Reklama

Legenda, kult i sanktuarium

Niedziela lubelska 17/2007

Późnorenesansowy ołtarz główny z pocz. XVII wieku z obrazem św. Stanisława BM z XVII wieku, ołtarze boczne z końca XVIII lub pocz. XIX, gotyckie ławki, barokowe konfesjonały i rokokową chrzcielnicę z XVIII wieku można zobaczyć w gotyckim kościele św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława BM w Piotrawinie. Ta erygowana w II poł. XI wieku parafia, w której znajduje się zachowany w niezmienionym kształcie zespół zabytków gotyckich, to sanktuarium św. Stanisława BM.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dokumenty potwierdzają, że Piotrawin, położony na prawym brzegu Wisły, na drodze z Opola Lubelskiego do Józefowa, od XII wieku jest ważnym miejscem kultu św. Stanisława BM. Przez wieki, do parafii, dziś tętniącej życiem grup apostolskich i modlitewnych (Legion Maryi, Koła Różańcowe, ministranci, grupa młodzieżowa oraz Katolicka Wspólnota Ogniska Światła i Miłości w Kaliszanach), pielgrzymowali ludzie, by modlić się za wstawiennictwem św. Stanisława BM. Najliczniej gromadzono się 8 maja (rocznica śmierci Biskupa Stanisława, aktualnie odpust parafialny) i 27 września (rocznica przeniesienia relikwii ze Skałki na Wawel). Kult Świętego Biskupa ożywił się zwłaszcza po 1979 r., kiedy obchodzono uroczystość 900. rocznicy śmierci św. Stanisława oraz po wydaniu 8 maja 2001 r., przez abp. Józefa Życińskiego, dekretu ustanawiającego kościół parafialny w Piotrawinie sanktuarium św. Stanisława.
Za wstawiennictwem św. Stanisława BM modli się również pielgrzymująca co roku do Piotrawina młodzież. 12 maja br. młodzi ludzie z dekanatu opolskiego archidiecezji lubelskiej i lipskiego diecezji radomskiej spotkają się w sanktuarium na wspólnej modlitwie. Nie zabraknie zapewne wciąż żywych legend związanych z kultem św. Stanisława. Przypomina o nich nie tylko kościół parafialny, wotum Zbigniewa Oleśnickiego za biskupstwo krakowskie, konsekrowany przez fundatora w 1441 r., ale również znajdująca się na cmentarzu przykościelnym gotycka kaplica grobowa rycerza Piotra Strzemieńczyka oraz trzy lipy, wyrosłe z korzenia drzewa zasadzonego przez Świętego. Z relacji Wincentego z Kielczy zamieszczonej w „Vita minor” wynika, że grób rycerza znajdował się naprzeciwko wejścia do kościoła. Istnieją przypuszczenia, że właśnie pod obecną świątynią znajdują się ślady dawnego kościoła z czasów Biskupa Stanisława.
W świadomości nie tylko mieszkańców Piotrawina wciąż żywa pozostaje legenda o wskrzeszeniu Piotra Strzemieńczyka przez Biskupa Stanisława. Król Bolesław Śmiały, będący w konflikcie z Biskupem, nakłonił krewnych zmarłego Piotra do roszczeń zwrotu majątku. Biskup, który miał przedstawić świadków nabycia majątku, po trzech dniach postu i modlitwy w Piotrawinie, w dniu sądu, w asyście duchowieństwa i ludu udał się do grobu rycerza. Polecił odkopać jego grób i modlił się, aby Bóg go wskrzesił. Dotknięty pastorałem zmarły wstałi potwierdził, że sprzedał wieś biskupowi. Nie chciał jednak pozostać wśród żywych; prosił tylko o modlitwę w intencji skrócenia pokuty czyśćcowej. Na pamiątkę tego wydarzenia, Biskup zerwał gałązkę lipy i wsadził ją wierzchołkiem w ziemię w pobliżu grobu. Lipę, która robiła wrażenie drzewa rosnącego korzeniami do góry, zniszczyła burza w 1930 r. Z jej korzeni wyrosły trzy lipy, które rosną obok kaplicy grobowej rycerza.
Piotrawin przekazany przez Władysława Łokietka w 1310 r. jako ofiara dla św. Stanisława był własnością kapituły krakowskiej do 1866 r. Świadectwem prób zbudowania w Piotrawinie w II poł. XVIII w. przez bp. Kajetana Sołtysa kolegiaty ku czci św. Stanisława, są leżące do dziś wokół świątyni kapitele i kamienne kolumny. Podupadające i niszczejące w czasie zaborów i działań wojennych kościół i kaplica grobowa zostały odrestaurowane przez parafian w 1945 r. Wciąż trwają prace nad przywróceniem im pełnej świetności. W 1992 r. staraniem ks. J. Hanaja powstało Muzeum św. Stanisława, gromadzące zabytkowe paramenty i szaty liturgiczne, m.in. ołtarzyk alabastrowy z XVI w., kapę św. Stanisława z XVII w. oraz największą w Polsce kolekcję obrazków wotywnych z XVIII w. Od roku Muzeum jest nieczynne z powodu niezbędnego remontu budynków. Obecny proboszcz ks. kan. Tadeusz Walczuk czyni starania o pozyskanie dotacji unijnych na ten cel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Szczepan

Stefanus / pl.wikipedia.org

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, Kościół katolicki wspomina św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika.

Więcej ...

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

2024-12-24 22:14
Policjanci podczas czynności służbowych

Adobe Stock

Policjanci podczas czynności służbowych

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się 19 grudnia w klasztorze dominikanów w Lublinie. Uzbrojeni policjanci w kominiarkach, wspomagani przez drony wkroczyli do zakonu w poszukiwaniu… posła Marcina Romanowskiego – opisuje w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Prawnicy dla Polski.

Więcej ...

Papież do więźniów: otwórzcie na oścież drzwi serca

2024-12-26 09:24

Vatican Media

W homilii podczas Mszy św. we włoskim więzieniu Rebibbia, Ojciec Święty przekazał osadzonym dwie rady: widzieć w nadziei kotwicę i trzymać mocno w dłoniach jej sznur oraz otworzyć na oścież drzwi własnego serca.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Abp Galbas: czasem Bóg kojarzy nam się z mieszanką...

Kościół

Abp Galbas: czasem Bóg kojarzy nam się z mieszanką...

Kazachstan: Prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu...

Wiadomości

Kazachstan: Prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Wiara

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?