Reklama

Umocnieni łaską

Niedziela lubelska 20/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi Mieczysław Cisło i Artur Miziński udzielili 5 maja 15 alumnom Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie święceń diakonatu. Uroczystość odbyła się w sanktuarium św. Anny w Lubartowie i parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku.
Chrystus dla nieustannego pomnażania dobra i osiągnięcia przez człowieka zbawienia ustanowił w Kościele różne posługi. Apostołów i ich następców, to znaczy biskupów, uczynił uczestnikami swego uświęcenia i posłannictwa i dał im władzę, dzięki której pasterzując Ludowi Bożemu w sposób wolny i uporządkowany, realizują powierzone im zadania. W tym pasterzowaniu pomagają im osoby, które w sposób prawomocny, czyli poprzez święcenia, wypełniają powierzoną im misję.
Sobór Watykański II wyraźnie zaznacza, że sakrament święceń obejmuje trzy jego stopnie, mianowicie: episkopat, prezbiterat i diakonat. Z kolei w Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: „Urząd kościelny, przez Boga ustanowiony, sprawowany jest w różnych stopniach święceń przez tych, którzy od starożytności już noszą nazwę biskupów, prezbiterów i diakonów”. Nauka katolicka, wyrażona w liturgii, Urząd Nauczycielski i stała praktyka Kościoła uznają, że istnieją dwa stopnie uczestniczenia w kapłaństwie Chrystusa: episkopat i prezbiterat. Diakon jest przeznaczony do pomocy im i służenia. Nauka katolicka przyjmuje jednak, że zarówno dwa stopnie uczestnictwa w kapłaństwie, jak i stopień służby, są udzielane za pośrednictwem aktu sakramentalnego nazwanego «święceniami», to znaczy przez sakrament święceń” (KKK 1554).
Diakonat jest integralną częścią trójstopniowego sakramentu święceń. Zostaje udzielony przez nałożenie rąk biskupa na kandydata do diakonatu i odmówieniu modlitwy konsekracyjnej. Dlatego też posługa diakonatu w Kościele jest ucieleśnieniem wspólnoty z Bogiem i z Jego ludem. W jedności z biskupem oraz jego prezbiterium diakon staje się ogniwem łączącym Kościół hierarchiczny z Ludem Bożym. Poprzez nałożenie rąk biskup wyświęca diakona „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”.
Umocnieni łaską sakramentalną diakoni służą Ludowi Bożemu w posłudze liturgii, słowa i miłości. Poprzez święcenia diakonatu realizuje się jeden z wymiarów urzędu biskupa - posługiwanie Kościołowi. Posługa diakona wiąże się z posługą słowa, pastoralną i charytatywno-społeczną. Inaczej rzecz ujmując, diakon poprzez łaskę święceń ma prawo głoszenia słowa Bożego, przewodniczenia nabożeństwom i modlitwom wiernych, udzielania chrztu, przechowywania i rozdzielania Eucharystii, asystowania i błogosławienia w imieniu Kościoła związków małżeńskich, zanoszenia Wiatyku umierającym, udzielania sakramentaliów, przewodniczenia obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Nie wolno mu jednak sprawować Eucharystii.
Obowiązki, wypływające z posługi diakonatu, można streścić w słowach św. Polikarpa: „Pełni współczucia, gorliwości, żyjący według prawdy naszego Pana, który stał się sługą wszystkich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Pustelnik z Góry Maryi

Św. Wilhelm z Vercelli

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024