Reklama

Podwójny Feniks dla „Gaudium”

14 kwietnia po raz dziewiąty Stowarzyszenie Wydawców Katolickich rozdało Feniksy. Kwietniowa uroczystość zapisała kolejną chlubną kartę Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, które uhonorowano nagrodą podwójnego Feniksa 2007: w kategorii edytorskiej za album „Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta” pod red. Józefa Marii Ruszara oraz wyróżnieniem w kategorii „seria wydawnicza” za „Bibliotekę Pana Cogito”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Listę laureatów ogłoszono 13 kwietnia podczas ceremonii otwarcia XIII Targów Wydawców Katolickich w sali sportowej Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62 w Warszawie. Zwiedzający z zainteresowaniem śledzili przebieg uroczystości, a przede wszystkim wręczanie nagród przez abp. Damiana Zimonia i ks. prof. Marka Starowieyskiego podczas wieczornego koncertu muzyki sakralnej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w warszawskim kościele NMP Matki Miłosierdzia. Wśród zaproszonych gości byli wydawcy, laureaci i media. Spotkanie prowadziła Jolanta Fajkowska z TVP2. Wydawnictwo „Gaudium” reprezentował dyrektor ks. kan. Piotr Kawałko i red. Józef Maria Ruszar. Ksiądz Dyrektor podziękował J. M. Ruszarowi za owocną współpracę oraz przybliżył sylwetkę Zbigniewa Herberta.
Red. Ruszar, który w wystąpieniu scharakteryzował strukturę i treść nagrodzonego albumu, od początku czuwał nad całością prac związanych z wydaniem tej pozycji. Część wykorzystanych zdjęć jest jego autorstwa. Odbiorca albumu poznaje mowę Herberta o sztuce i jego „przywiązania” malarskie, podążając tropem przypomnianych tu fragmentów esejów z „Barbarzyńcy w ogrodzie”, „Martwej natury z wędzidłem” i „Labiryntu nad morzem”. Jak album wabi wzrok oprawą, tak fragmenty prozy i utwory poetyckie, oplecione nicią artystycznych wspomnień z podróży, zapraszają do wrażliwego spojrzenia na dzieła, których piękno trwa mimo upływu czasu. Poeta jest podatny na zapatrzenie. Urzeka go ujęcie chwili czy osoby, które pociągnięciem pędzla czy dłuta zatrzymał w przeszłości artysta (począwszy od malowideł jaskiniowych, dekoracji sarkofagów i greckich waz, przez jakiś szczegół arcydzieła architektury czy malarstwa późniejszej sztuki włoskiej, holenderskiej i francuskiej). Wyznaje: „zwiedzając muzea, zwykłem robić szkice, coś w rodzaju notatek z lektury. W szkicach chodziło mi o przedłużenie w pamięci schematu kompozycyjnego lub frapujących mnie szczegółów - wykroju powiek, skłonu głowy, jakiegoś drobnego szczegółu wyłowionego z całości”. Oglądanie albumu to płynna wędrówka przez czas i historię. Czytelnik oswaja się w świecie współczesnego komentarza do dawnych dzieł, jakim są niepublikowane dotąd zapiski i ilustracje autorstwa poety. Wzbogaca tym samym swoje wyobrażenie o inspiracjach i kulisach warsztatu twórczego Herberta.
W wyróżnionej serii wydawniczej „Biblioteka Pana Cogito” ukazały się: „Czułość dla Minotaura. Metafizyka i miłość konkretu w twórczości Zbigniewa Herberta” (2005), „Portret z początku wieku. Twórczość Zbigniewa Herberta - Kontynuacje i Rewizje” (2005), „Zmysł wzroku, zmysł sztuki. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta, t. 1 i 2 (2006), „Wyraz wyłuskany z piersi. Szkice o twórczości Zbigniewa Herberta” (2006), „Dialog i spór. Zbigniew Herbert a inni poeci i eseiści” (2006). Czytelnik bliżej spotyka się z literackim światem artysty przez zapoznanie z pokłosiem sympozjów naukowych, w których brali udział także zagraniczni znawcy polskiej literatury. Są tu referaty literaturoznawców, eseje pokazane na tle tradycji literackich, sprawozdań z podróży, szkice dotyczące estetyki, materiały z konferencji zorganizowanej z okazji 80. rocznicy urodzin poety czy z Warsztatów Herbertowskich, odbywających się w Domu Pracy Twórczej w Oborach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Więcej ...

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza