Reklama

Odnowimy w sobie entuzjazm wiary

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Dariusz Gronowski: - Kim był Jan Paweł II dla Księdza Biskupa?

Bp Paweł Socha: - Opatrznościowym przewodnikiem ludzkości na trudne czasy przemian duchowych, politycznych i gospodarczych w Europie i w świecie. Jan Paweł II był też widzialnym znakiem zbawczej obecności Chrystusa Pana w Kościele i w świecie przez wierność dla Ewangelii i gorliwe jej głoszenie, a zwłaszcza osobiste świadectwo świętości życia.

- Jak Ksiądz Biskup wspomina dzień pobytu Jana Pawła II w naszej diecezji 2 czerwca 1997 r.?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To był dzień spełnienia oczekiwań na przybycie Ojca Świętego do diecezji, a także spełnienia pokładanych w tej wizycie nadziei. A spodziewaliśmy się umocnienia w wierze i ponownego zjednoczenia rodziny diecezjalnej wokół Chrystusa i Jego pasterzy. Otrzymaliśmy też dary entuzjazmu wiary i świadectwa miłości Bożej w wielkim zgromadzeniu wiernych.

- Czy po 10 latach od tamtego pamiętnego dnia nasza wiara jest mocniejsza?

- Raczej od czasu wizyty Ojca Świętego w Gorzowie bardziej uświadamiamy sobie, że wiarę trzeba ustawicznie wzmacniać, odnawiać przez życie modlitwy i działanie w duchu Ewangelii. Na przykładzie Jana Pawła II i jego działalności ewangelizacyjnej uczymy się dynamizmu wiary i jej skuteczności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

Reklama

- Jan Paweł II mówił wówczas: „Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować”. Jakie zadania stoją przed nami dzisiaj?

- Najważniejszym zadaniem jest duchowa formacja w wierze i miłości chrześcijańskiej. Bowiem Jan Paweł II z własnego doświadczenie był przekonany, że w obecnych warunkach wojującego laicyzmu można żyć według ducha Ewangelii, jedynie opierając się na mocy i mądrości Boga.

- Czy nasz słynny okrzyk: „Pomożemy” znaczy dziś coś jeszcze?

- Ten okrzyk jest zawsze aktualny. Jest bowiem osobistym zobowiązaniem się do modlitwy za Kościół święty, a szczególnie za Ojca Świętego. Ale także jest zobowiązaniem do dawania świadectwa wierze odważnej i żywej.

- Osobiście podjął się Ksiądz Biskup opracowania czytanek na tegoroczne nabożeństwa majowe. Co zawierają te czytanki?

- Czytanki mają być duchowym przygotowaniem do 10. rocznicy pobytu Jana Pawła II w naszej wspólnocie diecezjalnej. Przez teksty czytanek pragniemy przypomnieć i rozważyć różnego rodzaju wypowiedzi, jakie sługa Boży Jan Paweł II kierował do poszczególnych osób lub do całej wspólnoty diecezjalnej. Okazuje się, że wypowiedzi takich jest bardzo wiele i niosą one z sobą przesłanie ewangeliczne, które powinniśmy odbierać jako zadanie do realizacji.

- Czego spodziewa się Ksiądz Biskup po obchodach rocznicowych?

Reklama

- Myślę, że nie ograniczymy się jedynie do wspomnień, ale odnowimy w sobie entuzjazm wiary, który nam wówczas towarzyszył. Mam nadzieję, że za tym entuzjazmem pójdzie także życie zgodne z wiarą, a tym samy świadectwo chrześcijańskiego życia w czynach.

- Dlaczego powinniśmy przyjechać 2 czerwca do Gorzowa?

- Osobisty udział w uroczystościach rocznicowych jest doskonałą okazją do duchowego umocnienienia. Ponadto młode pokolenie diecezjan, które nie brało udziału w spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, potrzebuje naszego świadectwa trwania w wierze. Zaplanowany przez organizatorów udział młodych i dzieci w uroczystościach rocznicowych zobowiązuje nas do przekazania im bogatego dziedzictwa wiary.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siemoniak straszy: Policja i Straż Graniczna mają wytyczne, żeby w sprawie patroli obywatelskich działać twardo

2025-07-07 20:12
Tomasz Siemoniak

PAP/Albert Zawada

Tomasz Siemoniak

Od poniedziałku przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej, gdzie osoby postronne nie mają dostępu - poinformował w rozmowie z redakcjami PAP, DPA, AFP i BNS szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Policja i SG mają wytyczne, żeby w sprawie tzw. patroli obywatelskich działać twardo - dodał.

Więcej ...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej

2025-07-07 16:45
Kard. Stanisław Ryłko

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Kard. Stanisław Ryłko

Kardynał Stanisław Ryłko w piątek, w swoje 80. urodziny, przestał pełnić funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Watykan poinformował, że papież Leon XIV podziękował polskiemu kardynałowi. Jego następcą został dotychczasowy archiprezbiter koadiutor kardynał Rolandas Makrickas z Litwy.

Więcej ...

Biblia Gutenberga w Subiaco. Unikatowe wystawy i święto książki

2025-07-08 19:11

Pixabay.com

W położonym nieopodal Rzymu mieście, gdzie narodził się włoski druk, zostanie pokazany jeden z najrzadszych egzemplarzy Biblii na świecie. Subiaco – benedyktyńskie miasteczko w regionie Lacjum – zainaugurowało cykl wydarzeń pod hasłem „Włoska Stolica Książki 2025”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela Świdnicka

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Wiara

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie