Reklama

II Dni Starego Miasta

W sercu miasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lublin posiada jedną z najstarszych i najładniejszych Starówek w Polsce. Dni Starego Miasta, które odbyły się w dniach 12-15 sierpnia po raz drugi, stały się okazją do promocji najstarszych części miasta. Przy okazji miała miejsce kwesta na rzecz odnowy m. in. bazyliki Ojców Dominikanów i gmachu Teatru Starego. Obchody Dni Starego Miasta zainicjował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. Honorowy patronat nad imprezą objęli przewodnicząca Rady Miasta Helena Pietraszkiewicz oraz wojewoda lubelski Waldemar Dudziak. Katolicki Tygodnik "Niedziela" również włączył się w organizację Dni, obejmując patronat prasowy oraz organizując dwa koncerty: Andrzeja Batora i "Arcybractwa Muzycznego" .

Dni Starówki poprzedził IV Turniej Rycerski, a właściwe obchody rozpoczęły się w niedzielny wieczór "Nieszporami Starego Miasta" odśpiewanymi w bazylice Ojców Dominikanów. Późnym wieczorem na rynku, na estradzie usytuowanej przez Trybunałem Koronnym wystąpił światowej sławy baryton Andrzej Bator z koncertem zatytułowanym " Pieśni, które zdobyły świat". Na repertuar złożyły się m.in. "Pieśń do Madonny Cygańskiej", "Polskie kwiaty", a także pieśń skomponowana przez artystę dla Jana Pawła II. Andrzej Bator urodził się w 1960 roku w Polsce. Jako młodzieniec był artystą Zespołu Pieśni i Tańca " Mazowsze", później otrzymał stypendium naukowe w Stanach Zjednoczonych, dlatego od wielu lat bardziej znany jest w Ameryce niż w ojczyźnie. Bator debiutował w partii Komandora w operze W. A. Mozarta "Don Giovani", od tamtego czasu prowadzi ożywioną działalność koncertową. Do jego szczególnych występów należą: udział w galowym koncercie z okazji 10 lecia pontyfikatu Jana Pawła II w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku, koncerty w ONZ oraz z okazji 500 lecia odkrycia Ameryki. Artysta chętnie śpiewa pieśni maryjne, jak sam wyznaje - całą siłę do pracy i życia czerpie z modlitwy. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał go, by śpiewał Bogu i ludziom, słowa te stały się życiowym credo artysty.

W kolejnym dniu święta lubelskiej Starówki centralnym punktem było oficjalne otwarcie II Dni Starego Miasta przez przewodniczącą Rady Miasta Helenę Pietraszkiewicz. W otwarciu wzięli udział wice prezydent miasta Zbigniew Wojciechowski oraz prezes Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Waldemar Mirek. Następnie wszyscy w barwnym korowodzie udali się przed Trybunał Koronny, gdzie nie mniej uroczyście otwarto kiermasz książek i rękodzieła ludowego - jednym z wystawców był nasz Tygodnik - oraz wystawy fotograficzne: "Lublin na starej fotografii", "Ratujmy zabytki" i "Stare Miasto". Godzinę później wystąpił zespół kierowany przez Martę Małek - "Sławiniacy", następnie zaprezentowali się artyści kapeli "Drewutnia" oraz Krystyna Szydłowska i Jacek Abramowicz. Koncerty odbywały się także w kawiarenkach Starego Miasta: w Czarciej Łapie, Złotym Ośle, U Dyszona i w piwnicy "Pod Fortuną". W obchody Starówki włączyło się także Archidiecezjalne Muzeum Sztuki Religijnej, udostępniając nieodpłatne zwiedzanie Wieży Trynitarskiej z możliwością zobaczenia panoramy Lublina. Do atrakcji turystycznych należały przejażdżki po Starym Mieście, pamiątkowe fotografie wykonywane na specjalnej planszy oraz legendy lubelskie, prezentowane przez znane postaci Lublina. Na estradzie odbył się specjalny, otwarty konkurs wiedzy o Starym Mieście, były też konkursy plastyczne dla najmłodszych. W dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tuż po południu na estradzie utwory religijne zaprezentował zespół "Arcybractwo Muzyczne", zaś wieczorem w bazylice Ojców Dominikanów odbył się koncert muzyki sakralnej, w którym wystąpiły Sylwia Siwak i Elżbieta Charlińska.

15 sierpnia w Lublinie już po raz siódmy odbył się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, przygotowywany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich z siedzibą w Lublinie. Podczas przeglądu zaprezentowali się hejnaliści Zamościa, Włodawy, Skórna, Płocka, Chełmna, Krakowa, Kórnika, Rogóźna Wielkopolskiego, Łodzi, Lubartowa, Łęcznej, Gorlic, Sopotu, Legionowa, Kępna, Malborka, Puław oraz oczywiście Lublina. Hejnały tych miast znane były już z poprzednich przeglądów, ale lubelscy słuchacze mieli możliwość usłyszenia premierowych wykonań hejnałów Mełgwi i Zabrza. Zostały także odegrane sygnały pocztowe, niegdyś wykonywane przez przewoźników pocztowych. Atrakcją tegorocznego przeglądu była prezentacja gry na dzwonach, przywiezionych specjalnie na tę uroczystość z Łucka na Ukrainie. Przegląd zakończył koncert świdnickiej orkiestry "Helikopter Brass Orkiestra", dyrygowanej przez Henryka Maruszaka.

Święto lubelskiej Starówki zakończyło się w późnych godzinach wieczornych. Jak stwierdziła Przewodnicząca Rady Miasta w jednym ze swych przemówień "Starówka pragnie być nie w centrum, lecz w sercu miasta i jego mieszkańców". Czas spędzony na Starówce był szczególną okazją do promocji najpiękniejszej części miasta i uwrażliwienia na jej piękno.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Śląski Kopciuszek

2025-01-10 10:26

Mat.prasowy

Czy wiesz, że na śląsku historia Kopciuszka - wydarzyła się naprawdę? W XIX wieku Godula, znany jako jeden z najbogatszych przemysłowców Górnego Śląska, był człowiekiem o odrażającej powierzchowności, której towarzyszyły blizny na twarzy. Mimo swego bogactwa, Godula żył w izolacji, a jego otoczenie unikało kontaktu wzrokowego z nim z obawy i lęku.

Więcej ...

Barbarzyństwo obok wiary. Czy arcybiskup Gądecki ma rację?

2025-01-11 19:03

Red

Jednym tchem przeczytałam książkową nowość pt. „O życiu, powołaniu, wierze i Kościele” stanowiącą wywiady z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przeprowadzone przez ks. prof. Leszka Gęsiaka. Mocno zapadło mi w pamięć stwierdzenie wieloletniego przewodniczącego Konferencji Episkopatu, że największym problemem współczesności jest „kultura odarta z odniesienia do Boga”, która w dodatku szybko się rozprzestrzenia i pozbawia nas duchowego dziedzictwa i bogactwa. „Ślepe włączenie się w ten nurt rodzi wielkie wynaturzenia i buduje taki model Polski, który ostateczne zniszczy naszą przyszłość, ponieważ stworzenie bez Stwórcy zanika”. Mocne to słowa, smutna konstatacja.

Więcej ...

Jasna Góra: Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców - "Bóg, Honor i Ojczyzna to są nasze wartości"

2025-01-11 17:30

Karol Porwich/Niedziela

Choć na co dzień reprezentują różne kluby to łączy ich wiara i miłość do Ojczyzny. Dziś na Jasnej Górze kibice z całej Polski proszą o pokój i jedność w narodzie. 17. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców odbywa się pod hasłem „Dla Ciebie Nasz Trud Ukochana Ojczyzno”. Uczestnicy pamiętali o św. Janie Pawle II, którego 20. rocznica śmierci przypada w tym roku, ale także o ważnych wydarzeniach: 1000. rocznicy koronacji króla Bolesława Chrobrego i 80 lat od zakończenia II wojny światowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Wiadomości

Zmarła aktorka Barbara Rylska

Czy wiernie wykonuję to, czego Bóg ode mnie wymaga?

Wiara

Czy wiernie wykonuję to, czego Bóg ode mnie wymaga?

Niebo Ojca Pio

Wiara

Niebo Ojca Pio

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?