedzieć do czego chcemy usilnie dążyć - mówił kard. Ratzinger w rozmowie z ks. Pawłem Cembrowiczem - Naturalnie ten doktorat otrzymałem tutaj, we Wrocławiu, miejscu spotkań między kulturami. Ma to znaczenie szczególne. Wiem, że dwóch wielkich przyjaciół z Episkopatu niemieckiego, kardynał Meisner i arcybiskup Degenhard są doktorami honoris causa tej uczelni, i już mnie pozdrowili jako swojego brata w rodzinie Wydziału Teologicznego i Kościoła lokalnego we Wrocławiu. Jest to Wydział, który spełnia wielkie zadanie tak intelektualne, jak i eklezjalne. W ten sposób spotykają się tutaj te trzy aspekty: moje bycie teologiem, moje zadanie w Kościele oraz aspekt historyczny tego szczególnego i bardzo pięknego miejsca.
Oprócz oficjalnych uroczystości kard. Ratzingerowi umożliwiono także zwiedzanie wrocławskiego Starego Miasta. W towarzystwie m.in. kard. Henryka Gulbinowicza i ówczesnego prezydenta Wrocławia Bogdana Zdrojewskiego podziwiał kamieniczki na wrocławskim Rynku, kościół św. Elżbiety, odwiedził nawet Piwnicę Świdnicką.

Henryków

Chcąc pokazać szersze spektrum życia archidiecezji kard. Henryk Gulbinowicz zaprosił Josepha Ratzingera m.in. do Henrykowa, gdzie znajduje się Annus Propedeuticus Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu - tam przygotowują się kandydaci do kapłaństwa znajdujący się na pierwszym roku studiów. 28 października kard. Ratzinger udał się więc do oddalonego od metropolitalnej stolicy o 55 km Henrykowa, gdzie dokonał uroczystego obrzędu nałożenia tunik alumnom pierwszego roku - Annus Propedeuticus - Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Kardynał Ratzinger przewodniczył wówczas Mszy św., pobłogosławił tuniki i nałożył je każdemu z kandydatów. Po uroczystościach zjadł w przepięknym refektarzu seminaryjnym obiad, swoich gości przyjmował w sali, którą dziś nazywa się Papieską - rokrocznie odbywają się w niej spotkanie kard. Gulbinowicza z Generalicją Wojska Polskiego.

Oleśnica

Ostatniego dnia pobytu na Dolnym Śląsku 29 października kard. Ratzinger, w towarzystwie kard. Henryka Gulbinowicza oraz biskupów Edwarda Janiaka, Józefa Pazdura i Jana Tyrawy, udał się do Oleśnicy. Głównym celem tej wizyty było zapoznanie gościa z lokalnym Kościołem i jego pracą duszpasterską. W parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia kard. Ratzinger sprawował Mszę św. oraz poświęcił figurę Chrystusa Króla Wszechświata, projektu ks. Czesława Jana Mazura, która jest repliką rzeźby z kolumny pomnika na cześć Chrystusa Króla postawionej we Wrocławiu w podziękowaniu Bogu za tysiąclecie biskupstwa wrocławskiego i dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Wcześniej nawiedził oleśnicką bazylikę pw. św. Jana Apostoła, gdzie krótko spotkał się z wiernymi i zapoznał się z dziejami kościoła zamkowego i Oleśnicy, oglądając przy tym pamiątki związane z kościołem. Jak wspomina proboszcz parafii ks. Władysław Ozimek: - Kardynał Joseph Ratzinger potrafił z tak samo żywym zainteresowaniem skupić się na spotkaniu z wiernymi, jak i na ubogacających ich życie wewnętrzne zabytkach kultury duchowej.
Na zakończenie tej wizyty Kardynał ponownie odwiedził Wrocław.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa jako Dobrego Pasterza

2025-04-11 10:29

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

Więcej ...

Suplika do Królowej Różańca Świętego

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Marzena Cyfert

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej - Żerniki Wrocławskie

Tylko dwa razy w roku – 8 maja i na październikowe święto Królowej Różańca – odmawiamy modlitwę zwaną Supliką do Królowej Różańca Świętego w Pompejach.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...