Lidzbark
Reklama
W dniach 31 marca - 2 kwietnia w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeżywaliśmy dni modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. W sobotę o godz. 19 w kościele odbył się koncert dedykowany Ojcu Świętemu pt. „Tajemnice życia”. Jego organizatorem był ks. Michał Dąbkowski, który scenariusz widowiska oparł na tajemnicach Różańca. W klimat koncertu wprowadził wiernych ks. kan. Marian Wiśniewski - proboszcz parafii, który przypomniał, że tajemnice Różańca wpisane były w życie i w cały pontyfikat Jana Pawła II. Treść poszczególnych rozważań skłania do refleksji nad istnieniem, celem i sensem życia, bowiem „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej, człowiek nie może sam siebie do końca zrozumieć bez Chrystusa” (Jan Paweł II, „Redemptor Hominis”). Rozważania poszczególnych tajemnic przeplatane były śpiewem psalmów. Nadmienić należy, że koncert przygotowany został we współpracy z pracownikami Ośrodka Kultury w Lidzbarku oraz gości z Działdowa, Wąbrzeźna i Żuromina. Wystąpiła także młodzież Lidzbarka - Pokolenie JP2. Oprawę muzyczną przygotował Piotr Komoszyński. Ogółem w widowisku wzięło udział 29 osób. Ich występ nagrodzony został gromkimi brawami.
W niedzielę o godz. 10.30 uroczystą Sumę w intencji beatyfikacji Jana Pawła II sprawował ks. kan. Marian Wiśniewski. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z parafii. Natomiast podczas Mszy św. o 12.30 w tej intencji modliły się dzieci, które przygotowały wraz ze scholą parafialną oprawę liturgiczną.
Triduum modlitw o beatyfikację Papieża zakończył 2 kwietnia montaż słowno-muzyczny pt. „W drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II”, zaprezentowany w świątyni w godzinach wieczornych. W programie wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lidzbarku, przygotowane przez katechetkę Ewę Rogozińską. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny pod kierunkiem Marleny Komosińskiej. Scenariusz powstał w oparciu o wiersze, które ukazały się w różnych publikacjach po śmierci Jana Pawła II. Stanowiły one refleksję nad życiem i śmiercią naszego wielkiego Rodaka, mówiły o jego dojrzewaniu do spotkania twarzą w twarz z Panem Bogiem. Po programie młodzież gimnazjalna poprowadziła modlitwę różańcową. Organista Krzysztof Gmyrg kierował scholą parafialną, która również uczestniczyła w modlitwie. Ks. kan. Marian Wiśniewski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego modlitewnego spotkania. Na zakończenie wierni odmówili modlitwę o rychłą beatyfikację Ojca Świętego i odśpiewali Apel Jasnogórski. O godz. 21.37 rozległo się w naszym mieście bicie kościelnych dzwonów, a w wielu oknach zapłonęły świece.
Ewa Rogozińska
Górne Wymiary
Mszą św. w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II mieszkańcy parafii w Górnych Wymiarach podziękowali Panu Bogu za wielkiego Polaka, za jego pontyfikat oraz służbę dla drugiego człowieka. Proboszcz ks. Zbigniew Gański mówił nt. znaczenia nauki Ojca Świętego. - Trzeba szczególnie dzisiaj czerpać jak najwięcej z nauki Jana Pawła II i nie bać się go naśladować - podkreślał w homilii. W czuwaniu modlitewnym dzieci i młodzież ze scholi oraz członkowie grup parafialnych uczcili pamięć Jana Pawła II modlitwą, pieśnią i poezją religijną. Przypomniano również najważniejsze myśli Papieża Polaka, którymi dzisiaj powinniśmy się kierować.
