Reklama

Kościół żywy to Kościół młody

29 kwietnia parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Garbowie-Cukrowni przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Z wiernymi spotkał się bp Artur Miziński. Podczas wizytacji, dzięki posłudze udzielenia sakramentu bierzmowania przez Księdza Biskupa, garbowska świątynia stała się Wieczernikiem czasu Zielonych Świąt.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez dwa lata młodzież klas II i III gimnazjum Zespołu Szkół w Przybysławicach przygotowywała się do przyjęcia darów Ducha Świętego przez opanowanie wiedzy z zakresu prawd wiary i moralności, a także przez systematyczne uczestniczenie w niedzielnej i świątecznej Mszy św., świadectwo życia chrześcijańskiego, spowiedź w pierwsze piątki miesiąca, udział w konferencjach głoszonych przez proboszcza oraz w nabożeństwach fatimskich. Do sakramentu bierzmowania przystąpiły 83 osoby, które po zdaniu egzaminu podczas liturgii Wielkiego Piątku otrzymały pamiątkowe krzyże.
W niedzielny poranek bp. Mizińskiego w progach świątyni powitali ks. kan. Marian Szuba oraz przedstawiciele Rady Parafialnej i Liturgicznej Służby Ołtarza. Młodzież wraz ze swoimi rodzicami i Księdzem Proboszczem prosiła o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Ponadto ks. Szuba poprosił Księdza Biskupa o uroczyste przyjęcie w szeregi służby liturgicznej ponad 40 chłopców. Witając wiernych, Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że „Kościół żywy to Kościół młody, co nie znaczy, że starszych nie potrzeba. Są konieczni, bo ich modlitwa i świadectwo życia jest tym, co pomaga młodym wchodzić w wiarę dojrzałą”. W homilii Biskup Artur mówił o poszukiwaniu przewodnika; kogoś, kto pragnie dobra i szczęścia, kto nigdy nie zawiedzie. Takim przewodnikiem ma być Jezus Chrystus. Przyjmującej sakrament bierzmowania młodzieży Ksiądz Biskup przypomniał, że otrzymuje w nim dar, który „zobowiązuje do świadczenia o Chrystusie przed światem, który ciągle na ustach ma takie słowa jak miłość i wolność, ale już sam chyba nie wie, co one oznaczają i jak się w życiu praktykuje te wartości”.
W darach ołtarza, niczym wyznanie wiary i gotowości podjęcia nowych zobowiązań, młodzież złożyła zeszyt - jako znak rocznej pracy katechetycznej; krzyż, który stał się nie tylko pamiątką przyjętego sakramentu, ale przede wszystkim znakiem dojrzałej wiary; chleb i wino, które stają się pokarmem uzdalniającym do dawania świadectwa chrześcijańskiego życia; świecę - symbol światła, które rozjaśnia mroki trudnego życia; kwiaty - jako symbol wdzięczności za otrzymane łaski; ornat, który będzie służył do celów liturgicznych, oraz maszynę do cięcia trawy - dar zakupiony z ofiar składanych przez młodzież jako znak troski o świątynię i jej najbliższe otoczenie.
Bezpośrednio po udzieleniu sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej odbył się obrzęd przyjęcia ponad 40 chłopców w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Przejęci świętą służbą chłopcy zostali ministrantami światła, ołtarza, księgi, ceremoniarzami i lektorami. W tej uroczystości uczestniczyli rodzice i krewni promowanych ministrantów.
Po uroczystej Mszy św. bp Artur Miziński spotkał się z ministrantami oraz z młodzieżą działającą w parafialnym oddziale Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Ave”. Następnie w ramach wizytacji odbyło się spotkanie Księdza Biskupa z członkami grup parafialnych i nauczycielami. W tym spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób, a odbyło się ono podczas śniadania w budynku Zespołu Szkół w Przybysławicach. Msza św. w samo południe zgromadziła dzieci, w szczególny sposób te, które obchodziły 1. rocznicę Komunii św. Podczas tej Eucharystii proboszcz ks. kan. Marian Szuba złożył sprawozdanie z życia parafii. Następnie Ksiądz Biskup wraz z Księdzem Proboszczem oraz dziekanem ks. kan. Marianem Goralem udali się do Państwowego Domu Dziecka w Przybysławicach, gdzie odbyło się spotkanie z dziećmi i pracownikami. Popołudnie upłynęło na modlitwie za zmarłych na cmentarzu, gdzie oficjalnie zakończyła się wizytacja.
Spotkanie wiernych z pasterzem ma na celu ugruntowanie i ubogacenie wiary. Ksiądz Biskup, przychodząc z Bożym Słowem, wlewa nadzieję w serca i błogosławi na codzienny trud.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...