Reklama

Marsz dla Życia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 24 marca 2007 r. w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia, światowego Dnia Świętości Życia odbył się w Szczecinie „Marsz dla Życia”. Marsz jest również hołdem składanym Największemu Obrońcy Życia naszych czasów - naszemu umiłowanemu słudze Bożemu, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Marsz tradycyjnie wyruszył spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00, a zakończył się Mszą św. w bazylice katedralnej. Rozpoczęła go Koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji nienarodzonych oraz tych, którzy są za to odpowiedzialni. Poszczególne dziesiątki odmawiali: przedstawicielka rodziny wielodzietnej - matka dziewięciorga dzieci; przedstawicielka Wspólnoty „Wiara i Światło”; przedstawicielka młodzieży, mama oczekująca dziecka oraz obrończyni życia.
Przedstawiciele dziewięciu różnych środowisk nieśli dziewięć białych róż, które symbolizowały naszą społeczną deklarację, iż zawsze będziemy strzegli i bronili podstawowego prawa człowieka do życia. Róże nieśli: przedstawiciel Kościoła archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Jan Gałecki; przedstawiciel najstarszego pokolenia szczecinian - mężczyzna mający 90 lat; dziecko ocalone; narzeczeni; przedstawiciele wspólnot kościelnych - członkowie Domowego Kościoła; przedstawicielka Diecezjalnego Poradnictwa Rodzinnego; rodzina zastępcza; przedstawicielka młodego pokolenia; przedstawicielka Stowarzyszeń Katolickich - członkini Akcji Katolickiej.
Róże - „deklaracje” zostały wręczone w symbolicznym geście pasterzowi naszej archidiecezji - arcybiskupowi metropolicie Zygmuntowi Kamińskiemu, który przywitał uczestników Marszu w drzwiach bazyliki. Kwiaty te następnie zostały złożone Panu na ołtarzu eucharystycznym. Uczestnicy bardzo licznie wzięli udział w uroczystej Mszy św., a spora grupa przygotowanych uprzednio osób przystąpiła do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Główną myślą, do której odwoływano się w czasie rozważań, były słowa Ewangelii: „...coście uczynili jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili... (Mt 25, 40). W trakcie Marszu przypomniano również najważniejsze myśli z nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II mówiące o życiu człowieka. Czytali je kolejno: przedstawiciel osób chorych i niepełnosprawnych - członek Wspólnoty „Wiara i Światło”: „...Cierpiący znajduje [...] nową miarę całego swojego życia, o ile staje się uczestnikiem cierpienia Chrystusa”. Bóg miłuje każdego z nas, szczególnie chorego, cierpiącego, potrzebującego pomocy i choć jest to miłość trudna do zrozumienia dla wielu, to dla nas jest to najlepsza droga do wiecznego szczęścia. Idziemy nią z Chrystusem i innymi ludźmi. (myśl Ojca Świętego Jana Pawła II - Gdańsk, 1987 r.); ginekolog położnik: „...Jedynym, który ma prawo odebrać życie jest Ten, który je stworzył”. Wszyscyśmy zostali stworzeni przez Boga, by kochać i być kochanymi. Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Bądźmy odważni! Pozostańmy wierni Bogu i Ewangelii i przyjmujmy, chrońmy i otaczajmy opieką każde ludzkie życie od momentu poczęcia, każdą osobę chorą, słabą, zagubioną, starą i bezbronną. Nie lękajmy się tej odpowiedzialności! (myśl Ojca Świętego Jana Pawła II - Kalisz 1997 r.); prawnik: „...Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Nikomu nie wolno odebrać drugiemu jego fundamentalnego prawa do życia. W sumieniu każdego Polaka niechaj raz jeszcze zabrzmią słowa Ewangelii: «Wszystko coście uczynili jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili »” (Mt 25, 40). (myśl Ojca Świętego Jana Pawła II - Kalisz 1997 r.)
Marsz zakończyła krótka modlitwa kierownika Centrum Wspierania Rodzicielstwa od Poczęcia w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w intencji nienarodzonych oraz osób za to odpowiedzialnych. Wraz z modlitwą uczestnicy Marszu symbolicznie „zanieśli” do nieba ok. 700 białych balonów napełnionych helem.
W Marszu uczestniczyło według niektórych mediów ok. 2000 osób. Dominującą grupą uczestników była Wspólnota „Wiara i Światło” oraz przedstawiciele innych stowarzyszeń ludzi chorych i niepełnosprawnych. Wielu z nich miało na ramionach białe skrzydła, które symbolizowały duchową łączność z nienarodzonymi.
Wspaniałe świadectwo wiary, dojrzałości religijnej i przywiązania do nauki Ojca Świętego Jana Pawła II dała również szczecińska młodzież licznie zgromadzona i żywiołowo zaangażowana w śpiew. Około 200 młodych ludzi grało na różnych instrumentach oraz służyło pomocą wolontaryjną słabszym oraz dbało o bezpieczeństwo w czasie przemarszu.
Dominującymi kolorami tegorocznego Marszu była biel, symbolizująca nadzieję, radość i zmartwychwstanie, oraz kolor żółty i niebieski, symbolizujące naszą wierność nauczaniu papieskiemu.
Wszystkim sponsorom, współorganizatorom, pomocnikom oraz uczestnikom za dojrzałe świadectwo odważnej wiary składamy serdeczne: Bóg zapłać!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św. Jana Pawła II" i "Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi"

2024-04-11 13:02

Red.

Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko - lubaczowskiej zakazał działalności wspólnot „Domy Modlitwy św. Jana Pawła II” oraz „Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi” na terenie tej diecezji. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie diecezji, treści promowane przez te wspólnoty należy uznać za błędne i niezgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a rzekome objawienia inicjatorki i liderki duchowej ruchów są teologicznie niepoprawne i nie mają aprobaty Kościoła.

Więcej ...

Kosiniak-Kamysz: zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia wojskowego

2024-04-15 14:49

PAP/Łukasz Gągulski

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w Krakowie, że razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy.

Więcej ...

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

2024-04-16 07:27

Monika Książek

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Wiara

Jezu, pokazuj mi każdego dnia, co mam czynić, aby...

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Wiadomości

Zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof....

Mistrz katechezy

Wiara

Mistrz katechezy

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: 10 maja rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...