Na zakończenie parafialnego spotkania zgromadzeni przeszli pod pomnik Ojca Świętego i wspólnie modlili się w intencji beatyfikacji Sługi Bożego, odśpiewali Apel Jasnogórski, a blask świec złożonych u stóp pomnika długo przypominał o naszej wdzięczności i pamięci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Aleksandra Wojdyło
Grudziądz
Reklama
2 kwietnia zapisał się w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła jako szczególny i wyjątkowy. W tym dniu uczciliśmy 2. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Najpierw o godz. 20 uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Piotr Figurski, a rozważania przygotował prezes Akcji Katolickiej Wojciech Czerwiński. Odżyło w wiernych świadectwo, jakie pozostawił po sobie nasz ukochany Rodak. Następnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
Ukoronowaniem naszej parafialnej więzi z Papieżem była uroczysta Msza św. koncelebrowana przez kapłanów naszej parafii o godz. 21. W czasie Eucharystii wysłuchaliśmy nagrania homilii Papieża wygłoszonej w Wadowicach podczas jego ostatniej pielgrzymki. Wadowice są nam znane z parafialnych pielgrzymek szlakiem Jana Pawła II. Po homilii rozległy się w kościele oklaski dla Papieża. O godz. 21.37 w kościele zapanowała cisza, biły tylko dzwony. Po zakończeniu Eucharystii odśpiewaliśmy „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego. W jedności i łączności z Watykanem, całym Kościołem i grudziądzkimi parafiami trzymaliśmy się za ręce. Było to nasze świadectwo miłości do naszego Rodaka i wdzięczności za jego pontyfikat.
Drugą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II uczcili również młodzież, wychowawcy i pracownicy Bursy Szkolnej Caritas w Grudziądzu. W godzinach wieczornych w auli Bursy zebrali się wszyscy, aby wspólnie oglądać film „Papież, który pozostał człowiekiem”. Niektórzy oglądali film już po raz kolejny, ale było widać wzruszenie i łzy w oczach oglądających. Film pozwolił jeszcze raz przyjrzeć się życiu, a potem cierpieniu i śmierci Ojca Świętego. W auli panowała cisza i skupienie.
Po zakończeniu projekcji wszyscy przeszli do kaplicy, gdzie modlitwie za Papieża Jana Pawła II przewodniczył dyrektor bursy ks. Dariusz Kunicki. Na zakończenie wszyscy odmówili modlitwę o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Młodzież Bursy Szkolnej Caritas pamięta w swoich modlitwach codziennych i zbiorowych o Papieżu Polaku.
Maria Szczęsna
Łasin
Obchody 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Łasinie rozpoczęły się uroczystościami w szkołach. Uczniowie Gimnazjum nr 1 przedstawili rówieśnikom oraz młodszym kolegom ze Szkoły Podstawowej program słowno-muzyczny „Nie lękajcie się wyruszyć w nieznane”. Wspomnienia zawierały elementy życiorysu Papieża Polaka, które przeplatano fragmentami muzyki. Na szkolnym przedstawieniu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: burmistrz Łasina Franciszek Kawski, przewodniczący Rady Piotr Żuchowski, kierownik referatu oświaty Maria Ewertowska oraz proboszcz ks. Edmund Tucholski. Po południu w kościele parafialnym wspomniany program zaprezentowano również mieszkańcom Łasina.
Wieczorna Msza św. przy blasku świec nabrała specjalnej wymowy. Ks. proboszcz Edmund Tucholski przypomniał najważniejsze fakty z życia Ojca Świętego, zachęcając parafian do modlitw za jego wstawiennictwem oraz do naśladowania go. Na zakończenie przy tablicy pamiątkowej na skwerze Jana Pawła II odmówiono modlitwę o rychłą beatyfikację oraz zaśpiewano „Barkę”.
Aleksandra Jankowska
Przysiek
W tym roku studenci mieszkający w Bursie Akademickiej Caritas przeżywali rozważania Męki Pańskiej nieco inaczej niż zazwyczaj. Droga Krzyżowa pod przewodnictwem duchowego opiekuna Bursy odprawiana była nie tylko w kaplicy. Zaczęło się od przemierzania korytarzy domu do symboli kolejnych stacji rozmieszczonych na ścianach Bursy, a potem spontanicznie pojawiały się nowe pomysły na kolejne nabożeństwa. Następnym etapem było wyjście na zewnątrz budynku.
3 kwietnia ok. godz. 21 przed budynkiem Bursy Akademickiej zebrała się dość liczna grupa ludzi, przede wszystkim mieszkańców Przysieka z ich księdzem proboszczem. Przybył ks. Daniel Adamowicz - dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. Dariusz Iwański - dyrektor Bursy Akademickiej i oczywiście studenci - inicjatorzy owego spotkania. Ciemności nocy rozświetlały samodzielnie wykonane pochodnie. Krzyż niesiony był przez uczestników procesji do kolejnych stacji Chrystusowej Męki wyznaczanych przez palące się znicze. Wzmocnieni pięknymi i głębokimi przeżyciami studenci zaprosili na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Wielkim Tygodniu parafian z Przysieka. Zaproszenie zostało wyemitowane w Radiu Maryja, rozwieszono plakaty informacyjne, a proboszcz parafii w Przysieku - ks. Karol Dąbrowski zachęcał swoich wiernych do udziału w tym nabożeństwie.
Ks. Dariusz w imieniu młodzieży przywitał wszystkich i wprowadził w rozważanie Męki Pańskiej. Gdy latarnie wokół budynków zostały wyłączone, rozpoczęło się nabożeństwo. W ciemnościach procesja ruszyła do I stacji. Na jej czele jeden ze studentów niósł ręcznie wykonany krzyż, a dwaj inni szli obok niego, trzymając zapalone pochodnie. Ludzie podążali drogą z zapalonymi zniczami w dłoniach. Trasa Drogi Krzyżowej wiodła zabytkowymi alejkami parku, a kolejne jej stacje symbolizowały krzyże wykonane z grubych gałęzi drzew oraz znicze ustawione obok. Młodzież wybrała na rozważanie stacji Męki Pana Jezusa teksty, których bohaterką była św. Joanna Beretta Molla, a myślą przewodnią jej ofiara życia. Modlitwie i refleksji towarzyszył śpiew dziewczęcego chórku i akompaniament gitarowy w wykonaniu jednego ze studentów. Niestraszny był nawet porywisty i mroźny wiatr, który tym bardziej pozwalał zebranym zbliżyć się do cierpień Chrystusa w drodze na Golgotę. Ostatnia stacja znajdowała się naprzeciw pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II, który jest patronem Centrum Wolontariatu, mieszczącego się nieopodal Bursy Akademickiej. Biorący udział w nabożeństwie księża udzielili wszystkim błogosławieństwa, a uczestnicy Drogi złożyli palące się znicze pod pomnikiem Papieża.
Dzień wcześniej - 2 kwietnia wieczorem, w 2. rocznicę śmierci Jana Pawła II, studenci zebrali się na modlitewnym czuwaniu w kaplicy Bursy. Śpiewali „Barkę”, wysłuchali kazania skierowanego do młodzieży z Lednicy, a także słów Ojca Świętego nagranych i odtwarzanych z płyty CD. Jego głos słyszany raz jeszcze sprawił, że niejednemu łza zakręciła się w oku. O godz. 21.37 minutą ciszy młodzież uczciła moment odejścia Papieża do domu Ojca. Na zakończenie zebrano się przed jego pomnikiem przy Centrum Wolontariatu, by złożyć kwiaty, odmówić modlitwę o jego beatyfikację i zaśpiewać mu pieśń. Chciałoby się dopowiedzieć: „Ojcze Święty, pokolenie JP2 - Twoje pokolenie - pamięta!”.
Anna Napiórkowska
Toruń
2 kwietnia w toruńskim Gimnazjum nr 21 odbyły się uroczystości obchodów 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III E pod kierunkiem Elżbiety Burzyńskiej. Razem z uczniami w akademii uczestniczyli nauczyciele z dyrektor Ewą Rojewską i z wicedyrektor Anną Kużel.
Podczas akademii recytowano wiersz Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza...”, z książki „Świadectwo” kard. Stanisława Dziwisza przytoczono fragmenty dotyczące konklawe z 1978 r. Na nowo usłyszeliśmy wzruszające „Habemus papam”. Nie zabrakło też śpiewu „Barki”. Na zakończenie uczniowie odmówili modlitwę o dar beatyfikacji Jana Pawła II.
Dyrekcja podziękowała organizatorom za przygotowanie uroczystości oraz wszystkim uczniom za wspólną modlitwę. Kończąc, wskazano na postać Papieża Polaka jako na Wielki Autorytet godny naśladowania.
Elżbieta Burzyńska