Reklama

Lublin - Puławy - Czemierniki

Kochał życie - wspomnienie o śp. ks. Marianie Malarzu

Archiwum Archidiecezji Lubelskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterz, artysta i serdecznie dobry człowiek, ks. kan. Marian Malarz - najstarszy wiekiem kapłan archidiecezji lubelskiej, nie żyje. Zmarł 22 lutego w 98. roku życia i 68. roku kapłaństwa.

Uroczystości żałobne nestora lubelskiego prezbiteratu miały dwie stacje. 24 lutego sprawowano Mszę św. w kaplicy Domu Księży w Lublinie, gdzie śp. ks. Malarz mieszkał od przejścia na emeryturę w 1994 r. - Dziękujemy Bogu za naszego brata Mariana, który wśród nas żył i pracował. Był człowiekiem wyjątkowym, który z każdym dzielił się talentem, jakim Bóg go obdarzył - mówił w imieniu mieszkańców ks. prał. Władysław Kowalik. Liturgii przewodniczył ks. prał. Tadeusz Pajurek, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, który poznał ks. Malarza podczas swojej formacji w seminarium. - Jako kleryk często jeździłem do Puław do ks. Mariana. Wprowadzał mnie w świat piękna, które można dotknąć sercem i duszą. Jestem mu wdzięczny za budujące rozmowy o pięknie świata, o przyrodzie i zabytkach. Był dla mnie przykładem gorliwego kapłana, który służył Bogu i ludziom - mówił ks. Pajurek. Następnego dnia, 25 lutego, uroczystości pogrzebowe odbyły się w rodzinnej parafii w Czemiernikach; przewodniczył im abp Stanisław Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duszpasterz i artysta

Reklama

Ks. Marian Malarz urodził się 29 września 1922 r. w Skokach na terenie parafii Czemierniki. Po wojnie zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Lublinie i wstąpił do seminarium duchownego. W czerwcu 1951 r. przyjął święcenia i został skierowany do pracy w Wielączy. Kilka lat później, w 1957 r., kapłańska droga na długi czas zaprowadziła go do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach. - Był znakomitym duszpasterzem, skromnym i cichym człowiekiem, który jako katecheta prowadził do Boga kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Poświęcił się pracy artystycznej w obszarze twórczości malarskiej i chociaż nie miał wykształcenia kierunkowego, osiągnął pełen profesjonalizm - mówił w 2017 r. Ryszard Ścibior. 3 lata temu sędziwy kapłan otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Puławy. - Puławy są bliskie mojemu sercu, bo tu przeżyłem najpiękniejsze lata. Mieszkańców miasta zawsze noszę w sercu - mówił wówczas kapłan. Malował od 1952 r. Na podstawie prac w 1970 r. został przyjęty do Oddziału Lubelskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego obrazy znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w Polsce (przede wszystkim w Lublinie, Puławach i Czemiernikach), ale także za granicą: w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Ciekawy człowieka i świata

Ks. Adam Sobieszek, rodak z Czemiernik, tak wspomina sędziwego kapłana: „Chociaż pochodzimy z jednej parafii, ks. Mariana Malarza osobiście poznałem dopiero wówczas, gdy wstąpiłem do seminarium. W czasie wakacji chodziliśmy piechotą z kościoła do domu. Długie spacery zaowocowały długimi rozmowami. Mimo dużej różnicy wieku Bóg tak nimi pokierował, że wiele wniosły do mojego osobistego i kapłańskiego życia. Był człowiekiem prostym i wrażliwym, niezwykle inteligentnym; miał rozeznanie w wielu sprawach związanych nie tylko z teologią i sztuką. Kochał Polskę i swoją rodzinną wieś, ale był ciekawy człowieka i świata. Chętnie rozmawiał z ludźmi z elit, jak i z prostymi mieszkańcami wsi. Miał bliskie relacje z rodakami ze Skoków, zawsze interesował się ich losem; był dla nich wielkim autorytetem. Najwięcej wypowiadał się przez obrazy, ale każda rozmowa z nim, każde słowo, ubogacało rozmówcę. Gdy odkrył talent, z wielką pasją go rozwijał. Zasadniczo samouk, miał swój styl. Był kolorystą, dla którego o wartości obrazu stanowiła nie tylko treść, ale również barwa. Wrażliwość dana przez Boga i lata obserwacji świata pozwoliły mu wypracować wyjątkowy styl. Jego obrazy, pełne harmonii, niosą spokój i ukojenie. Ulubionym motywem ks. Mariana były kwiaty. Chętnie malował pejzaże i stare domy, zbudowane historią wielopokoleniowych rodzin. Jeździł do Warszawy, zwiedzał antyczne krainy, cenił spokój klasztorów. Wiele jego obrazów przedstawia mękę Pana Jezusa, Drogę Krzyżową, Matkę Bożą pod krzyżem. Miał bogatą duszę, którą dzielił się z innymi poprzez obrazy. Kochał życie, ale był przygotowany na śmierć. Został z nami w serdecznej pamięci i poprzez dzieła, które będą nas prowadzić ku Bogu”.

Podziel się:

Oceń:

2020-03-12 07:53

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Brat papieża John Prevost przyjechał do Rzymu

2025-05-10 20:09

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Do Rzymu przyjechał z USA starszy brat papieża Leona XIV - John Prevost. Jak zapowiedział, w Wiecznym Mieście spędzi kilka dni.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

30. Diecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej

2025-05-12 11:05
Uczestnicy pielgrzymki

radio Fara

Uczestnicy pielgrzymki

W sobotę, 10 maja 2025 r., odbyła się jubileuszowa, 30. Diecezjalna Pielgrzymka Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej do Strachociny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża