Reklama

Zamość

Koronacja Obrazu Matki Bożej Odwachowskiej

Niedziela lubelska 36/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 września wspólnota parafii katedralnej w Zamościu oraz mieszkańcy miasta i diecezji zamojsko - lubaczowskiej będą przeżywali uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Odwachowskiej. Główne uroczystości będą miały miejsce na zamojskim rynku, gdzie 9 września o godz. 12.00 Prymas Polski kard. Józef Glemp dokona aktu koronacji cudownego obrazu Maryi.

Matka Boża Opieki zwana Odwachowską

19 lutego 1803 roku w kaplicy Matki Bożej Łaskawej w zamojskiej kolegiacie znalazł się niewielki, namalowany na desce obraz Madonny. Cieszył się szczególnym kultem już do połowy wieku XVIII. Według podań obraz został namalowany przez nieznanego więźnia z zamojskiego aresztu. Niesłusznie oskarżony modlił się do Maryi o ulgę w cierpieniu oraz o sprawiedliwy osąd, po czym w cudowny sposób został uwolniony z kajdan. Wówczas obraz namalowany na drzwiach wycięto i umieszczono na ścianie odwachu (aresztu znajdującego się pod schodami ratusza) . Z czasem do tego miejsca zaczęło przychodzić coraz więcej ludzi, prosząc Maryję o orędownictwo przez Bogiem w wielu trudnych sprawach. Podczas wojny obraz, z obawy przed zniszczeniem lub profanacją, został przeniesiony do zamojskiej kolegiaty, gdzie znajduje się do dziś.

Cudowne zdarzenia

Reklama

Koronację obrazu Maryi poprzedzają liczne cuda, których doświadczyli i wciąż doświadczają nie tylko mieszkańcy Zamościa. Jako wota do kolegiaty przynoszone są pamiątki rodzinne, złote pierścionki, kolczyki i inne przedmioty, które krakowscy rzemieślnicy przetopili na korony. Nadzwyczajnym wydarzeniem związanym z kultem Matki Bożej Odwachowskiej jest uzdrowienie Alojzego Dorengowskiego z miejscowości Tuligłowy k. Krasnegostawu. Ten, który doświadczył uzdrawiającej mocy Bożej tak o tym napisał: "Zeznaję sumienne, iż popadłszy na wielką słabość, to jest na ból w piersiach, mający w środku wrzody i zatwardzenie wątroby, będąc w kuracji doktorów różnych, zamiast pomocy, puchliny wodnej dostałem. Doktorzy zdecydowali, że żadnym sposobem żyć nie mogę dłużej jak osiem dni, i ostatnią mi dali receptę, z którą ja wyprawiłem moją żonę do apteki zamojskiej. Żona dowiedziawszy się o cudownym obrazie Matki Bożej Odwachowskiej, będącym w kolegiacie zamojskiej, tam poszła i mnie ofiarowała. Powróciwszy z Zamościa to mi oświadczyła i zaraz mnie chęć wielka wzięła, abym jak najprędzej mógł jechać i przybywszy na miejsce wielkie uczyniłem nabożeństwo, odprawiwszy spowiedź generalną i przyjąwszy Komunię Świętą zaraz doznałem cudu, bo prawie w tydzień mi w piersiach popękały wrzody, zacząłem krwią pluć, a tak uczułem ulgę i przez tygodni sześć codziennie gorące czyniłem prośby do tej Matki Boskiej, od której wiele doznałem łask, że do tej pory coraz zostaję zdrowszy, za co Bogu Najświętszemu niech będą dzięki, a Matce Jego najdroższej honor i cześć i chwała. Ja pod przysięgą wszystko, co napisałem stwierdzam i wiernie zeznaję. Działo się to 10 sierpnia 1804 roku". Takich uzdrowień przybywało, jak i przybywało wciąż wiernych przychodzących ze swoimi troskami do Najlepszej Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przygotowania do koronacji

Ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej w Zamościu, już od dawna starał się o korony dla cudownego Wizerunku. Przygotowania, te najdalsze, rozpoczęły się od prac renowacyjnych w samej katedrze, gdzie do tej pory przeprowadzono konserwację wnętrza, jak i elewacji świątyni. Cudowny obraz Maryi znajduje się w kaplicy bocznej, która została odnowiona. Także sam obraz poddany został zabiegom konserwatorskim, głównie polegały one na zdjęciu sukienek i przemalowaniach, związanych z ingerencjami podejmowanymi podczas dwóch wieków. Obecnie utrzymany w ciepłej tonacji obraz przedstawia wizerunek Matki Bożej ujętej w półpostaci. Prawa ręka Maryi ułożona jest ukośnie na piersi, natomiast lewą ręką obejmuje Ona Chrystusa. Wokół obrazu umieszczone są gabloty na wota, których ciągle przybywa. Najważniejszym jednak w serii przygotowań do koronacji było uzyskanie zezwolenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Pierwszy etap szczegółowych przygotowań poległ na zebraniu opisu historycznego dotyczącego kontekstu wydarzeń związanych z obrazem, następnie zebrano dokumentację potwierdzającą cudowność wizerunku. Całość została skompletowana w jesieni ubiegłego roku. Jednak jeszcze wcześniej, podczas wizyty Ojca Świętego w Zamościu (12 czerwca 1999 roku), sam Jan Paweł II poświęcił korony. W drugim etapie przygotowań szczególny nacisk został położony na odpowiednie przygotowanie duchowe wiernych do aktu koronacji. Przez cały rok trwała nowenna, odmawiana jest specjalna modlitwa podczas różnych nabożeństw para liturgicznych i rekolekcji, zaś obecnie wspólnota parafialna będzie przeżywać misje, prowadzone przez Ojców Redemptorystów z Tuchowa. Staraniem parafii zostały opracowane i wydane przez zamojskie wydawnictwo diecezjalne specjalne materiały: album, foldery, czytanki majowe, konspekty katechez, książeczka, która pozwoli lepiej przeżyć liturgię z koronacją oraz szereg obrazków koronacyjnych. Ostatnim etapem będzie doroczny odpust, który wiąże się z bezpośrednim przygotowaniem do koronacji. Uroczystości rozpoczną się 8 września o godz. 24.00 Mszą św. i całonocnym czuwaniem maryjnym, zaś 9 września o godz. 10.00 rozpoczną się nabożeństwa na zamojskim rynku. Niedziela będzie dla społeczności Zamościa dniem dziękczynienia za otrzymane dary. Uroczystość sprawowana na Rynku Wielkim będzie w swoisty sposób nawiązywała do historii przeniesienia obrazu z odwachu do katedry.

Informacje dla pielgrzymów

Koronację poprzedzą Misje Święte, zakończone odpustem w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, na które serdecznie zapraszamy. Pielgrzymów przybywających na koronację prosimy o umieszczenie za przednią szybą pojazdu (autobusy i samochody osobowe) wizerunku Matki Bożej Odwachowskiej; ułatwi to policji i służbom porządkowym w kierowaniu ruchem i wskazywaniu miejsc parkingowych. Parking dla księży będzie znajdował się na placu dawnej komendy policji - przy ul. Szczebrzeskiej ( obok katedry) lub przed sądem (wjazd od ul. Akademickiej). Parking dla osób niepełnosprawnych usytuowany jest przy Placu Stefanidesa w pobliżu kościoła pw. św. Katarzyny. Parkingi dla pielgrzymów przybywających od strony Lublina usytuowane są przy ul. Piłsudskiego, Sądowej, Peowiaków, Łukasińskiegio (samochody osobowe) oraz przy ul. Dzieci Zamojszczyzny ( autokary).

Uroczystości na placu koronacji (Rynek Wielki) rozpoczną się o godz. 10.00. Dla pielgrzymów zamierzających skorzystać z sakramentu pokuty konfesjonały zostaną ustawione w narożach Rynku oraz przy wylotach ulic z Rynku. Również w narożach Rynku będą znajdowały się punkty medyczne. Przed wejściem na Rynek Wielki będzie można zakupić pamiątki - informatory, modlitewniki z tekstami liturgii, karty pocztowe, koperty, albumy. Urząd Pocztowy Zamość 1 (ul. Kościuszki) będzie w tym dniu używał okolicznościowego datownika, zaś w siedzibie poczty będzie można obejrzeć wystawę filatelistyczną, na której znajdą się znaczki z motywami maryjnymi.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: zmarł były kardynał Theodore McCarrick

2025-04-04 21:37

Episkopat.pl

W wieku 94 lat zmarł w Missouri były kardynał Theodore McCarrick, który został usunięty ze stanu duchownego w wyniku jednego z najpoważniejszych skandali związanych z molestowaniem seksualnym w historii Kościoła katolickiego w USA. Jego śmierć została potwierdzona w czwartek przez osobę poinformowaną o sprawie, która początkowo prosiła o niepodawanie jej nazwiska.

Więcej ...

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Więcej ...

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32
Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami