Reklama

Wielki dzień Witowa

Niedziela łódzka 16/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień rekoronacji cudownego obrazu Matki Bożej Zwiastowania, 25 marca 2007 r., to jeden z najwspanialszych dni w ponad 800-letniej historii parafii. Do tej uroczystości przygotowywano się od dawna. Najpierw było gruntowne odnowienie zabytkowej świątyni i niezliczone prace renowacyjne w budynkach kościelnych i na cmentarzu. Gospodarskiej trosce proboszcza ks. kan. Grzegorza Gogola towarzyszyła duszpasterska intuicja i rozpoznanie ducha i tradycji tej ziemi, rozmodlonej niegdyś przez zakon norbertanów. Niezwykłym skarbem zabytkowej świątyni okazał się otoczony od 300 lat kultem obraz Matki Bożej Zwiastowania. Obraz ten, już w 1735 r. uznany przez Kościół za słynący łaskami i ozdobiony srebrnymi sukienkami i koroną, nadal jest otoczony czcią i modlitwą wiernych. Z inicjatywy Księdza Proboszcza dla przybywających pielgrzymów w ogrodzie parafialnym powstały ścieżki maryjne, droga krzyżowa, kapliczka Matki Bożej. W każdym 25. dniu miesiąca trwają modlitwy, w środy odbywa się Nowenna do Matki Bożej. Przygotowanie do uroczystości rozpoczęły misje, przeprowadzone w 2005 r. Natomiast 25 września ub.r. rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie, które zakończyła renowacja misji przed uroczystością. Popularyzacji wiedzy o historii parafii służyły wydane opracowania jej dziejów i foldery.
Na uroczysty dzień Opatrzność Boża sprawiła wspaniałą pogodę. Przybyłego abp. Władysława Ziółka, metropolitę łódzkiego, członków kapituły katedralnej łódzkiej i kolegiackiej łaskiej, kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych z archidiecezji i spoza jej granic, alumnów, braci i siostry zakonne oraz osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych - powitał proboszcz ks. kan. Grzegorz Gogol. Przybyli licznie przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczty sztandarowe. Ksiądz Proboszcz powitał miejscowych wiernych a także pielgrzymów z Piotrkowa, Łodzi, Zelowa, Bełchatowa, Sulejowa, Głowna, Moszczenicy, Łękawy i wielu innych. Księdza Arcybiskupa poprosił o poświęcenie i nałożenie korony na skronie Matki Bożej. Korona stanowi wotum, jakie składali parafianie w swoich modlitwach i cennych przedmiotach, by w ten sposób uhonorować Matkę Najświętszą.
W okolicznościowym kazaniu Metropolita Łódzki, nawiązując do tajemnicy Zwiastowania Pańskiego, powiedział m.in.: „Rozważamy dziś tę tajemnicę, wpatrując się w niezwykły obraz Matki Bożej Zwiastowania, który od dawna cieszy się tutaj, w witowskiej świątyni, szczególnym nabożeństwem wiernych, przed którym przez wieki zanosili swe ufne modlitwy tutejsi mieszkańcy i przybywający pielgrzymi, doznając licznych łask przez wstawiennictwo Maryi. Rozważamy dziś tajemnicę Zwiastowania Pańskiego, włączając się w ogólnopolskie obchody Dnia Świętości Życia”. Ksiądz Arcybiskup wezwał zebranych do modlitwy błagalnej w intencji bezwarunkowego szacunku wobec życia każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Odwołał się przy tym do nauk Jana Pawła II, który „Przypominał nam..., że Ewangelia, głosząc dobrą nowinę o Jezusie, jest również dobrą nowiną o człowieku - o jego wielkiej godności. I że Ewangelia uczy wrażliwości na każdego człowieka. Tłumaczył, że obrona prawa do życia obowiązuje wszystkich ludzi, ponieważ nie jest to tylko kwestia światopoglądu, czy prawa religijnego, ale jest to po prostu prawo człowieka - prawo najbardziej podstawowe, fundamentalna zasada wpisana w sumienie każdego człowieka, któremu Bóg dał przykazanie: nie zabijaj”. Metropolita Łódzki, nawiązując do nauki Jana Pawła II, mówił o rodzinie jako miejscu świętości życia, o niezwykłym powołaniu kobiety jako żony i matki, o powołaniu mężczyzny, który na wzór św. Józefa ma bronić życia dziecka, razem z żoną troszczyć się o jego rozwój i świętość. Jednak tylko rodzina „silna Bogiem może nauczyć szacunku dla świętego daru życia, szczególnie wobec najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
„Wpatrujemy się w obraz Matki Bożej Zwiastowania, który za chwilę przyozdobiony zostanie drogocennymi koronami... - mówił abp Ziółek. - Przeżywając więc dzisiejszą uroczystość, jak nie zwrócić się do Maryi i nie zawierzyć Jej macierzyńskiej pamięci wszystkich, którzy należą do parafii w Witowie; wszystkich, którzy tu chętnie przychodzą, chcąc uprosić potrzebne dla siebie łaski? Chcemy to uczynić z całego serca, wierząc w Jej szczególną opiekę i orędownictwo”. Zwracając się do Gospodarza parafii i wiernych, Ksiądz Arcybiskup powiedział: „Patrząc na wizerunek Matki Bożej Zwiastowania, trzeba jeszcze koniecznie zwrócić uwagę na piękno sakralnej przestrzeni, w której się znajduje. Ta zabytkowa witowska świątynia przeżywa swój prawdziwy renesans, odkąd otoczył ją troską obecny proboszcz, ks. kan. Grzegorz Gogol. Długo trzeba by opowiadać, ile tu się zmieniło w ciągu dość krótkiego czasu. Ale przecież Wy, Bracia i Siostry, najlepiej o tym wiecie, bo jesteście współautorami tego świadkami. A nawet więcej - jesteście tego wspaniałego i imponującego dzieła odnowienia Waszego kościoła. Dlatego i Wam należą się podziękowania i gratulacje, które składam na ręce ojca tej parafialnej wspólnoty - Waszego Proboszcza, dzięki którego zapobiegliwości, gospodarności, a nade wszystko pasterskiej miłości zawdzięczamy obecne piękno tego Domu Maryi.
Módlmy się, aby za przyczyną Matki Bożej Zwiastowania obudziła się w naszych sercach tęsknota za prawdziwym Bożym życiem, za życiem świętym. Niech Pani Witowskiej Ziemi uzdolni nas do obrony każdego życia; niech uwrażliwia nas na los biednych, cierpiących i chorych; niech nauczy nas troszczyć się o świętość życia naszych rodzin”.
Po uroczystym hejnale Ksiądz Arcybiskup poświęcił drogocenną koronę, po czym wraz z Księdzem Proboszczem wstąpił na przygotowany podest i umocował ją na obrazie.
Po Komunii św. Metropolita Łódzki odmówił Akt zawierzenia Matce Bożej w witowskim obrazie, a ks. prał. Ireneusz Kulesza odczytał Akt ustanowienia w witowskiej świątyni sanktuarium oraz nominacji Księdza Proboszcza na jego kustosza.
Następnie nowo mianowany Kustosz podziękował Księdzu Arcybiskupowi za dar Eucharystii, rekoronację oraz za ogłoszenie witowskiego kościoła sanktuarium maryjnym. „To dla nas wielka radość, ale i zobowiązanie, aby rozwijać kult i cześć do Matki Bożej w naszej świątyni” - podkreślił Ksiądz Proboszcz. Dziękowano również Księdzu Proboszczowi za tak wspaniałe przygotowanie duchowe i materialne uroczystości. „Wiele mówiłeś o Matce Bożej, zaszczepiałeś w nas miłość do Niej. I teraz spełniły się Twoje, Księże Proboszczu, marzenia o koronacji i utworzeniu sanktuarium maryjnego. Drogi Księże Kanoniku, niech Pani Nasza w cudownym obrazie nigdy Cię nie opuszcza” - życzyli parafianie.
Niech te życzenia obejmą wszystkich, którzy prowadzeni światłem wiary będą przybywać do witowskiego sanktuarium, przynosząc radości i smutki swojego życia, niech tutaj doznają otuchy i pociechy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Nie tylko duchowa przestrzeń

2024-04-25 11:15
24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

Archiwum parafii

24 kwietnia odbyło się czwarte spotkanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób.

W parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku trwa Kurs Alpha.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...