Agnieszka Dziarmaga: - Które z zaproponowanych spotkań szczególnie przypadły do gustu kazimierzanom?
Reklama
Ks. Rafał Dudała: - Konstruktywne, mamy nadzieję, spotkanie odbyło się 13 kwietnia pod hasłem: „Jak wychowywać pokolenie JPII?”, w którym - wraz z mieszkańcami miasta - udział wzięli zaproszeni goście. Ks. Dariusz Kowalczyk, wiceprzewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z Warszawy, mówił o procesie wychowania, w którym niebagatelną rolę winno odgrywać „wychowanie w duchu wiary”. W ślad za takim jego rozumieniem pojawić się muszą postawy dojrzałości, odpowiedzialności, wzajemnego zaufania, szacunku - i taki też przykład pozostawił nam sam Jan Paweł II, którego wychowawczy sekret opierał się na stałym przyjmowaniu roli wychowanka wobec Boga. Z kolei psycholog Mariola Stojowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kazimierzy Wielkiej wskazała na postulat podmiotowości w procesie wychowawczym. Tylko przez odwołanie się do przyrodzonej godności człowieka oraz troskę o poszanowanie wolności wychowanie może i powinno przynieść zamierzony efekt - to jest ukształtowanie dojrzałej i twórczej osobowości. W spotkaniu udział wzięła także s. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, prowadzącej domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie. Jak podkreśliła: „Nie ma wychowania bez świadectwa”, które z kolei wyrastać powinno z autentycznego przejęcia się wartościami Ewangelii i traktowania życia z Bogiem jako przygody. Głos zabrał także ks. Andrzej Drapała, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” oraz Stowarzyszenia „Wspólnie pomagamy”. Znakomitym „obrazem” prowadzonej przez Księdza działalności był zaprezentowany film „Wolna i młoda strefa”, nakręcony przez młodych, spotykających się na zajęciach w kieleckich klubach młodzieżowych. Wydaje się, iż rozmach oraz trwałość owoców prowadzonej inicjatywy winny się stać zachętą do przeszczepiania tego typu pracy na kolejne miasta i miasteczka. Niezwykle cennym głosem w dalszej dyskusji była wypowiedź gościa z Ukrainy. Otwarta dyskusja stała się okazją do stawiania pytań co do możliwości „adaptacji” ogólnopolskich projektów w naszej „małej ojczyźnie”. Stąd podjęto kwestie rozwiązywania problemów „trudnej” młodzieży, współpracy różnych instytucji wychowawczych (rodzina, szkoła, Kościół) czy praktycznego wyrazu troski o potrzebujących (przez przekazanie 1% z podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego). Oto jak bogate może się okazać poszukiwanie odpowiedzi na tytułowe zagadnienie o „wychowanie pokolenia JPII”.
Niezwykle ciekawa okazała się dyskusja panelowa: „Jak ocalić pamięć Papieża - Polaka” z udziałem Zbigniewa Nosowskiego, redaktora miesięcznika „Więź”, i gości z Kielc oraz spotkanie z o. Leonem Knabitem, znanym z wielu programów telewizyjnych i publikacji.
- Nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji Jana Pawła II...
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Towarzyszyła ona niemal wszystkim spotkaniom. Wymienię choćby Drogę Światła z Janem Pawłem II. To wciąż rzadka w naszym Kościele forma wielkanocnego nabożeństwa - 14 spotkań Zmartwychwstałego z uczniami i niewiastami. Rozważania biblijne zostały wzbogacone o słowa papieskich dokumentów i przemówień skierowanych do młodzieży. W naszym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego sprawowana była także uroczysta Msza św. (26 kwietnia) w intencji rychłej kanonizacji sługi Bożego Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk. W wygłoszonej homilii, posiłkując się papieskimi medytacjami „Tryptyku rzymskiego”, Ksiądz Biskup wskazał na duchową wartość „przemijania, które ma sens”. W całej rozciągłości odnosi się to także do osoby i pontyfikatu Papieża Polaka, którego ziemskie przemijanie już dziś rodzi wspaniałe owoce. Uczniowie z SSP nr 3 im. Jana Pawła II ponieśli w uroczystej procesji 27 świec - symboli kolejnych lat pontyfikatu, ale także kamieni milowych, które legły podstaw jego znaczenia. Bp Florczyk dokonał również uroczystego poświęcenia Klubu Parafialnego „Archanioł”, który stanowi nowe i ważne dzieło duszpasterskiej posługi.
Reklama
- Zamyśleniom nad papieskim dziełem i modlitwie towarzyszyły także spotkania oświatowe, kulturalne. Proszę opowiedzieć, jak to się odbywało.
- Promocji książki „www.PokolenieJPII.KazimierzaWielka”, będącej zbiorem świadectw kazimierskiej młodzieży, towarzyszyło spotkanie z Januszem Poniewierskim, redaktorem miesięcznika „Znak” i cenionym znawcą pontyfikatu polskiego Papieża. Miał też miejsce koncert zespołów z Kazimierzy i Gorzkowa: „Wbrew pozorom”, „Bez przesady”, „Amedus”. Koncerty odbywały się w różnych dniach, podobnie jak spektakle teatralne. Przedstawienie „Młodzieńcze lata Karola Wojtyły” pokazał teatr parafialny pod kierunkiem Oli Kubiec. Słowem, tańcem, pantomimą i grą świateł została ukazana postać niepomnikowa, przez pryzmat chłopca - małego Lolka.
27 kwietnia w Kazimierskim Ośrodku Kultury miały miejsce przesłuchania w ramach konkursu recytatorskiego „Poezja to Wielka Pani…”, jaki towarzyszył Dniom Papieskim. W finałowej części udział wzięło ponad 40 uczestników - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych. Utwory, zarówno autorstwa Karola Wojtyły, jak i jemu poświęcone, spotkały się ze znakomitym przyjęciem wśród młodych miłośników słowa. Duża liczba uczestników i wyrównany, wysoki poziom pozwalają z nadzieją spojrzeć na trwałość papieskiego dziedzictwa pośród młodej części „Pokolenia JPII”.
- A jak wypadł wielki finał?
- 28 kwietnia w KOK-u odbyła się uroczystość zakończenia Dni Papieskich. Licznie zgromadzona na sali widownia mogła podziwiać laureatów dwóch konkursów - recytatorskiego oraz plastycznego. Aktywny udział w tych przedsięwzięciach (na konkurs plastyczny wpłynęło ponad 200 prac!) jest dowodem zainteresowania życiem i spełnionym dziełem Papieża Polaka. Tutaj też było miejsce na słowa podziękowania tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie Dni Papieskich: Samorządowi Gminy Kazimierza Wielka, Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury i Duszpasterstwu Młodzieży Dekanatu Kazimierskiego, a także instytucjom promującym to dzieło oraz wpierającym je przez ufundowanie nagród: mediom (TVP 3; Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia; Radio Plus Kielce; „Niedziela Kielecka”; „Gość Niedzielny”; Wydawnictwo „Jedność”), firmie „Can-Pol”; parafiom kazimierskim oraz parafii z Gorzkowa; SSP nr 1 i SSP nr 3. Pierwszą część finału uświetniła swym występem schola dziecięca z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
W drugiej części odbył się znakomity koncert znanej chrześcijańskiej formacji muzycznej „Magda Anioł z zespołem”. Pełna ekspresji, duchowej pasji i nieprzeciętnego talentu liderka zespołu porwała do wspólnej zabawy zgromadzoną publiczność. Wśród utworów nie mogło zabraknąć także papieskich szlagierów: „Lolek”, „Słowiański” czy „Barka”. Jak to wszystko zaowocuje? Czas pokaże, ale że zaowocuje - nie wątpię.