Eucharystia i wolność” to główne motto 46. Światowego Kongresu Eucharystycznego. W tych dniach, między innymi, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu otaczał opieką medyczną Ojca Świętego i gości Kongresu. Od 25 maja do 2 czerwca 1997 r. pracownicy szpitala dyżurowali 24 godziny na dobę. Czyniliśmy to z wielką radością, mając na uwadze słowa Ojca Świętego o aktualności przysięgi Hipokratesa, według której każdy lekarz jest zobowiązany okazywać najwyższy szacunek życiu ludzkiemu i jego świętości. Wielkie to przeżycie i jeszcze większa odpowiedzialność.
„Eucharystia i wolność” to również motto tablic upamiętniających „czuwanie” Szpitala nad zdrowiem Jego Świątobliwości.
W dniu 1 czerwca 1998 r., w pierwszą rocznicę tego wielkiego wydarzenia, uroczystego odsłonięcia tablic dokonali nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz w obecności władz miasta i województwa oraz rektorów szkół wyższych. Stawili się również niemal wszyscy pracownicy Szpitala. To była uroczystość w nas samych, byliśmy dumni. Przecież taki dyżur dla ochrony zdrowia Ojca Świętego może się zdarzyć tylko raz w naszym życiu i raz w historii Szpitala.
Mija 10 lat od Kongresu. Spoglądając na tablice, które wiszą w holu oraz w sali audiowizualnej Szpitala, mamy w pamięci tamte dni i wspomnienie o wizycie Ojca Świętego we Wrocławiu. Również dzięki nim Jan Paweł II pozostaje z nami. Historia już dzisiaj doceniła wagę tego niezwykłego wydarzenia.
46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny był wyjątkowym wydarzeniem dla nas, pracowników służby zdrowia. Stał się on źródłem trwałych i głębokich przeżyć religijnych dla mieszkańców Dolnego Śląska, a równocześnie stanowił wielkie i zaszczytne wyróżnienie naszego miasta i całej Ojczyzny. To dzięki niemu miała miejsce wyjątkowa mobilizacja całej wrocławskiej i dolnośląskiej służby zdrowia w dniach 25 maja - 3 czerwca 1997 r.
W czasie trwania 46. Światowego Kongresu Eucharystycznego opiekę medyczną nad Ojcem Świętym i osobami towarzyszącymi między innymi sprawował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.
Od 25 maja do 2 czerwca dyżurowaliśmy przez 24 godziny. O każdej porze dnia i nocy Szpital był gotowy udzielić natychmiastowej, specjalistycznej pomocy. Na szczęście tylko w jednym przypadku okazała się ona potrzebna - gdy na oddział w stanie przedzawałowym trafił angielski kardynał.
Całą opiekę medyczną nad Ojcem Świętym, prezydentem, dostojnymi gośćmi i tysiącami wiernych Wrocław zorganizował własnymi siłami.
Zgodnie z przepisami określającymi bezpieczeństwo podczas pobytu głów państwa za papieżem i prezydentem cały czas jeździły karetki reanimacyjne. W pogotowiu musiały być zapasy krwi. W gotowości czekały oddziały: internistyczny, kardiologiczny, reanimacyjny i chirurgiczny: ogólny i naczyniowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego oraz lekarze z Kliniki Neurochirurgicznej działającej w szpitalu przy ul. Traugutta. Dyżurowały wszystkie stacje pogotowia ratunkowego i podstacja przy ul. Kamieńskiego oraz wiele aptek.
Zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego Wydziału Zdrowia na czas Kongresu wstrzymano przyjmowanie pacjentów na planowe operacje. Chodziło o to, by połowa szpitalnych łóżek była gotowa na przyjęcie ewentualnie potrzebujących pomocy gości.
Najbliżej miejsca uroczystej Mszy św. Statio Orbis, którą odprawił Papież, było Dolnośląskie Centrum Onkologii. Czekało tam: 8 gabinetów ambulatoryjnych i 350 szpitalnych łóżek.
Oprócz dyżurujących szpitali i przychodni pomocy udzielali też harcerze z „Białej Służby”. Pracowali oni w 27 informacyjno-medycznych punktach rozmieszczonych w różnych częściach miasta. Do tej pracy przygotowali się niezwykle rzetelnie - przez kilka miesięcy uczestniczyli w kursach pierwszej pomocy finansowanych częściowo przez Urząd Miasta we Wrocławiu. Kursy ukończyło 280 harcerzy. Chętnych do pomocy było znacznie więcej. Podczas Mszy św. Statio Orbis pracowało 1500 druhów - pilnowali porządku w sektorach, odnajdywali zagubione dzieci, słabnącym rozdawali wodę mineralną albo ich odprowadzali do punktów pomocy doraźnej. Trzy specjalne samochody, namiot i osiem łóżek wypożyczył na Kongres Wojewódzki Inspektorat Obrony Cywilnej.
Istniejąca formalnie od 1999 r. Grupa Ratownictwa Medycznego „Wrocław” zadebiutowała nieformalnie podczas Kongresu, kiedy to ratownicy Grupy brali udział w zabezpieczeniu medycznym pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Mszy św. z udziałem wielu tysięcy wiernych.
Na czas Kongresu uruchomiono specjalny numer telefoniczny, pod którym można było dowiedzieć się wszystkiego o doraźnej pomocy medycznej.
Rok po zakończeniu Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu została odsłonięta tablica, którą w czasie wizyty we Wrocławiu poświęcił Ojciec Święty w katedrze wrocławskiej.
* Prof. Wojciech Witkiewicz - Profesor dr hab nauk medycznych. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu
Pomóż w rozwoju naszego portalu