Reklama

Kraczewice

Pasterskie kolędowanie

Niedziela lubelska 2/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 grudnia 2001 r. do wspólnoty parafialnej w Kraczewicach na Mszę św. pasterską przybył abp Józef Życiński. Uroczystość transmitowano bezpośrednio na falach eteru przez Radio Lublin.

Parafia Kraczewice, mimo że liczy nieco ponad 80 lat ( 15 sierpnia 1920 r.), należy do najstarszych miejscowości w archidiecezji lubelskiej. Wieś Pankrakowice jest już wzmiankowana w XIII w., jako miejscowość należąca do benedyktyńskiej parafii w Wawelnicy, będąca własnością Piotra, królewskiego stolnika z Krakowa. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany wewnątrz i zewnątrz, został wzniesiony w latach 1918-20 w stylu narodowym, nawiązującym do podhalańskiego. Z inicjatywy obecnego proboszcza, ks. kan. Mariana Plichowca, Rada Duszpasterska w Roku Jubileuszowym 2000 podjęła inicjatywę ratowania zabytkowej świątyni drewnianej jako wotum parafii na III Millennium Chrześcijaństwa. Prace renowacyjno-konserwatorskie rozpoczęto przy fundamentach, podwalinach i ścianach zewnętrznej elewacji jesienią ubiegłego roku, pod nadzorem konserwator-skim Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wnętrze świątyni wraz z wyposażeniem prezbiterium w zabytkowe obiekty ruchome, ołtarz główny z ołtarzem posoborowym, ambonką, i sediliami poddano zabiegom konserwatorsko-estetyzującm w specjalistycznych pracowniach konserwatorskich Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie. Na Święta Bożego Narodzenia zakończono kolejny etap konserwacji kościoła prowadzonej pod kierownictwem konserwatorskim Krzysztofa Kawiaka, obejmującym elewację zewnętrzną oraz pełną konserwację prezbiterium wraz z całym wyposażeniem (ołtarze, obrazy, ambonka, tron oraz sedilia). Całościowe zakończenie prac konserwatorskich proboszcz ks. kan. Marian Plichowiec planuje na uroczystości patronalne parafii, które przypadają w dniach 7-9 czerwca 2002 r., kiedy to powróci do ołtarza głównego figura Serca Pana Jezusa, wyrzeźbiona przez artystę rzeźbiarza Kazimierza Zdunka w pracowni Muzeum Archidiecezjalnego Sztuki Religijnej w Lublinie. Kolejnym zabiegom konserwatorskim mają być także poddane dwa ołtarze boczne pw. św. Wojciecha oraz pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, a także ambona, chrzcielnica, stalle oraz nawy kościoła. Okazuje się, że nawet w trudnych czasach warto podejmować solidarne inicjatywy w przekazywaniu wiary, nadziei i miłości nowym pokoleniom w odniesieniu do tak wielkich wartości kulturowych, religijnych i historycznych, którym na imię Polska i które Polskę stanowią.

Podczas uroczystego kolędowania abp Józef Życiński dokonał poświęcenia odrestaurowanego prezbiterium kościoła. W wygłoszonej homilii Arcypasterz podkreślił ważne znaczenie tej świątyni jako miejsca spotkania z przychodzącym do ludzi Bogiem-Człowiekiem i odpowiedzią tak wielu młodych ludzi z tej wspólnoty na Chrystusowe "Pójdź za mną". Obecnie z terenów parafii Kraczewice pochodzi 15 kapłanów, 3 siostry zakonne, a 4 kleryków przygotowuje się do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Lublinie. Na zakończenie Pasterki duchowieństwo, alumni i wierni mieli okazję do osobistego dzielenia się opłatkiem z abp. Józefem Życińskim podczas śpiewu kolęd w wykonaniu scholi parafialnej i chóru prowadzonego przez Henryka Głosa. W podziękowaniu Rada Parafialna wyraziła radość i życzenia dla Księdza Arcybiskupa, szczególnie za to, że w tak uroczystej nocy potrafił znaleźć czas i przybył do zwyczajnej, małej wiej-skiej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...