Reklama

2. rocznica śmierci Jana Pawła II w Wadowicach

Wadowice pamiętają

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwą pod domem rodzinnym Karola Wojtyły zakończyli wadowiczanie obchody 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Na wieczorne czuwanie modlitewne złożyła się Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami miasta, Msza św., sprawowana przez bp. Jana Szkodonia i kapłanów z wadowickich dekanatów, oraz modlitwa trwająca do godz. 21.37 - godziny śmierci Papieża Polaka. Wtedy zabrzmiała zagrana na trąbce „Cisza”, a przy pomniku Jana Pawła II i przy jego rodzinnym domu zapłonęły kolejne znicze.
2 kwietnia wadowiczanie obchodzili jako dzień uwielbienia Boga za Wielkiego Papieża - Wadowiczanina. Już przed południem o godz. 10.00 w specjalnej Mszy św., odprawionej w kościele św. Piotra Apostoła, wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach im. Jana Pawła II. W sali teatralnej w podziemiach kościoła uczniowie zaprezentowali przedstawienie zatytułowane „O chłopcu, któremu Papież przywrócił nadzieję”.
O godz. 11.00 sprzed kościoła wyruszyła procesja Drogi Krzyżowej. Uczestniczyła w niej młodzież ze wszystkich szkół średnich powiatu wadowickiego, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i kilku gimnazjów. Na wadowickim rynku wierni obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Wadowicach. Po nabożeństwie Słowa Bożego i Komunii św. delegacje placówek i instytucji oświatowych składały kwiaty i znicze pod pomnikiem Jana Pawła II, stojącym przy wadowickiej bazylice.
Po południu w wadowickim Muzeum Miejskim otwarto wystawę prac wykonanych przez osadzonych w Zakładzie Karnym w Wadowicach. Ekspozycja zatytułowana jest „Z głębi serca”, a jej mottem są słowa Jana Pawła II skierowane do więźniów: „Jesteście skazani, ale nie potępieni”. Głównym tematem prac jest postać Jana Pawła II. Inspiracją dla autorów była postawa Ojca Świętego wobec człowieka i świata. Prace przedstawiają Papieża Polaka podczas modlitwy, w chwilach refleksji, spotkań z wiernymi.
O godz. 18.30 sprzed kościoła św. Piotra Apostoła wyruszyła druga Droga Krzyżowa. Tym razem wzięli w niej udział głównie dorośli mieszkańcy Wadowic i ci, którzy nie mogli uczestniczyć we wcześniejszych spotkaniach modlitewnych. O godz. 20.00 rozpoczęła się Msza św., sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia. W homilii przypomniał on, że Jan Paweł II, zwłaszcza w ostatnich latach, miesiącach i godzinach swego życia, był dla nas światłem.
- Była dla nas światłem, ucząc nas, jak żyć, jak cierpieć, jak umierać, jak odchodzić z tego świata do Domu Ojca. Dziś, po dwóch latach, przyjmijmy na nowo Jana Pawła II, jako świadka światłości. Jana Pawła, który był, jest i niech pozostanie światłem prowadzącym nas przez ziemię. Niech pozostanie światłem, szczególnie w chwili cierpienia, w chwili próby - mówił bp Szkodoń. Zauważył także, że Papież łączył ludzi nie tylko dzięki swoim pielgrzymkom, które na całym świecie gromadziły tłumy, ale także wtedy, kiedy odszedł z tej ziemi, kiedy cały świat uczestniczył w jego pogrzebie i teraz, kiedy gromadzi się w rocznice związane z jego imieninami.
Po zakończonej Eucharystii wierni pozostali na placu Jana Pawła II i przy domu rodzinnym Karola Wojtyły, gdzie wciąż układali zapalone znicze. W oczekiwaniu na godz. 21.37 wszyscy zgromadzeni mogli pomodlić się wraz ze scholą „Opoka”, która śpiewała pieśni i recytowała utwory pasyjne. W godzinie śmierci Jana Pawła II zabrzmiała zagrana na trąbce „Cisza”, a po niej wszyscy zebrani odśpiewali „Barkę” - ulubioną pieśń Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42
Roxie Węgiel

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Papież Franciszek skierował przesłanie do księży Kościoła radomskiego

2024-03-28 17:05

PAP/GIUSEPPE LAMI

- Przezwyciężajcie ludzkie podziały, aby pracować razem w Winnicy Pańskiej - tymi słowami papież Franciszek zwrócił się do kapłanów diecezji radomskiej. Papieskie przesłanie zostało odczytane w trakcie Mszy Krzyżma w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Liturgii przewodniczył biskup Marek Solarczyk. W koncelebrze uczestniczył bp Piotr Turzyński i ok. 300 księży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...